کد: 13951110228665998

گمرک اطلاعات بارنامه را الکترونیکی می‌گیرد

کد: 13951110228665998

https://goo.gl/YVFRCQ

، تهران ، (اخبار رسمی): گمرک ایران به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی اطلاعات بارنامه‌ها را به صورت الکترونیکی دریافت می‌کند.

گمرک اطلاعات بارنامه را الکترونیکی می‌گیرد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، این اطلاعات از طریق مانیفست الکترونیکی دریافت و در سامانه جامع امور گمرکی تجمیع می‌شود و شرکت‌های حمل‌ونقل در صورتی می‌توانند نسبت به صدور ترخیصیه اقدام نمایند که قبلاً اطلاعات محموله‌های خود را از طریق مانیفست الکترونیکی در سامانه جامع گمرکی ثبت کرده باشند.
این در حالی است که صاحبان کالا و نمایندگان قانونی آنها وفق قانون امور گمرکی می‌بایست اصل سند بارنامه را اسکن و در سامانه جامع گمرکی بارگذاری نمایند. در واقع گمرک ایران با این اقدام اصل سند بارنامه را هم از صاحب کالا در سامانه جامع گمرکی دریافت می‌نماید و هم اینکه با دریافت اطلاعات بارنامه از شرکت‌های کشتیرانی و فورواردری از هر گونه جعل و سوءاستفاده از بارنامه‌ها پیشگیری می‌کند.
در واقع برخلاف گذشته که اطلاعات مانیفست کالا به صورت دستی و غیرقابل صحت‌سنجی به گمرک ارائه می‌شد، با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، اطلاعات مانیفست کالا قبل از ورود به گمرک به صورت الکترونیک از شرکت‌های حمل‌ونقل دریافت می‌شود. بر این اساس اطلاعات مانیفست الکترونیکی بارنامه به نام صاحبان کالا صادر و نهایتاً ترخیصیه از روی بارنامه صادر می‌شود و یک شماره بارنامه در زمان تسویه حساب به صاحب کالا داده می‌شود.
به هنگام اظهار الکترونیکی اظهار با همان شماره بارنامه صورت می‌گیرد و زمانی که صاحب کالا قصد دارد تا کالای خود را به گمرک اظهار نماید به صورت الکترونیکی با وارد نمودن شماره بارنامه اطلاعات صاحب کالا از روی مانیفست الکترونیکی بر روی اظهارنامه الکترونیکی واردات در سامانه جامع گمرکی می نشیند.
 این اطلاعات پردازش شده ودر انجام تشریفات گمرکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر این اساس تمامی شرکت‌های کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی جهت صدور  ترخیصیه ابتدا باید مانیفست کالاهای خود را به صورت الکترونیکی در سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت نمایند.
 دریافت الکترونیکی این اطلاعات در راستای پوشاندن خلا موجود و با توجه به مدل تبادل داده سازمان جهانی گمرک برمبنای دریافت اطلاعات بارنامه‌ها از مبدأ انجام می‌شود و با اجرایی شدن این برنامه، تله‌های الکترونیکی گمرک برای مبارزه با قاچاق کالا تکمیل خواهد شد.
برنامه اصلی گمرک دسترسی به مانیفست بار کشتی‌ها و یا اصطلاحاً کریرها در زمان تخلیه بار و صدور تالی بوده و این موضوع  اجرایی شده است.
مانیفست کشتی فهرست کل کالاهای موجود در کشتی است که در اختیار ناخدای هر کشتی بوده و در زمان تخلیه از روی مانیفست کشتی، اصطلاحاً تالی تخلیه صادر می‌شود و سپس به چندین بارنامه و هر بارنامه به نام یک شخص تقسیم می‌گردد. بنابر اعلام گمرک اطلاعات مانیفست کشتی، اطلاعات قابل اتکایی هستند و در صورت ورود اطلاعات براساس تالی تخلیه در بنادر، زنجیره داده‌ها در سامانه جامع گمرکی تکمیل و کلیه اطلاعات ورودی برمبنای مانیفست الکترونیکی، بارنامه، قبض انبار، اظهارنامه و بیجک انبارها تقاطع‌گیری می‌شود و عملاً امکان تخلف از بین می‌رود.
 تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و گمرک
گمرک ایران و سازمان بنادر و دریانوردی تبادل الکترونیکی اطلاعات با محوریت سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی را کردند.
با آغاز این تبادل الکترونیکی اطلاعات  گمرک ایران به اطلاعات "تالی تخلیه و مانیفست بنادر" در بستر الکترونیکی دسترسی پیدا کرد و از این پس تنها اظهارنامه صاحبان کالا برای گمرک ملاک عمل نخواهد بود. بدین ترتیب گمرک اطلاعات قابل اتکایی از کالاهای موجود در محوطه‌ها و انبارهای بنادر و دریانوردی از طریق تبادل الکترونیکی مجموع بارنامه‌های موجود در کشتی (مانیفست کشتی) و تالی بندر به دست می‌آورد.
چه تعداد شرکت کشتیرانی و فورواردری اطلاعات کالاها را قبل از اظهار به گمرک می‌دهند؟
اطلاعات کالاهای ورودی قبل از اظهار به گمرک از طریق 870 شرکت کشتیرانی و فورواردری به گمرک ارائه می‌شود.
این اطلاعات از طریق مانیفست الکترونیکی دریافت و در سامانه جامع امور گمرکی تجمیع می‌شود و شرکت‌های حمل‌ونقل در صورتی می‌توانند نسبت به صدور ترخیصیه اقدام نمایند که قبلاً اطلاعات محموله‌های خود را از طریق مانیفست الکترونیکی در سامانه جامع گمرکی ثبت کرده باشند. در سامانه جامع گمرکی برخلاف گذشته که اطلاعات مانیفست کالا به صورت دستی و غیرقابل صحت‌سنجی به گمرک ارائه می‌شد، اطلاعات مانیفست کالا قبل از ورود به گمرک به صورت الکترونیک از شرکت‌های حمل‌ونقل دریافت می‌شود.
براساس اطلاعات مانیفست الکترونیکی بارنامه به نام صاحبان کالا صادر و نهایتاً ترخیصیه از روی بارنامه صادر می شود و یک شماره بارنامه در زمان تسویه حساب به صاحب کالا داده می شود.
هنگام اظهار الکترونیکی اظهار با همان شماره بارنامه صورت می‌گیرد و زمانی که صاحب کالا قصد دارد تا کالای خود را به گمرک اظهار نماید به صورت الکترونیکی با وارد نمودن شماره بارنامه اطلاعات صاحب کالا از روی مانیفست الکترونیکی بر روی اظهارنامه الکترونیکی واردات در سامانه جامع گمرکی می نشیند.
 این اطلاعات پردازش شده ودر انجام تشریفات گمرکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر این اساس تمامی شرکت‌های کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی جهت صدور  ترخیصیه ابتدا باید مانیفست کالاهای خود را به صورت الکترونیکی در سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت نمایند. این کار هم‌اکنون با مشارکت بسیار خوب انجمن کشتیرانی و شرکت‌های حمل‌ونقل دریایی و فورواردرها انجام می‌شود . در تازه‌ترین آمار تعداد شرکت‌هایی که از طریق مانیفست الکترونیکی اطلاعات محموله‌های خود را قبل از اظهار به گمرک ارسال می‌نمایند به 870 شرکت رسیده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گمرک جمهوری اسلامی

پیرو مصوبات برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مبنی بر الزام راه اندازی مراکز اطلاع رسانی توسط سازمانهای مرتبط با امر صادرات، گمرک ایران در اوائل سال 1377 اقدام به راه اندازی اولین سایت اطلاع رسانی خود در دو شبکه اینترنت و اینترانت به آدرسWW.IRICA.IR کرد.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.