اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050671605607

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت:

اجرای فاز اول شبکه ملی اطلاعات درهفته دولت

کد: 1395050671605607

http://goo.gl/I6W4b5

، تهران , (اخبار رسمی): مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت از اجرایی شدن فاز نخست شبکه ملی اطلاعات بعد از سال ها در هفته دولت سال جاری خبر داد

اجرا فاز نخست شبکه ملی اطلاعات درهفته دولت

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذرجهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت که در برنامه تلویزیونی گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو حاضر شده بود، ادامه داد: پیاده سازی مراکز تبادل داده که از پیش نیازهای شبکه ملی اطلاعات به شمار می رود هزینه ای در بر نداشت اما با بهره برداری از آنها چیزی حدود 630میلیارد تومان از درآمدهای شرکت ارتباطات زیرساخت کم کرد اما باعث شد تا قیمت استفاده از اینترنت کاربران نهایی بسیار کاهش پیدا کند.
وی در مورد علت تاخیر شبکه ملی اطلاعات گفت: این شبکه از 11 سال پیش به اسامی مختلفی چون اینترنت ملی و یا اینترانت ملی مطرح شده بود تا اینکه بر اساس ماده 46 قانون برنامه پنجم توسه به عنوان یک تکلیف به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپرده شد و بنا بود که در دو سال اول قانون پنجم برنامه توسعه اجرای آن به پایان برسد که متاسفانه امکانات لازم برای اجرای آن فراهم نشد.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات جزو اولویت اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است، افزود: مقام معظم رهبری نیز در حکم اول و در پیوست دوم حکم اعضای شورای عالی فضای مجازی نیز آن را مطالبه کرده اند.

جهرمی با اعلام اینکه اعتبار جمله «شبکه ملی اطلاعات نداریم» رو به اتمام است، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است فاز نخست شبکه ملی اطلاعات به صورت رسمی در هفته دولت به بهره برداری برسد. ضمن اینکه هم اکنون زنجیره های فعالیت شبکه ملی اطلاعات کار خود را شروع کرده اند و پیاده سازی آن اکنون احساس می شود.

نبود تعریف واحد؛ مهمترین علت نبود شبکه ملی اطلاعات

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت دلیل اصلی تاخیر پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات را نداشتن یک تعریف واحد از آن دانست و تصریح کرد: از همان ابتدا تعریف های ارایه شده از شبکه ملی اطلاعات بسیار متفاوت بود و تحلیل ها و تعبیرها از آن زیاد بودند. اما تدبیر مقام معظم رهبری در تشکیل شورای عالی فضای مجازی بر این بود که متخصصان و اهالی فن دور یک میز بنشینند و در مورد آن به جمع بندی برسند که بعد از تصویب در برنامه پنجم در مجلس، الزامات به آن اضافه شد که برای تهیه این الزامات جلسات متعددی برگزار شد که سرانجام 18 ماه پیش جمع بندی در قالب یک تعریف واحد صورت گرفت و در پی آن نقشه راه آماده شد تا از موازی کاری های بی مورد و فعالیت های خارج از برنامه جلوگیری به عمل آید.

این مقام مسوول در تشریح دیگر دلایل تاخیر اجرای شبکه ملی اطلاعات از نبود زیرساخت مناسب گفت و افزود: 2 تا سه سال پیش اگر صحبت از اجرای شبکه ملی اطلاعات بود باید گفت که کل ظرفیت ترافیک جابه جایی اطلاعات در کشور به 624 گیگابیت بر ثانیه می رسید که شبکه ملی اطلاعات با آن قابل اجرا نداشت. ضمن اینکه فقط برای استفاده از این شبکه 23هزار کیلومتر فیبر نوری در استان های کشور کشیده شده است که با این مقدار 60هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور طی دو سال و نیم گذشته ایجاد شده است.

رشد 6.5 برابری ظرفیت جابه جایی داده در کشور

جهرمی با اشاره به در دست اقدام بودن 10هزار کیلومتر دیگر فیبرنوری که تا پایان کار دولت، کار احداث آن به پایان می رسد، گفت: بدین تریب ظرفیت 624 گیگابیت بر ثانیه انتقال ترافیک در کشور به 4هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد. چراکه به عنوان مثال بر ارایه IPTV بر روی تلفن های در بستر این شبکه، کاربر نهایی باید امکان استفاده از سرعت 2مگابیت بر ثانیه را داشته باشد که باتوجه به اینکه 23میلیون خانوار در کشور داریم که مطابق برنامه پنجم توسعه 60درصد آن ها باید دسترسی به این شبکه داشته باشند که این ظرفیت قبلا در کشور وجود نداشت که در سه سال اخیر ایجاد شده است.

