اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050570915730

بسته‌ بندی مواد غذایی با «کاغذ ضدمیکروب»

کد: 1395050570915730

https://goo.gl/gHMDEd

، تهران , (اخبار رسمی): محققان دانشگاه تهران موفق شدند در مقیاس آزمایشگاهی با پوشش‌دهی کاغذ توسط نانوذرات نقره و نانوسلولز، کاغذهایی با خاصیت ضدمیکروبی جهت بسته‌بندی مواد غذایی تولید کنند.

بسته‌ بندی مواد غذایی با «کاغذ ضدمیکروب»

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان ،الهه امینی، محقق طرح اظهار کرد: یکی از بخش‌های مهم در صنایع تولید مواد غذایی، بخش بسته‌بندی است. به‌طورکلی مواد بسته‌بندی نقش مهمی در ایمنی و کیفیت نگهداری غذا ایفا می‌کنند. مساله‌ هزینه و مشکلات زیست‌محیطی پس از مصرف از مسائل مهم صنایع تولید مواد بسته‌بندی به شمار می‌روند. استفاده از بسته‌بندی‌های ضد میکروبی می‌تواند هم ازلحاظ کیفیت بسته‌بندی و هم به لحاظ هزینه‌ای و زیست‌محیطی مورد توجه قرار گیرد. بهینه‌سازی خواص این مواد در سال‌های اخیر در دستور کار بسیاری از محققان این حوزه از علم قرار گرفته است.

محقق طرح ضمن بیان این مطلب که در گذشته موادی مانند پلاستیک و شیشه جهت بسته‌بندی برخی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گرفت، در خصوص اهداف دنبال شده در این طرح گفت: اگرچه موادی مانند پلاستیک و شیشه نقش خود را در ممانعت از رسیدن آب، روغن و اکسیژن هوا به مواد غذایی به‌خوبی ایفا می‌کنند، اما معایبی نظیر عدم تجزیه‌پذیری و عدم استریل کامل و همچنین صرف میزان زیادی انرژی جهت تولید، استفاده از آن‌ها را با محدودیت مواجه کرده است. ازاین‌رو طراحان بسته‌بندی و مدیران تولید کاغذ و مقوا را جهت استفاده در این صنایع پیشنهاد کرده‌اند. هدف از انجام این طرح نیز تولید کاغذ بسته‌بندی ضد میکروبی با بهره‌گیری از نانوذرات نقره بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه کاغذ ماده‌ای دوست دار محیط‌زیست است، بنابراین با بهره‌گیری از نتایج این طرح می‌توان تا حدود زیادی آلودگی محیط‌زیست ناشی از عدم تجزیه‌پذیری موادی مانند پلاستیک و شیشه را کاهش داد. از طرفی به دلیل خاصیت ضد میکروبی این کاغذها، امکان مسمومیت‌های ناشی از نفوذ باکتری به مواد غذایی نیز کاهش پیدا می‌کند.

مهندس امینی، در رابطه با خصوصیات ضد میکروبی نانوذرات نقره اظها رکرد: حضور نانوذرات نقره با اثر بر روی آنزیم‌های باکتریایی موجب توقف رشد باکتری‌های آن‌ها می‌شود. فعالیت ضد میکروبی نانوذرات نقره تا حد زیادی به اندازه‌ آن‌ها وابسته است. بدین‌صورت که با کوچک‌تر شدن ذرات و با افزایش نسبت سطح به حجم آن‌ها قدرت واکنش‌پذیری آن‌ها بیشتر می‌شود. از طرفی با کاهش اندازه‌ ذرات، چسبندگی آن‌ها به دیواره‌ سلولی افزایش و به دنبال آن قدرت میکروب‌کشی آن‌ها نیز بهبود می‌یابد.

محقق طرح تصریح کرد: در طرح حاضر سطح دو کاغذ بسته‌بندی پایه کرافت و ضد چربی با نانوالیاف سلولزی اشباع شده از نانوذرات نقره با درصدهای مختلف پوشش داده شده و در ادامه مطالعه و مقایسه‌ای بین خواص مکانیکی، ضد میکروبی (بر دو نوع باکتری اشرشیاکلای و استافیلوکوکو اورئوس) و مانع شوندگی (در برابر نفوذ روغن، آب ‌و هوا) کاغذ حاصل با کاغذ خام انجام گرفته است.

 امینی خاطرنشان کرد: نتایج حاکی از آن است که مقدار بهینه‌ نانوذرات نقره برای جلوگیری از رشد هر دو نوع باکتری مقدار 5 و 10 ppm بوده که باعث کاهش درصد زیادی از این دو نوع باکتری شده است. همچنین حضور نانوالیاف سلولزی به دلیل قدرت انعطاف‌پذیری بالا در هر دو نوع کاغذ، مقاومت به کشش کاغذها را بهبود داده است.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های مهندس الهه امینی، دانش‌آموخته‌ مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دکتر محمد آزاد فلاح، محمد لایقی،  رضا طلایی حسن لویی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه است، در مجله‌ Cellulose به چاپ رسیده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی