کد: 13950611109725757

سالاری در بازدید از منطقه 18اعلام کرد

جمعیت پذیری نامتوازن مهمترین معضل کلانشهرها

کد: 13950611109725757

http://goo.gl/kqkvSh

، تهران ، (اخبار رسمی): محمد سالاری با اشاره به اینکه امروزه بیش از 71 درصد جمعیت در شهرها ساکن هستند اظهار داشت: :یکی از معضلات اساسی شهر ها جمعیت پذیری نامتوازن در آنها است.

انصافا تخلفات در تهران از حرایم کمتر است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از  اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران  محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از منطقه 18 شهر داری تهران و دیدار با شورایاران این منطقه اظهار داشت:یکی از معضلات اساسی شهر ها جمعیت پذیری نامتوازن در شهر ها است. 

نتیجه چنین امری ایجاد کانون هاس جمعیتی در اطراف کلان شهر ها به ویژه تهران می شود.متاسفانه این کانون ها تبدیل به هم می شوند و این شهرها امروز معضل کشور شده اند.

سالاری ادامه داد: ادامه چنین روندی موجب افزایش جمعیت پذیری همدخواهد شد که در یک دهه آینده جمعیت شهرها 85 درصد جمعیت کشور می شود.

وی افزود:این قبیل اتفاقات است که موجب مطرح شدن مواردی مانند انتقال پایتخت می شود و یا اینکه امکانات و سرانه های زندگی به شدت کاهش پیدا می کند به گونه ای که امروز آمار سرطان در تهران در حال رکورد زدن است.
رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورا تصریح کرد:امروزه تصمیم گرفتن برای شهری مانندتهران بدون در نظر گرفتن شهرهای اقماری امکان پذیر نیست چرا که این شهرها و جمعیت آنها تاثیر گذاری بر تهران و تاثیر پذیری از تصمیمات تهران دارند.
سالاری خاطر نشان ساخت:جمعیت این شهر ها می خواهند از امکانات شهر تهران استفاده کنند ولی به دلیل نبود تمکن مالی در شهرهای اقماری سکنی می گزینند.
سالاری گفت:برای آنکه این وضعیت ساماندهی شود باید حریم کلاانشهر ها به صورت یکپارچه دیده شود.این امر باید یکی از اولویت های کشور هم باشد.
وی ادامه داد:چندگانگی مدیریت در حریم ها موجب شده حریم شهر ها به تاراج رود.این ساخت های و سازهای بی رویه در حریم ،خود سبب جمعیت پذیری و به وجود آمدن مشکلات بعدی می شود.
سالاری اضافه کرد:برای ساماتندهی این وضعیت نمایندگان مجلس نیز باید از نگاه بخشی بپرهیزند و کلان نگری داشته باشند.
سالاری افزود:تجربه نشان داده برای آنکه چندگانگی ها در حریم شهرها از بین برود شهرداری های شهر مادر موفق ترین سیستم در صیانت از حریم ها بوده اند.

وی در ادامه به موضوعیت کمیته نما در مناطق اشاره کرد و گفت: به زودی پروانه ساخت و ساز دو مرحله ای می شود که یک مرحله مربوط به ضوابط شهر سازی است و یک مرحله مربوط به اجرا می شود.

 سالاری در ادامه بازدید خود درجمع شورایاران منطقه 18 اظهار داشت: یکی از دغدغه ها موضوع جایگاه شوراهاست.شاید خیلی از توقعات خارج از جایگاه شوراهاست.

ما برنامه 5ساله و ذیل آن برنامه های سالانه را تدوین کردیم از این رو نمی توانیم به صورت بخشی وعده بدهیم که خارج از برنامه باشد.این نگاه در مجلس دهم حاکم است یعنی از بخشی نگری باید پرهیز شود.

