کد: 13951020217395998

مواداولیه و تجهیزات خطوط تولید مستقیما به درب خروج گمرکات می‌رود

مواداولیه ثبتی، بدون کار‌شناسی در درب خروج گمرک

کد: 13951020217395998

https://goo.gl/7T1b2b

، تهران , (اخبار رسمی): اطلاعات کالاهای واحدهای تولیدی در بحث ترخیص، در سامانه جامع گمرکی تجمیع و خدمات به تولیدکنندگان الکترونیکی شده تا براساس این اطلاعات خیلی از کالاها مشمول کار کار‌شناسی در گمرک نمی‌شوند و افرادی که مواد اولیه یا تجهیزات خط تولید آورده به محض اظهار، به صندوق و درب خروج هدایت می‌شود.

مواداولیه ثبتی، بدون کار‌شناسی در درب خروج گمرک

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، فرود عسگری معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در تشریح آخرین گزارش از اقدامات گمرک برای حمایت از واحدهای تولیدی، گفت: در بحث ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی باید اشاره کنم که اطلاعات آن‌ها در سامانه جامع گمرکی تجمیع و خدمات ما به تولیدکنندگان الکترونیکی شده است و براساس این اطلاعات خیلی از آن‌ها مشمول کار کار‌شناسی در گمرک نمی‌شوند و کسی که مواد اولیه دارد یا تجهیزات خط تولید آورده است به محض اظهار به صندوق و درب خروج هدایت می‌شود. 

وی ادامه داد: در ۴۰ روز اخیر میزان اظهارنامه‌هایی که مشمول کار‌شناسی مجازی نمی‌شود، افزایش پیدا کرده است و چیزی نزدیک به ۴۷ درصد اظهارنامه‌های ما در گروهی قرار می‌گیرد که نیازی به کار‌شناسی ندارد و به کمک سامانه‌های الکترونیکی مستقیماً به صندوق و درب خروج می‌رود و بارگیری می‌شود. مانند مواد اولیه کارخانه‌ها، فعالان مجاز اقتصادی، کالاهای سرمایه‌ای و... بنابراین چیزی حدود۴۷ درصد اظهارنامه‌ها مشمول کار کار‌شناسی نمی‌شود. در واقع این اعتمادی است که گمرک به این گروه از واردکنندگان کرده است. 
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران خاطرنشان کرد: از انتهای سال ۹۳ ما به دنبال ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی بودیم و نظرات گمرک در قالب ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید مصوب اردیبهشت ۹۴ ابلاغ شد. در ماده۳۸ این قانون تصمیمات بسیار مهم و کارسازی برای واحدهای تولیدی اتخاذ شده است. 
او افزود:  یکی در مورد ترانزیت مواد اولیه، کالا‌ها و تجهیزات واحدهای تولیدی است که قبلاً به میزان دو برابر حقوق وروی باید ضمانت‌نامه بانکی می‌گذاشتند و پولی را با توجه به مشکلات نقدینگیشان بلوکه می‌کردند. ما این موضوع را در قانون رفع موانع تولید اصلاح کردیم و قرار شد معادل حقوق ورودی ضمانت نامه بگذارند و الان هم به جای ضمانت نامه بانکی می‌توانند بن بیمه بگذارند. 
فرود عسگری اظهار کرد: یک اقدام دیگر ترخیص کالا با حداقل اسناد بود که ما آیین‌نامه آن را با بانک نوشته‌ایم و ابلاغ کرده‌ایم، کار دیگری که انجام و در قانون پررنگ‌تر شد این بود که واحدهای تولیدی می‌توانند با موافقت بانک کالاهای خود را در انبار اختصاصی خودشان نگهداری کنند و تعداد زیادی از واحدهای تولیدی ما مشمول این قضیه شدند.

وی افزود: استرداد حقوق ورودی کالاهایی که توسط واحدهای تولیدی صادر می‌شود و باید از محل بودجه‌ای که گمرک درخواست می‌کند و سازمان برنامه صدرصد آن را تأمین می‌نماید در اختیار گمرک قرار گیرد از دیگر تسهیلات است.

عسگری اضافه کرد: تصمیمی که الان در شرف گرفتن آن هستیم این است که از محل درآمدهای جاری خود استرداد صورت می‌گیرد و ظرف ۱۵ روز که برای استرداد حقوق ورودی کالای صادراتی لحاظ شده این کار انجام شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان گفت: طبق قانون ما باید حقوق ورودی مواد اولیه و کالایی را که واردات آن‌ها قطعی و به محصول نهایی برای صادرات تبدیل شده پس بدهیم و انشالله امیدواریم این مدت را به زیر ۱۵ روز برسانیم و دنبال این هستیم که با کمک مدیریت محترم توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران این سیستم را پیاده‌سازی کنیم که کمک بزرگی به تولیدکنندگان خواهد بود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گمرک جمهوری اسلامی

پیرو مصوبات برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مبنی بر الزام راه اندازی مراکز اطلاع رسانی توسط سازمانهای مرتبط با امر صادرات، گمرک ایران در اوائل سال 1377 اقدام به راه اندازی اولین سایت اطلاع رسانی خود در دو شبکه اینترنت و اینترانت به آدرسWW.IRICA.IR کرد.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.