اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951014213315518

واکنش جهانی «پول ملی» در برابر «دلار قوی»

کد: 13951014213315518

https://goo.gl/V140lR

، تهران , (اخبار رسمی): روند تقویت شاخص دلار در برابر ارزهای اصلی جهان همچون یورو و پوند از سه سال و نیم پیش آغاز شده و این دو ارز در این مدت به ترتیب ۲۶.۳ و ۲۸ درصد ارزش خود را از دست داده اند.

واکنش جهانی «پول ملی» در برابر «دلار قوی»

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی خانه صنعت و معدن استان تهران، در داخل کشور، این سوءتفاهم وجود دارد که تضعیف پول ملی در مقابل دلار تنها برای ریال بوده و مطابق این استدلال، سیاست‌گذار ارزی باید با مداخله اثر این تغییرات را کمرنگ کند. غافل از اینکه رویداد مذکور جهانشمول بوده و اتفاقا در زمان دولت یازدهم، تضعیف ریال در مقابل سایر ارزها کم‌شتاب‌تر شده است. رصد این تغییرات نشان می‌دهد نه‌تنها کاهش نسبت برابری پول ملی در برابر دلار، یک اقدام نامطلوب در اقتصاد نیست، بلکه خاصیت تنظیم‌گری و ثبات‌ساز دارد. در غیر این صورت، رقبای سیاسی و اقتصادی ایالات‌متحده تن به تغییر برابری ارزش پول ملی خود نمی‌دادند.

بررسی روند نرخ‌های برابری ارزهای عمده جهانی، نشان می‌دهد بر خلاف تصور برخی، تضعیف ریال مقابل دلار کمتر از بسیاری از پول‌های مطرح بوده است. از خرداد ۱۳۹۲ خورشیدی، دلار مقابل ین و یورو به ترتیب ۲۳ و ۲۶ درصد نیرومندتر شده است. این در حالی است که در این مدت، دلار مقابل ریال ایران حدود ۸ درصد گران شده است. همان‌طور که جداول زیر نشان می‌دهد، ارزها، چه آسیایی، چه اروپایی و چه آمریکایی از رشد دلار متاثر شده‌اند. در روزهایی که شاخص دلار نزدیک اوج ۱۴ ساله نوسان می‌کند، چنین روندی عجیب نیست. شاخص دلار، این ارز جهانی را با سبدی از ارزهای جهانی با وزن‌های متفاوت مقایسه می‌کند و از آنجا که میانگین هندسی وزنی است، تصویر مناسبی از قدرت دلار را نمایش می‌دهد. شاخص دلار که در آخرین روز سال ۲۰۱۵ میلادی روی عدد ۶۳/ ۹۸ قرار گرفته بود، در پایان شانزدهمین سال از هزاره سوم میلادی روی عدد ۲۱/ ۱۰۲ واحد ایستاد. در مقطعی از روزهای پایانی سال گذشته میلادی، این شاخص حتی از مرز ۱۰۳ واحد هم عبور کرد.

اینها به آن معناست که ریال ایران، تنها پول تحت فشار دلار نبوده است. گرچه عوامل بسیاری در تعیین نرخ‌های برابری ارزهای جهانی اثرگذارند، اوج‌گیری ترامپی و سیاست پولی ایالات متحده، مهم‌ترین دلیل فشار بر پول اقتصادهای توسعه یافته یا در حال توسعه بوده است. در ایران روند حرکت دلار با ریال در سه سال و نیم گذشته کاملا متفاوت بود، پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲، قیمت دلار در یک روز ۱۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد. شاخص ارزی که یک روز پیش از اعلام پیروزی حسن روحانی، روی قیمت ۳ هزار و ۶۳۰ تومان قرار گرفته بود، در بیست و پنجمین روز خردادماه تا قیمت ۳ هزار و ۴۷۰ تومان پایین رفت.

میانگین قیمت دلار در خرداد ۹۲ نیز به ۳ هزار و ۵۷۹ رسید؛ با توجه به اینکه متوسط قیمت دلار در آذر ۹۵ روی عدد ۳ هزار و ۸۶۴ تومان قرار گرفت، میانگین این ارز در این بازه زمانی رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد. اگر حتی قیمت دلار را به‌صورت نقطه‌به‌نقطه مقایسه کنیم، بهای این ارز در یازدهمین روز دی ماه سال ۹۵، نسبت به روز قبل انتخابات و بعد از انتخابات به ترتیب رشد ۵/ ۸ و ۱۳ درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده در ایران (نرخ تورم) از خرداد ۹۲ تا آغاز سال جاری ۴۹ درصد افزایش یافته در مقابل تغییرات شاخص قیمت در آمریکا ۴ درصد گزارش شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خانه صنعت و معدن و تجارت

در اجرای تبصره 41 قانون برنامه دوم توسعه و تصویب نامه شماره 16680/12/1 مورخ 77/10/12 شورای عالی اداری و به منظور زمینه سازی، تقویت و موثرسازی انجمن ها و فعالیت تشکل های تخصصی استان و کمک به تحقق اهداف مشترک آنها و وزارتخانه های ذیربط بخصوص وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سایر موسسات ، خانه صنعت معدن و تجارت استان تهران در تاریخ 1381/4/3 تاسیس گردید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار