کد: 13950629131405763

پرورش ماهیان خاویاری در هرمزگان آغاز شد

کد: 13950629131405763

https://goo.gl/isr9tI

، تهران ، (اخبار رسمی): مدیر کل شیلات هرمزگان از ذخیره سازی بچه ماهی خاویاری در شهرستان حاجی آباد و برداشتن اولین گام های این صنعت خبر داد.

پرورش ماهیان خاویاری در هرمزگان آغاز شد

به گزارش اخباررسمی به نقل از روابط  عمومی سازمان شیلات ایران، سید پرویز محبی با اعلام آغاز صنعت پرورش ماهیان خاویاری در هرمزگان گفت: این مهم در راستای اهداف شیلات مبنی بر مطالعه و بررسی و امکان سنجی پروش ماهیان خاویاری بمنظور استفاده حداکثری و چند منظوره از منابع آب شهرستان های غیر ساحلی استان، افزایش بهره وری و فعال سازی ظرفیت های جدید توسعه ابزی پروری استان، ایجاد تنوع گونه ای در پرورش آبزیان، توسعه آبزی پروری در مناطق دور ازساحل، افزایش تولید و مصرف گوشت ابزیان و در نهایت بررسی امکان تولید خاویار در جنوب کشور صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: در این راستا تعداد 500 قطعه بچه ماهی خاویاری که از مرکز شهید مرجانی واقع در استان گلستان تامین شده است در دو نقطه از شهرستان حاجی آباد ( 450قطعه در روستای طارم مزرعه کشاورزی دشت گل روئیه و 50 قطعه در باغی در حاشیه شهرستان حاجی آباد) رها سازی شد. 

مدیر کل شیلات هرمزگان مدت زمان حمل از مبدا تا مقصد را حدود 48 ساعت خواند و تصریح کرد: این انتقال با 100 درصد بازماندگی و موفقیت کامل بوده است که با توجه به بعد مسافت، قرار داشتن در فصل گرما و بالا بودن وزن بچه ماهی  یک تجربه موفقیت آمیز بوده است.

محبی با اشاره به اینکه این مرحله از ذخیره سازی بچه ماهی های خاویاری آزمایشی بوده است گفت: در صورت موفقیت این مهم در سال های آینده شاهد توسعه بخش پرورش ماهیان خاویاری خواهیم بود و اداره کل شیلات هرمزگان تسهیلات مناسب و حمایت های خوبی را برای سرمایه گذاران علاقه مند در بخش پرورش ماهیان خاویاری در نظر گرفته است.

مدیر کل شیلات هرمزگان تاکید کرد: صادرات گوشت ماهیان خاویاری و خاویار سهم خوبی را در میان صادرات سایر آبزیان کشور به خود اختصاص داده است و در آینده ای نه چندان دور شاهد تخصیص بخشی از این مهم به استان هرمزگان خواهیم بود.

وی گفت: استان هرمزگان به دلیل بهره مندی از مواهب طبیعی فراوان ظرفیت های بسیار مناسبی در زمینه صنعت آبزی پروری دارد و این استان در تمامی محورهای شیلاتی و به ویژه بخش آبزی پروری اعم از ماهیان گرم آبی، ماهیان سرد آبی،پروش ماهیان دریایی، ماهیان زینتی، پرورش میگو و حتی ماهیان خاویاری که تاکنون مختص شمال کشور بوده است فعالیت مطلوبی دارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان شیلات ایران

بهره برداری از سواحل جنوبی دریای خرز به صورت اجاره ای - سالانه از سال 1219 شمسی ( زمان سلطنت محمد شاه قاجار) آغاز شد. این نظام حقوقی در بهره برداری به مدت 80 سال تا 1299 شمسی ادامه داشته است. تا زمان محمد شاه, حاکمان هر منطقه به میل خود رودخانه ها و دریا را به اتباع روسیه اجاره می دادند. اما از سال 1215 هجری شمسی این اختیار با فرمان محمد شاه لغو شد.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.