وی در مورد میزان هزینه اجرای پیش نیازهای اجرای شبکه ملی اطلاعات همچون مرکز تبادل ترافیک که در چهار شهر اجرا شده است، تصریح کرد: اجرای و پیاده سازی مرکز تبادل داده (IPX) به تنهایی شامل یک سری سوییچ و یک ساختمان است که هزینه چندانی نداشته است اما اجرای آن در کشور 630میلیارد تومان از درآمدهای شرکت ارتباطات زیرساخت را کم کرده است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین در اشاره به سهم ترافیک اینترنت داخلی و خارجی در کشور گفت: در سال 93 سهم ترافیک استفاده از اینترنت خارجی به داخلی 90 به 10 درصد بود که امروز این سهم به 60 به 40 درصد رسیده است که باید برای ادامه این تغییر سهم، اقتصاد بر مبنای شبکه ملی اطلاعات را درست کنیم چراکه تا وقتی که شبکه برقرار نباشد، سرویس های مبتنی بر آن نیز نمی تواند باشد. اما اگر اقتصاد در شبکه ملی اطلاعات در کشور نهادینه شود و مثلا به جای سرویس هایی چون «نت فلیکس» کاربران داخلی از سرویس های تصویری داخلی استفاده کنند علاوه بر درآمد، اشتغال نیز ایجاد می شود.

اقتصاد ناشی از پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات

این مقام مسوول در تشریح تغییرات اقتصادی که در چند وقت اخیر و در پی اجرای پیش نیازهای شبکه ملی اطلاعات در کشور رخ داده است، خاطر نشان کرد: هم اکنون 25هزار تیم توسعه نرم افزار در کشور تشکیل شده اند که 100هزار اشتغال ایجاد کرده است که آنها می توانند با ارایه سرویس های مختلفی درآمد داشته باشند.

جهرمی در مورد تسهیلاتی که در پی برقراری شبکه ملی اطلاعات گسترده شده است، گفت: تولیدکنندگان محتوا تا قبل از مصوبه 28 اردیبهشت سال جاری باید بابت هر 10گیگابیت بر ثانیه چیزی حدود 1.7 میلیارد تومان پرداخت می کردند که اکنون با ایجاد مراکز تبادل اطلاعات این میزان به صفر رسیده است. ضمن اینکه بر اساس مصوبه اخیر کاربر نهایی اگر یک واحد اینترنت خارجی مصرف می کند می تواند دو واحد از ترافیک داخلی استفاده کند که اگر توسعه بازار در شبکه ملی اطلاعات صورت بگیرد این میزان به یک دهم نیز قابل کاهش است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت ارتباطات زیر ساخت

شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان تنها متولی شبکه های مادر مخابراتی (شبکه ارتباطات زیرساخت)کشور و نیز کارگزار سیاست های حاکمیتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش ارتباطات ، با بهره مندی از سرمایه های انسانی و فنی و با توجه به جغرافیای سیاسی بی نظیر ایران در افق 1404 ، شرکتی خواهد بود :«پیشران بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ، اول در منطقه (هاب منطقه )،تأثیرگذار در توزیع ظرفیت های ارتباطی جهان ». دست یافته به جایگاه برتر ترانزیت ارتباطات در سطح منطقه (قطب ارتباطی )، پیشران توسعه (کمی و کیفی )*بخش ارتباطات وفناوری اطلاعات کشور متکی بر فناوری های نوین امن و دارای جایگاه برتر منطقه، پیشرو در معرفی و ارائه سرویس های نوین ارتباطی در داخل کشور،مشتری مدار و پاسخگویی درخواست مشتریان در کوتاه ترین زمان ، با کمترین هزینه و متناسب با سطح خدمات درخواستی،مؤثر و نقش آفرین در مجامع و اتحادیه های بین المللی و دارای تعامل سازنده با بازار جهانی را می توان مهمترین ویژگیهای شرکت در افق چشم انداز این شرکت دیده شده است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]