اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139801263607211026

آیا درمان قطعی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد؟

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان امکان‌پذیر است؟

کد: 139801263607211026

http://bit.ly/2GrcVHK

، تهران , (اخبار رسمی): زگیل تناسلی زائده‌ای پوستی است که در اطراف ناحیه تناسلی به وجود می‌آید و اگر نسبت به درمان و از بین بردن آن‌ها به موقع اقدام نشود می‌تواند منجر به سرطان سرویکس یا دهانه رحم شود. برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی بهترین روش درمان زگیل تناسلی با لیزر است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

لیزر درمانی زگیل‌های تناسلی، پاکسازی بهتر و قدرتمندتری در از بین بردن زگیل دارد و از آنجایی که قدرت اشعه لیزر باعث می‌شود که به عمق پوست و بافت‌های زیرین آن نفوذ کند، نوعی ریشه‌کن شدن محسوب می‌شود

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی در دهه‌های اخیر بوده و آمار جهانی مبتلایان به آن بسیار فراتر از ایدز و سایر بیماری‌های آمیزشی است. در ظاهر فقط با زائده‌هایی پوستی به شکل زگیل مواجه است که عمدتا در نواحی تناسلی به وجود می‌آیند ولی بسیاری از افراد نمی‌دانند که این ویروس عامل اصلی ابتلا به نوعی سرطان کشنده در زنان است؛ سرطان سرویکس یا دهانه رحم که سالیانه جان هزاران زن را در سرتاسر دنیا می‌گیرد و به عنوان چهارمین سرطان کشنده در دنیا شناخته شده است.

از نظر بسیاری از مردم خطرناک‌ترین بیماری که از طریق ارتباط جنسی امکان انتقال آن وجود دارد بیماری ایدز است اما ویروس دیگری وجود دارد که آن هم از طریق ارتباط جنسی بین افراد منتقل می‌شود که به مراتب خطرناک‌تر از ایدز شناخته شده است. ویروسی با نام HPV که عامل اصلی ایجاد زگیل‌های تناسلی است.

سازمان بهداشت جهانی در تمامی کشورهای جهان برنامه مدون و ویژه‌ای را برای آگاهی و شناخت بیشتر و همچنین پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی اختصاص داده است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های آمیزشی است که عامل اصلی آن نوعی ویروس DNA دار با نام HPV است. این ویروس با نام پاپیلومای انسانی هم شناخته می‌شود و بیش از ۲۰۰ رده مختلف از آن تا به امروز شناخته شده است.

شکل ظاهری و اولیه این بیماری به صورت زگیل‌های کوچک در نواحی تناسلی افراد نمایان می‌شود. زائده‌های کوچک به شکل زخم‌های آبدار و عفونی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف است که گاهی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

این بیماری صرفا از طریق تماس مستقیم پوست با پوست آلوده به زگیل تناسلی، ایجاد می‌شود و به همین دلیل هم ارتباط جنسی مهم‌ترین راه انتقال آن شناخته شده است. با آغاز روابط جنسی احتمال آلوده شدن به این ویروس به مراتب افزایش می‌یابد و یک شریک جنسی آلوده کافی است تا شخص را برای همیشه میزبان این ویروس کند. در چنین شرایطی واکسن HPV می‌تواند نجات دهنده باشد.

زگیل تناسلی با تبخال تناسلی متفاوت است و هر کدام از این بیماری‌ها ماهیت‌های متفاوتی دارند. احتمال اینکه کودکان هم به این بیماری مبتلا شوند وجود دارد که در این صورت باید دو عامل زیر را محتمل دانست:

سواستفاده جنسی از کودک

تماس دست آلوده به ویروس با پوست کودک

زگیل تناسلی مردان

بر اساس مطالعات صورت گرفته شیوع بیماری زگیل تناسلی در مردان اندکی بیشتر است. علت به طور دقیق مشخص نیست ولی مشخص شده است که مردان بیشتر دچار زگیل آلت تناسلی می‌شوند . به همین دلیل باید در انتخاب شریک جنسی خود بسیار مراقب باشند و ارتباط جنسی محافظت شده را مد نظر خود قرار دهند. زگیل آلت تناسلی مردان عمدتا در نواحی تناسلی و مقعد آقایان قابل مشاهده است.

زگیل تناسلی زنان

زنان هم مانند مردان به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند. از نظر نشانه‌ها و علائم ظاهری زگیل تناسلی هیچ فرقی میان مردان و زنان نیست فقط یک نکته مهم وجود دارد و آن این مطلب است که زگیل تناسلی در زنان ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را به نحو قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. شرکای جنسی متعدد می‌تواند احتمال ابتلا به این ویروس را در زنان افزایش دهد.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

علت زگیل‌های تناسلی برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به زگیل تناسلی است که عامل درجه یک برای ابتلا به ویروس HPV شناخته شده است. در یک تعریف کلی ارتباط مستقیم پوست با پوست نواحی آلوده به زگیل‌های تناسلی می‌تواند این بیماری را بین افراد منتقل کند. از آنجایی که محل ایجاد زگیل‌های تناسلی، نواحی تناسلی افراد است پس در نتیجه چنین ارتباطی فقط در ارتباط جنسی قابل تصور است با این اوصاف احتمال اینکه بدون تماس جنسی هم این ویروس منتقل شود، وجود دارد و تماس دست آلوده هم می‌تواند یکی از راه‌های انتقال زگیل تناسلی باشد.

