اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950628130476101

در ارسباران برگزار می شود

"باد خزان " یادمان غلامحسین درویش

کد: 13950628130476101

https://goo.gl/I15HGo

، تهران , (اخبار رسمی): یادمان غلامحسین درویش (درویش خان) با عنوان "باد خزان" سه شنبه 30 شهریور ساعت 19 در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

"باد خزان " یادمان غلامحسین درویش

به گزارش اخبار رسمی به نقل ازروابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، در این برنامه آثاری از غلامحسین درویش در قالب قطعه وتصنیف با تنظیم مبتنی بر ردیف دستگاهی ایران در آوازهای ابوعطا ،افشاری و دستگاه های سه گاه با هنرمندی ابوسعید مرضایی ( تنظیم و سه تار)، صادق شیخ زاده(آواز) ، حسین قاسم زاده(نی) و عمران فروزش (تنبک) اجرا می شود.

"باد خزان"که در آوازهای ابوعطا، افشاری و دستگاههای ماهور و سه گاه اجرا می شود، در بیان آوازی هم مشتمل بر گوشه های مستقل مکتب اصفهان در این فواصل و حالات است.

غلامحسین درویش خان سال 1251 خورشیدی در تهران متولدشد. پدرش حاجی بشیر نوازنده تار واهل طالقان ومادرش اهل ترکمن بود. وی دوران کودکی را در خانواده دولتشاهی گذراند و آنجا مادرش را ازدست داد و در سن ده سالگی به شعبه موسیقی مدرسه نظام وابسته به دارالفنون که به سرپرستی موسیو لومر فرانسوی ایجاد شده بود نواختن شیپور و طبل کوچک را فرا گرفت و نزد داود کلیمی نواختن تار را آموزش دید .

ویژگی های یک موسیقی دان ایرانی همچون شناخت عمیق ، پایبندی به اصول، تکامل و خلاقیت درآثار درویش خان به چشم می خورد . وی پس از مرگ ناصرالدین شاه در سال 1313 قمری به دستگاه شعاع السلطنه پسر مظفرالدین شاه والی فارس دعوت شد و تشکیل ارکستر موسیقی انجمن اخوت، اجرای کنسرت های متعدد (برای جمع آوری کمک به نفع آسیب دیدگان و ناتوانان ) ، راه اندازی اولین کلاس موسیقی بانوان با هدف استعدادیابی و دوری از ابتذال جامعه هنری، بخشی از فعالیت های این استاد برجسته موسیقی است.

نقطه عطف این هنرمند از زمانی است که تصمیم می گیرد از دربار بیرون آمده و با دشواری ها ی ناشی از عواقب این تصمیم موسیقی فاخر را به میان عامه آورد تا با ارتباط مستقیم با مردم هم درک درستی از جامعه داشته باشد و هم در غم و شادی آنها شریک باشد .

"بیداد همایون " از معروف ترین صفحات این هنرمنداست. مرگ درویش خان  شب چهـارشنبه 2 آذر 1305 بر اثـر تصادف رخ داد. آن زمان در روزنامه‌ها نوشتند تار مرد و پیکر درویش در ظهیر الدوله نزدیک امامزاده قاسم دفن شد .
علاقمندان  برای حضور در این نشست می توانند به خیابان شریعتی، سیدخندان، خ جلفا مراجعه ویا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 20-22872818  تماس بگیرند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مسئولیت اماکن فرهنگی و فرهنگسراهای شهر نگرشی معطوف به دورنمای اصلی توسعه فرهنگی دارد و در تلاش است تا به تقویت فرهنگ ملی و اسلامی کلانشهر تهران با توجه به خصلت‌های ویژه شهری‌اش و طراحی و تبیین مبانی لازم برای آن بپردازد. این سازمان در تعامل با مخاطبان، به برقراری ارتباطات دوسویه و همچنین ارایه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز گروه‌های مخاطب، توجه خاصی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

رسانه‌ها | موسیقی