کد: 13950704137455689

برای تثبیت ریزگردها در استان اصفهان

فناوری مالچ طبیعی سازگاربا محیط‌زیست توسعه می‌یابد

کد: 13950704137455689

https://goo.gl/Sr8TmF

، تهران , (اخبار رسمی): معاون توسعه فناوری معاونت علمی گفت: یکی از راه‌های مناسب کنترل کانون های ریزگرد در اصفهان توسعه فناوری مالچ طبیعی سازگار با محیط زیست است.

فناوری مالچ طبیعی سازگاربا محیط‌زیست توسعه می‌یابد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به همراه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست و نیز مسئول کارگروه فرسایش این ستاد از منطقه راهبردی فرودگاه شهید بهشتی که از کانون‌های مهم تولید گرد و غبار است که برای کنترل آن اقدام به مالچ پاشی شده است، بازدید کرد.

با توجه به اینکه استان اصفهان شانزده کانون مولد ریزگرد دارد، یکی از راه های کنترل عوارض ریزگردها در این استان استفاده از مالچ‌های طبیعی سازگار با محیط زیست است که طی سنوات گذشته، سیصد هزار هکتار این کانون ها با جنگل‌های دست کاشت تثبیت شده و حدود سی هزار هکتار آن نیز با روش مالچ پاشی، آن‌هم عمدتا با استفاده از مالچ‌های نفتی تثبیت شده است. 
خسارت‌های قابل شناسایی فعالیت این کانون‌ها سالانه حدود 40 میلیارد تومان است که چنانچه سایر خسارت‌ها از جمله آسیب‌رسانی به ریل‌های راه آهن، جاده‌های روستایی، روستاها و مزارع کشاورزی و نیز خسارت‌های اجتماعی از قبیل لغو پروازهای هواپیماها و خسارت‌های وارده به موتورهای جت و غیره به آن اضافه شود بسیار فراتر از این رقم خواهد شد.
با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش  و محیط زیست و با اجرای دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان با استفاده از یک ماده طبیعی (رس بنتونیت) در یک طرح پایلوت و در سطح حدود پنجاه هکتار از اراضی شرق اصفهان و در منطقه راهبردی فرودگاه شهید بهشتی که از کانون‌های درجه یک تولید گرد و غبار است اقدام به مالچ پاشی شده است
در این بازدید معاون توسعه فناوری معاونت علمی گفت: باید از پروژه مالچ پاشی کانون های مولد گرد و غبار تا دستیابی به روش مطمئن حمایت کنیم.
وی با بر شمردن مزیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان اصفهان گفت: هنر ما این است که این پتانسیل‌ها را به فعلیت برسانیم و به مرحله¬ای برسیم که در این استان نه تنها هیچ نیازمندی وجود نداشته باشد که تامین کننده نیاز استانهای هم‌جوار هم باشد. 
وی همچنین بر حفظ محیط‌‌‌زیست و ارتقاء شاخص‌های زیست محیطی به عنوان اصل قطعی و غیر قابل تغییر توسعه فناوری تاکید کرد.
در ادامه این بازدید، مسئولین دانشگاه و مجری پروژه نتایج و مسائل موجود را مورد بحث و بررسی قرار دادند. و جمع بندی صورت گرفته حاکی از این بود که استفاده از این ماده طبیعی برای مالچ پاشی دارای ویژگی‌های مناسبی از جمله سازگاری با محیط زیست، اقتصادی بودن و بسیاری ویژگی‌های دیگر است و در عین حال بر ادامه بررسی@ها برای  بالا بردن مقاومت در مقابل تنش‌های محیطی (باد، نور، حرارت و رطوبت) و دوام و انعطاف‌پذیری تاکید شد.
مجریان این طرح در بازدیدی که صورت گرفت، اعلام کردند درصدد آن هستند که با بهینه‌سازی مالچ آن را به مرحله‌ای برسانند که برای شرایط مختلف اقلیمی و  خاکی، قابل توصیه باشد.
معاون توسعه فناوری و هیات همراه، هم‌چنین از کارگاه تولید رس و پروژه‎های تحقیقاتی در دست اجرا بازدید کرد و نشستی نیز با استاندار و فرماندار اصفهان، مدیر کل منابع طبیعی استان، رئیس بنیاد نخبگان و دیگر مسئولین استان اصفهان برگزار شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف