کد: 13950614113505577

سنجش آلودگی‌های زیست‌محیطی با پوسته‌ تخم‌مرغ

کد: 13950614113505577

http://goo.gl/gLBZvO

، تهران ، (اخبار رسمی): محققان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با استفاده از پروتئین‌های موجود در پوسته‌ی تخم‌مرغ موفق شدند نانوکامپوزیتی سنتز کنند که می‌توان از آن برای سنجش آلودگی زیست‌محیطی استفاده کرد

سنجش آلودگی‌های زیست‌محیطی با پوسته‌ تخم‌مرغ

به گزارش اخبار رسمی به نقل از  روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با استفاده از پروتئین‌های موجود در پوسته‌ی تخم‌مرغ موفق شدند نانوکامپوزیتی سنتز کنند که می‌توان از آن برای سنجش آلودگی زیست‌محیطی استفاده کرد. این نانوکامپوزیت در مقیاس آزمایشگاهی سنتز شده است.

به دلیل سمیت بالا و فاکتور تجمع زیستی عنصر جیوه، تلاش‌های گسترده‌ای به‌منظور اندازه‌گیری این فلز خطرناک در نمونه‌های زیست‌محیطی صورت گرفته است. روش‌هایی از جمله روش‌های تحلیلی بدین منظور مورد ارزیابی و استفاده قرار گرفته‌اند. این روش‌ها اغلب زمان‌بر، گران و نیازمند تجهیزات پیچیده هستند. ازاین‌رو تلاش برای ارائه روش‌های تجزیه ای ارزان و دقیق کماکان ادامه دارد. 
دکتر حبیب رزمی هدف از انجام این طرح را استفاده از پروتئین‌های موجود در غشای تخم‌مرغ و اکسید گرافن جهت اندازه‌گیری مقادیر اندک فلز جیوه در نمونه‌های زیست‌محیطی عنوان نمود. 
وی افزود: «نانوکامپوزیت سنتز شده ارزان و سازگار با محیط‌زیست است و می‌تواند به‌طور مؤثر منجر به بهبود حساسیت روش تجزیه‌ای و سرعت آنالیز در اندازه‌گیری مقادیر اندک جیوه در نمونه‌های محیطی گردد»
غشای پوسته‌ی تخم‌مرغ یک بیوپلیمر از جنس پروتئین است که در زیر میکروسکوپ به‌صورت نانوالیاف دیده می‌شود. این نوع مورفولوژی نسبت سطح به حجم بزرگی را ارائه می‌نماید که از لحاظ شیمی سطح می‌تواند خواص جذبی یا کاتالیزوری مؤثری داشته باشد. از سوی دیگر، نانوذرات کربنی علی‌الخصوص اکسید گرافن احیا شده رفتار جذبی قوی در قبال طیف وسیعی از ترکیبات شیمیایی آلاینده را از خود نشان داده‌اند. در طرح حاضر، با ایجاد یک ساختار نانوکامپوزیتی غشای پوسته‌ی تخم‌مرغ/اکسید گرافن از خواص جذبی هر دو ماده به منظور پیش تغلیظ یون‌های جیوه و سنجش آن به روش ولتامتری برهنه سازی استفاده شده است.
بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، حد تشخیص روش پیشنهادی برابر 0/14 نانوگرم بر میلی لیتر به دست آمده است. 
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | محیط زیست

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.