استفاده از توالت فرنگی، بوسیدن، در آغوش گرفتن، ظروف و حوله مشترک و استخر عمومی نمی‌تواند ویروس HPV  را انتقال دهد.

انواع زگیل تناسلی

تا به امروز چیزی در حدود ۲۰۰ رده گوناگون از ویروس HPV شناخته شده است که هر کدام از آنها تیپ نامیده می‌شود و شماره مشخصی دارد. اما در یک رده‌بندی کلی این ویروس به دو نوع کم خطر و پر خطر تقسیم‌بندی می‌شود.

نوع کم خطر این ویروس قابلیت اینکه در سلول‌ها تغییرات سرطانی به وجود بیاورد ندارد و در بدترین حالت فقط باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود که معمولا هم پس از یک دوره زمانی از بین می‌روند.

اما نوع پرخطر این ویروس می‌تواند بدن را در معرض برخی سرطان‌ها از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی آقایان قرار دهد.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

برای شناخت علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان باید به این نکته اشاره شود که از نظر علائم و نشانه‌های کلی تفاوتی میان زنان و مردان نیست و تنها تفاوت در محل پیدایش زگیل‌های تناسلی است.

زگیل تناسلی مردان در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، داخل یا اطراف مقعد و اطراف کشاله ی ران  قابل مشاهده است.

زگیل تناسلی زنان در نواحی داخل یا اطراف واژن، دهانه رحم و داخل یا اطراف مقعد به وجود می‌آید.

سایر علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی در مردان و زنان به یک شکل است و به شرح زیر است:

ظاهر شدن زگیل‌های تناسلی در اطراف دهان، زبان، گلو و لب‌ها که نشان دهنده رابطه ی جنسی دهانی با فرد آلوده است.

اندازه زگیل‌های تناسلی گاهی بسیار کوچک و کمتر از یک میلی‌متر است و گاهی چندین زگیل به صورت خوشه‌ای و بزرگ قابل مشاهده است.

احساس خارش و سوزش در محل زگیل‌های تناسلی

زگیل تناسلی درد ندارد ولی در موارد نادر با احساس درد و خونریزی از محل زگیل‌ها، همراه است که این حالت نشان می‌دهد زگیل‌های تناسلی در مسیر مجاری ادراری به وجود آمده‌اند.

وجود سایر بیماری‌ها و عفونت‌های آمیزشی

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

باید گفت در حال حاضر هیچ راه درمانی موثری که به طور قطعی و برای همیشه به درمان زگیل تناسلی کمک کند وجود ندارد و این ویروس برای همیشه در بدن و خون افراد باقی می‌ماند و به صورت دوره‌ای علائم خود را نشان می‌دهد.

اما روش‌هایی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که طول دوره‌های عود مجدد آن را می‌تواند کاهش دهد و به صورت درمان‌های موضعی باعث شوند زگیل‌های تناسلی زودتر بهبود یابند و از پیشرفت آن جلوگیری می‌کند:

کرایوتراپی یا سرما درمانی که با کمک نیتروژن مایع، این زگیل‌ها را منجمد می‌کنند و از بین می‌برند.

لیزر درمانی که بهترین و کم عارضه‌ترین روش برای درمان زگیل است و بدون درد و خونریزی به درمان زگیل‌های تناسلی کمک می‌کند و همچنین تعداد دفعات عود مجدد آن را کاهش می‌دهد.

الکتروکوتر که با کمک جریان الکتریکی (برق) زگیل‌های تناسلی را می‌سوزانند و از بین می‌برند. این روش به بی‌حسی موضعی نیاز دارد.

دارو درمانی هم روش دیگری برای درمان این بیماری است که با توجه به اندازه و وسعت زگیل‌های تناسلی پزشک با پمادها و داروهای خاصی زگیل‌ها را کنترل می‌کند و به کاهش آن کمک می‌کند.

عمل جراحی از دیگر روش‌ها برای درمان زگیل است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و تمامی زگیل‌های تناسلی او برداشته می‌شود.

لیزر بهترین روش درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

برای درمان زگیل‌های تناسلی روش‌های درمانی زیادی وجود دارد ولی از میان تمامی این روش‌ها، روشی که از همه بی‌خطرتر و کم‌عارضه‌تر است لیزر درمانی زگیل تناسلی است. لیزر درمانی زگیل‌های تناسلی نسبت به سایر روش‌ها، پاکسازی بهتر و قدرتمندتری در از بین بردن زگیل‌های تناسلی دارد و از آنجایی که قدرت اشعه لیزر باعث می‌شود که به عمق پوست و بافت‌های زیرین آن نفوذ کند، نوعی ریشه‌کن شدن محسوب می‌شود و به همین دلیل احتمال عود مجدد زگیل تناسلی را به مراتب کاهش می‌دهد.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر درمانی زگیل تناسلی بدون درد و خونریزی است.

روشی کاملا سرپایی است و نیازی به بستری ندارد.

نیاز به بی حسی موضعی دارد و بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار نمی‌گیرد.

از نظر هزینه‌های درمانی مقرون به صرفه‌تر است.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر در خصوص تشخیص و درمان زگیل تناسلی می‌توانند به سایت یا کلینیک دکتر بیژن عابدیان مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیژن عابدیان

کلییک دکتر بیژن عابدیان ارائه کننده بهترین خدمات درمانی در زمینه بیماری های نشیمنگاهی( بواسیر یا هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی) به روش روز دنیا توسط بهترین دستگاه ها و کادری مجرب

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان