اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139801243602511530

تبلور مطالبه جمعی در کارزار تعویق کنکور ارشد

پیروزی کارزار تعویق کنکور: سنجش عقب نشست

کد: 139801243602511530

http://bit.ly/2IwSSsJ

، (اخبار رسمی): دانشجویان و متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد توانستند با راه انداختن کارزار درخواست تعویق کنکور ارشد، با جمع‌آوری امضای آنلاین و پیگیری درخواست خود، به یاری سیل‌زدگان بیایند.

پیروزی کارزار تعویق کنکور: سنجش عقب نشست
جمع‌آوری امضای تعویق آزمون کنکور کارشناسی ارشد

این اولین بار بود که دانشجویان توانستند با نگارش نامه و جمع‌آوری امضای آنلاین، مسئولین را راضی به تعویق کنکور کنند. موفقیتی که احتمالا کام بسیاری از سیل‌زدگان را شیرین خواهد کرد

بعد از بارش‌های شدیدی که نیمی از کشور را درگیر کرده بود، زمزمه‌هایی درباره وضعیت مدارس و آموزشگاه‌های رسمی به گوش رسیدند. زمزمه‌هایی که با توجه به اظهار نظر مسئولان رنگ و بوی واقعیت نیز به خود می‌گرفتند. انتشار عکس‌های چند مدرسه در پلدختر و شهرهای محروم خوزستان نیز موید همین اظهار نظرهای مسئولان بود. اما کمتر کسی حواسش بود که چیزی به کنکور ارشد باقی نمانده است و در این بلبشوی سیلاب و به هم ریختگی شهر و روستا تکلیف این همه داوطلب ورود به دوره کارشناسی ارشد چیست؟

چهاردهم فروردین ماه بود که ناگهان نامه‌ای سراسر شبکه‌های اجتماعی و مخصوصا تلگرام را در نوردید. مخاطب نامه منصور غلامی، وزیر علوم بود. نامه‌ای با عنوان «درخواست تعویق کنکور کارشناسی ارشد 98» که در سایتی به نام کارزار برای جمع‌آوری امضای الکترونیک منتشر شده بود. پوسترها و کامنت‌های مربوط به این نامه دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون کارشناسی ارشد همه جا بازنشر می‌شد و تعداد امضاها به سرعت افزایش می‌یافت.

این نامه در طول مدت خیلی کوتاهی توانست جمع زیادی از داوطلبان را جذب خود کند. نویسندگان نامه به خوبی هدف خود را از تلاش برای تعویق کنکور شرح داده بودند. در بخشی از این نامه آمده بود: «ما امضا کنندگان این نامه بر آن شدیم تا در راستای حمایت از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ که ساکن این مناطق هستند و همچنین جلوگیری از بی ثمر ماندن تلاش‌ها و رعایت عدالت آموزشی و کاهش آلام این عزیزان که امیدشان به نا امیدی تبدیل نشود؛ از شما وزیر محترم درخواست کنیم، بزرگواری کرده جهت تعویق تاریخ برگزاری این آزمون همان‌گونه که به مشمولان وظیفه مساعدت شد، عنایت ویژه‌ای به این مهم مبذول فرمایید و حتی الامکان در صورت صلاحدید تاریخ برگزاری آزمون را بین ۱ تا ۲ ماه به تعویق بیاندازید.». همین موضوع، یعنی تلاش برای گذاشتن مرهم کوچکی بر زخم‌های سیل‌زدگان باعث شد مردم عادی نیز متن این نامه و لینک آن در وبسایت کارزار را به هر نحوی که می‌توانند منتشر کنند. در همین روزها بود که ویدئویی نیز از یکی از کنکوری‌ها منتشر شد که صراحتا خواستار تغییر زمان کنکور شده بود.

تنها ۴۸ ساعت از انتشار این نامه بیشتر نگذشته بود که تعداد امضاها ۱۳ هزار را نیز رد کرد. تقریبا برای همه مسئولان وزارت علوم، سازمان سنجش و نمایندگان مجلس مشخص شده بود که این مطالبه به شکلی کاملا جدی وجود دارد و امضاکنندگان این کمپین به دنبال به ثمر نشستن اهداف خود هستند. اولین واکنش را سازان سنجش نشان داد و اخبار سراسری با مصاحبه با سخنگوی سازمان سنجش، خبر از برگزاری جلسه برای تصمیم‌گیری درباره تعویق زمان برگزاری کنکور داد. در همین حین نیز یکی از نمایندگان مجلس و عضو کمیسیون آموزش خبر از پیگیری مجلس نسبت به مطالبه دانشجویان داد.

اما برخلاف انتظار دانشجویان و حتی بسیاری از نمایندگان، سازمان سنجش اعلام کرد به دلیل در پیش بودن ماه مبارک رمضان و همچنین مشکلات دیگر امکان تغییر زمان آزمون وجود ندارد اما به دلیل مسائل پیش آمده به دلیل سیل، این سازمان تصمیم بر ارائه نوعی از سهمیه برای دانشجویان مناطق سیل‌زده دارد. این تصمیم موجی دیگر به راه انداخت و نشان داد متقاضیان کنکور از اهداف خود کوتاه نخواهند آمد. اعضای کمپین این بار تصمیم گرفتند مطالبه منطقی خود را از طریق نمایندگان همراه و هم‌قدم مجلس پیش ببرند. در حالی که با به پایان رسیدن مهلت امضاها در وب‌سایت کارزار، تعداد مطالبه‌گران به بیش از 22500 نفر رسیده بود؛ اعضای کمیسیون آموزش مجلس از ارائه طرحی دو فوریتی به هیئت رئیسه مجلس خبر دادند. جبار کوچکی‌نژاد از اعضای این کمیسیون همچنین پیش‌بینی کرده بود این طرح با رایی بسیار بالا به تصویب خواهد رسید. همه این‌ها مجددا سازمان سنجش را به واکنش وا داشت. این سازمان اعلام کرد بار دیگر جلسه‌ای برای بررسی امکان تغییر تاریخ کنکور ارشد، برگزار خواهد شد.

در نهایت امروز، پس از این جلسه محمود صادقی عضو دیگر کمیسیون آموزش اعلام کرد مطابق نتیجه این جلسه‌ی به گفته صادقی «دشوار»، تصمیم بر آن شده که جهت حمایت از دانشجویانی که به دلیل سیل امکان آمادگی نداشته‌اند، زمان برگزاری کنکور به 23 و 24 خردادماه تغییر یابد.

این اولین بار نبود که تاریخ برگزاری کنکور ارشد تغییر میافت، اما اولین بار بود که دانشجویان توانستند با نگارش نامه‌ای منطقی و جمع‌آوری امضای آنلاین، مسئولین را راضی به این کار کنند. موفقیتی که احتمالا کام بسیاری از سیل‌زدگان را شیرین خواهد کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | شهر و جامعه