وضعیت فعلی درآمدهای شهرداری یکی از نگرانی های تهران است. ما عادت کردیم که شهرداری پولدارترین نهاد است که در نگاه همه مسئولان است.در دهه های گذشته درآمدهای سرشاری بود ولی امروزه این درامد ها پایان یافته است.
سالاری در ادامه خاطر نشان کرد: امروزه 70 درصد درآمد های ناپایدار است یعنی از ساخت و ساز ها و این روند خطرناک است.این بخشی نگری موجب عدم آمایش سرزمین می شود و حاشیه نشینی به وجود می آید.
دردولت گذشته به ناگاه دو میلیون نفر به جمعیت پذیری تهران اضافه کردند.
رییس کمیسیون شهرسازی تاکید کرد: انصافا تخلفاتدر تهران از حریم بسیار کمتر است. در شهرهای اقماری می خواهند مانند تهران رفتار کنند از اینرو  رو می آورند به ساخت و ساز بی رویه و این رویه بافت فرسوده مدرن را به وجود می آورند.
امروزه دیده بان های شهری در شهر تهران سبب شده که مشکلات و تخلفات بیان شود در حالی که شهر های اقماری اینگونه نیست.
وی گفت: رشد بی رویه و بدون قاعده جمعیت در حاشیه کلان شهرها موجب کاهش شدید سرانه های زندگی از جمله نیازهای اولیه خواهدشد.
در خصوص درآمدها باید گفت بیشتر پروژهای بزرگ مقیاس در شهرداری تهاتر شده است. یعنی منابع درآمدی شهر کاهش یافته و از طرفی هم بر اسا سطرح تفصیلی روند ساخت و ساز ها همپکاهش یافته .
ما در دهه های گذشته نگاهمان سخت افزاری بوده ولی به حوزه های نرم افزاری توجه نکردیم که معضلی مانند هرندی ایجاد می شود.
سالاری اظهار داشت: در خصوص عملکرد کمیسیون شهر سازی باید بگویم صدور پروانه را دو مرحله ای می کنیم یک مرحله ضوابط شهرسازی و یک مرحله هم اجرا. ضرورت برخورد ریشه ای با فساد یکی از کارهایی که ما کردیم عوارض ارزش بهینه که تصویب کردیم .تعیین ضریب کا تعرفه تجاری های راسته های خیابان ها نیز از جمله اقدامات ما بود .منطقه به منطقه این راستاها را احصا کردیم .
وی در ادامه یاداور شد: مشکل بافت های فرسوده یکی از حوزه های نرم افزاری است که پیش نمی رود. ما هر سال باید 10 درصد نوسازی می کردیم و انصافا شهردار ی نسبت به کل کشور بهتر عمل کرده است.
الان دارد تصویب می شود هزینه طراحی نما برای این بافت ها به عنوان بسته تشویقی در نظر گرفتیم،‌ برنامه های خوبی در نظر گرفته شده است.
رییس کمیسیون معماری شهرسازی شورا ادامه داد: امسال یکی از سالهای سرنوشت ساز است. دو لایحه بسیار حایز اهمیت است یکی لایحه مدیریت شهری است. اساس در کشور های توسعه یافته دو حکمروایی داریم که یکیدملی و یکیپمحلی است ولی امروزه در کشور ما فقط حکمروایی مرکزی است. فکرمیکنم شما به عنوان شوراهای محلات از دولت مطالبه کنند.
امروزه نماد شوراها و شورایاری ها توانایی چابک سازی دولت را دارند و می توانند بسیاری از وظایف دولت را انجامددهند. جامعه شورایاریها به عنوان سرمایه های شهر در این زمینه اظهار نظر کنند.لایحه دیگر درآمدهای پایدار است .
وی در ادامه تاکید کرد: در احصای بافت فرسوده منطقهدباید گفت که در سال 86طرح جاع ابلاغ شده یعنی در سال 80بررسی شده است . در آن زمان این بافت ها خارجداز محدوده بوده و امروزه در داخل محدوده جز بافت فرسوده به شمار نمی رود

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شورای اسلامی شهر تهران

شورای اسلامی شهر تهران جایگاهی حقوقی است که 31 عضو آن از طریق رای مستقیم مردم انتخاب می شوند. وظیقه شورای شهر قانون گذاری و نظارت بر عملکرد مدیریت شهری را بر عهده داشته و یکی از مهمترین وظایف موردی آن انتخاب شهردار برای مدت 4 سال است.

منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.