کد: 1395050672055755

توسعه همکاری های مرزی ایران و افغانستان

کد: 1395050672055755

https://goo.gl/ZZN87A

، تهران , (اخبار رسمی): اولین نشست مشترک استانداران مرزی ایران و افغانستان با دستور کار تبیین توسعه همکاری استان‌های مرزی دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امور اتباع و موضوعات امنیتی در مشهد برگزار شد.

توسعه همکاری های مرزی ایران و افغانستان

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، این نشست از دیدگاه تجاری از آنجایی مهم و تاثیرگذار است که مقامات محلی به خصوص طرف افغان نقش بسزایی در تسهیل تجاری بین دو کشور در زمینه‌های امور مرتبط با گمرک، حمل و نقل و امنیت تجاری و اقتصادی دارند و به عنوان دروازه حضور کالاهای ایرانی در کشور افغانستان محسوب می‌‌شوند.

در این نشست تصمیماتی در زمینه مسائل تجاری ـ اقتصادی از جمله تسهیل در امور مرتبط با گمرک، تضمین امنیت و سرمایه تجار و سرمایه‌گذاران دو کشور، تشکیل شرکت‌های مشترک در زمینه‌های توسعه صنعت حمل و نقل، تسهیل در رفت و آمد تجار، بررسی زمینه‌های ایجاد شهرک‌های صنعتی در نقاط مرزی و توسعه کشت فرامرزی مطرح و همفکری خوبی در اجرایی کردن این موارد در چارچوب اختیارات مقامات محلی گرفته شد  که امید می‌رود تاثیرات آن باعث تسهیل و گسترش تجارت بین دو کشور شود.

از دیرباز افغانستان به عنوان یکی از کشورهای هدف صادراتی کشور ایران مطرح و همواره جزو پنج کشور برتر بازار صادراتی کشورمان بوده است و کالاهای صادراتی ایران به کشور افغانستان به صورت کلی از گمرکات رسمی دوغارون (اسلام قلعه) ماهیرود (ابونصر فرابی راه) میلک (زرنج) به افغانستان صادر می‌شوند.

در سال‌های اخیر نیز مواردی همچون دیدار مقامات دو کشور در تمامی سطوح و نیز برگزاری نمایشگاه‌های تجاری در افغانستان در دستورکار قرار گرفته و اقدامات موثری انجام شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان توسعه تجارت ایران

سازمان توسعه تجارت ایران، به دنبال توسعه و تقویت تجارت خارجی و دستیابی به سهم بیشتر بازار هدف به نحوی یکپارچه و اثر بخش است. این سازمان با برقراری تعاملات سازنده با طرفین تجاری و ذینفعان خود، منابع انسانی و با به بکارگیری فناوری نوین همواره سعی دارد با برنامه ریزی سیاستگذاری، بستر مناسبی جهت مدیریت کلان صادرات و تقویت زیربناها و ظرفیت های لازم برای تسهیل و توسعه تجارت خارجی کشور فراهم نماید.

منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.