اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395052789065995

ارتباط بین عملکرد حافظه و تمایل به غذا

کد: 1395052789065995

http://goo.gl/DPXGK3

، تهران , (اخبار رسمی): محققان می‌گویند که نوعی ارتباط بین عملکرد حافظه و میل شدید به غذا خوردن، از طریق هیپوکامپ مغز وجود دارد.

ارتباط بین عملکرد حافظه و تمایل به غذا خوردن!!

مطالعات نشان می دهد که توانایی بازدارندگی حافظه با زیاده‌روی در رژیم غذایی مرتبط است

به گزارش سلامتیسم محققان دانشگاه مک‌کواری در مطالعه اخیرشان، به نتایج تازه‌ای در زمینه چاقی و ارتباط آن با مغز دست پیدا کردند. براساس این مطالعه، چاقی درنهایت می‌تواند نوعی بیماری در مغز باشد که با زوال تدریجی در فرآیندهای شناختی مختلف همراه می‌شود و روی غذا خوردن افراد تاثیر منفی می‌گذارد.

مطالعه آنان نشان می‌دهد که توانایی بازدارندگی حافظه با زیاده‌روی در رژیم غذایی مرتبط است. بازدارندگی حافظه، توانایی سودمندی است که خاطرات بدون استفاده را غربالگری می‌کند و به قسمت خاصی از مغز به‌نام هیپوکامپ مربوط می‌شود.

افراد مشارکت‌کننده در این مطالعه، ابتدا تست‌های مربوط به حافظه و یادگیری را تکمیل کردند که به هیپوکامپ مغز مرتبط است. سپس میزان میل و علاقه آنان به خوردن میان‌وعده‌های خوش‌مزه، قبل و بعد از یک ناهار کاملا سیرکننده ارزیابی و رتبه‌بندی شد. افرادی که عادت داشتند از رژیم غذایی غربی استفاده کنند، در مقایسه با افرادی که رژیم غذایی سالمی داشتند، نتایج ضعیف‌تری در تست‌های یادگیری کسب کردند و در یادآوری خاطرات نیز به مشکل برخوردند. آنان حتی نسبت به افراد دیگر، در خوردنمیان‌وعده‌ها نیز تمایل بیشتری نشان دادند.

یافته کلیدی و مهم محققان این است که عملکرد حافظه و درجه‌بندی مواد غذایی میان‌وعده‌ای با هم در ارتباط هستند. این افراد حتی بعد از سیر شدن، باز هم نسبت به خوردن میان‌وعده‌های شیرین و پُرچرب تمایل زیادی نشان می‌دهند. 
محققان می‌گویند که نوعی ارتباط بین عملکرد حافظه و این میل شدید به غذا خوردن، از طریق هیپوکامپ مغز وجود دارد. آنان معتقدند که ناتوانی در مهار کردن خاطرات مربوط به غذاها در وضعیت سیری فیزیولوژیکی، می‌تواند دلیل تمایل دائمی برای خوردن تنقلات چرب و شیرین را در این افراد توضیح دهد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سلامتیسم

«سلامتیسم» یک سایت مرجع در حوزه سلامت است که هدفش آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به روز و کارآمد، ترویج سبک زندگی سالم و افزایش توان خودمراقبتی مخاطبان از طریق ارائه مشاوره‌های پزشکی است. «سلامتیسم» بر این باور است که آگاهی، پیش‌شرط سلامت است؛ برای اصلاح سبک زندگی و روی آوردن به زندگی سالم، نخست باید مؤلفه‌های سلامت را شناخت و دانست که زندگی سالم چه اجزایی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی