کد: 13950704137230079

عطرچیان مطرح کرد

سه پیشنهاد ترانزیتی ایران روی میز ترکمنستان

کد: 13950704137230079

https://goo.gl/6MmZd2

، تهران , (اخبار رسمی): عطرچیان از نتایج کمیته ویژه رفع مشکلات ترانزیتی ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: سه پیشنهاد شامل لغو کامل عوارض برای دو کشور، بازگشت رقم عوارض به روال سابق همچنین ادامه روال فعلی از جانب ایران مطرح شد و روی میز ترکمنستان قرار گرفت تا طرف مقابل پس از بررسی نظر خود را اعلام کند.

سه پیشنهاد ترانزیتی ایران روی میز ترکمنستان

 به گزارش اخبار رسمی به  نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ،محودجواد عطرچیان  با اشاره به نتایج جلسه کمیته ویژه بررسی مشکلات ترانزیتی میان ایران و ترکمنستان اظهار داشت: جلسه کارشناسی بین مسئولان دو کشور در ترکمنستان در هفته گذشته برگزار و سه پیشنهاد از جانب ایران روی میز ترکمنستان قرار گرفت.

وی افزود: این سه پیشنهاد شامل لغو کامل عوارض برای دو کشور، بازگشت رقم عوارض به روال سابق قبل از ماه آگوست میلادی(مرداد) و پیشنهاد سوم ادامه روال فعلی (با توجه به اینکه اصلا به ضرر ایران نیست)  می‌شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل ونقل بین‌المللی بیان داشت: طبق توافق دو طرف قرار بر بررسی پیشنهادهای ایران از جانب طرف ترکمنی و اعلام نظر نهایی از طریق مجاری بین‌المللی شد.

عطرچیان با اشاره به مزایای قبول پیشنهاد وضع عوارض صفر-صفر برای دو کشور گفت: انتخاب پیشنهاد اولی به نفع هر دو کشور ایران و ترکمنستان است. البته ما آمادگی خود برای کاهش عوارض ترانزیتی و دوجانبه را اعلام کردیم و مسئولان ترکمنی با شنیدن این مطلب تصمیم بر هماهنگی با مقامات کشور خود و ارائه پاسخ به طرف ایرانی گرفتند.

به گفته این مقام مسئول در خصوص افزایش ساعات کاری گمرکات و تعداد کامیون‌های عبوری در روز نیز با طرف ترکمنی مذاکره شد و آن‌ها آمادگی خود را اعلام کردند اما تا زمان پاسخ نهایی تمام فرایند ترانزیت میان دو کشور به روال سابق در حال اجرا خواهد بود.

 گفتنی است، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه همایش دو روزه بین‌المللی سرمایه‌گذاری در صنعت هوانوردی (کاپا)  از استقرار کمیته ویژه آزادسازی مرز باجگیران نزدیک ترکمنستان خبر داد تا بستر لازم برای رفع موانع با ترکمنستان و همکاری لازم به عمل آید.

ترکمن‌ها از نیمه مردادماه امسال به اخذ عوارض 160 دلاری از کامیون‌های کمتر از 20 تن و عوارض 260 دلاری از کامیون‌های بالای 20 تنی ایرانی به عنوان حق ترانزیت (عبور) کشورشان اقدام کرده اند و علاوه بر آن به ازای هر یک کیلومتر تردد نیز یک دلار از همه کامیون‌های ایرانی دریافت می‌کنند. در ادامه همین مسائل مرز باجگیران که از نیمه مرداد به روی کامیون های ایرانی بسته شده بود، بیست و هفتم مردادماه برای مسافران ایرانی نیز بسته شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

راهداری و حمل و نقل جاده ای

در سال 1382 شورای عالی اداری کلیه وظایف، نیروی انسانی، تجهیزات، تعهدات و اعتبارات معاونت راهداری وزارت راه و ترابری به سازمان حمل‌ونقل و پایانه‌های کشور منتقل و معاونت مذکور از تشکیلات وزارت راه و ترابری حذف شد و وظایف و اداره امور دبیرخانه شورای عالی ترابری کشور از سازمان منتزع و به وزارت راه و ترابری منتقل گردید و نام سازمان به «سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای» تغییر یافت.

منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.