کد: 13950629131645577

مرکزی برای ایمنی نانو‌ مواد مهندسی‌ ‌شده

کد: 13950629131645577

https://goo.gl/6jF3bL

، تهران , (اخبار رسمی): وظیفه اصلی مرکز تحقیقاتی ایمنی نانو، بررسی خطرات بالقوه‌ نانو‌مواد مهندسی شده است. این تیم همچنین یک "کتابخانه مرجع" برای نانومواد ایجاد کرده‌ است که در تحقیقات سم‌شناسی و ایمنی مورد استفاده قرار خواهد‌ گرفت.

مرکزجدیدبرای ارزیابی ایمنی نانو‌مواد مهندسی‌ ‌شده

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ،نانو مواد مهندسی شده (ENMs)، قطر کمتر از 100 نانومتر(یک میلیونم میلی متر) دارند و در تولید جوهرهای دیجیتالی، حفاظت بهتر کرم های ضدآفتاب در مقابل نور آفتاب، پیشگیری از بیماری های عفونی و غیره کاربرد دارند. اما با گسترش این فناوری، درباره ریسک بالقوه‌ای که نانو‌‌مواد مهندسی شده برای سلامتی و محیط زیست ایجاد می‌کنند، سوالاتی مطرح می‌شود.

محققین مرکز تحقیقاتی ایمنی نانو (Harvard-NIEHS)، در حال بررسی مزایا و معایب نانو‌مواد مهندسی‌شده و تدوین استانداردهایی در این زمینه هستند. به گفته‌ مدیر این مرکز، دکتر فیلیپ دموکریتو (Philip Demokrito)، هدف اصلی این پروژه توسعه فناوری نانو به عنوان بازوی علمی و اقتصادی است، در حالی که موارد مربوط به سلامتی مردم نیز اهمیت دارد. وی اضافه کرد: اگر قوانین بیولوژیکی نانو رعایت شود، نانو مواد ایمن تری طراحی خواهند شد.

نانو مواد مهندسی شده از طریق استنشاق، گوارش و تماس پوستی وارد بدن می شوند و طبق مطالعات سم‌شناسی تا حدودی می تواند به داخل سلول ها و بافت‌ها نفوذ کند و باعث آسیب‌های بیوشیمیایی شود. با توجه به اینکه علم نانوذرات نسبتا جدید است، در حال حاضر هیچ استانداردی برای ارزیابی ریسک های سلامتی نانو مواد مهندسی شده یا حتی نحوه مطالعه‌‌ فعل و انفعالات بیولوژیکی نانومواد وجود ندارد.
وظیفه اصلی مرکز تحقیقاتی ایمنی نانو، بررسی خطرات بالقوه‌ نانو‌مواد مهندسی شده است. این تیم همچنین یک "کتابخانه مرجع" برای نانومواد ایجاد کرده‌است که در تحقیقات سم‌شناسی و ایمنی مورد استفاده قرار خواهد‌ گرفت. با استفاده از این کتابخانه، محققین توانایی خواهند داشت نانوموادی که ممکن است بر سلامتی تاثیر داشته باشند را بررسی کنند. 
این مرکز با سرمایه 4 میلیون دلاری موسسه ملی علوم سلامت محیط زیست(NIEHS) تاسیس شد و تنها مرکز تحقیقاتی ایمنی نانو است که از NIEHS کمک مالی دریافت می‌کند. همچنین این مرکز هماهنگ‌کننده پروژه های تحقیقاتی سم‌شناسی نانو در سطح ملی است. علاوه بر محققین فعلی این مرکز، دانشمندان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی هاروارد John A. Paulson (SEAS)، MIT، دانشگاه ماین و دانشگاه فلوریدا در پروژه‌های جدید همکاری خواهند کرد.
این مرکز در سال 2010 در دپارتمان سلامت محیط زیست دانشکده هاروارد ایجاد شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.