اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139803263771812185

راهنمای خرید و کار با گیمبال

گیمبال چیست و چگونه کار می کند؟

کد: 139803263771812185

http://bit.ly/2KnyXyu

، تهران , (اخبار رسمی): گونه‌ای ازلرزشگیر‌هاوجوددارندکه درابعادواندازه‌های گوناگون،به عنوان یک دستگاه جانبی ساخته می‌شوند ومی‌توانند تکان‌های بزرگ‌تررا خنثی کرده و تصویری ثابت با حرکت‌هایی بسیار نرم و پیوسته را فراهم کنند. این لرزشگیر‌ها ابا نام گیمبال شناخته شده و دستگاه‌هایی با امکان حذف تکان‌ها در سه محور فیزیکی هستند.

گیمبال چیست و چگونه کار می کند؟
گیمبال ها سال‌هاست که بخشی از روند فیلم‌برداری در دنیای سینمای حرفه‌ای محسوب می‌شوند.

فیلم‌برداری مستند، فیلم‌برداری‌ داخل خیابان‌ها و اماکن شلوغ، فیلم‌برداری در ساعات اولیه صبح یا ساعات منتهی به غروب که نور به سرعت در حال تغییر است، با کمک گیمبال‌ها بسیار سریع‌تر و ساده‌تر است

گیمبال‌ها سال‌هاست که بخشی از روند فیلم‌برداری در دنیای سینمای حرفه‌ای محسوب می‌شوند. اما آنچه این دستگاه‌های پیچیده را محبوب کرده است، اندازه کوچک و قیمت به صرفه مدل‌های جدیدتر آن‌هاست که امکان استفاده از آن را به فیلم‌برداران تازه‌کار و نیمه حرفه‌ای هم می‌دهد. در این مقاله نگاهی به برخی از نکات مهم برای به کارگیری گیمبال‌ها در دنیای فیلم‌برداری نیمه حرفه‌ای شده است. نکاتی که احتمالاً می‌تواند مورد توجه فیلم‌برداران عروسی و سازندگان کلیپ‌های تجاری نیز قرار گیرد. پس در ادامه درباره گیمبال‌های سبک دستی توضیحات بیشتری ارائه می‌شود.

گیمبال‌ها می‌توانند خیلی سریع آماده شوند. این نکته بسیار مهم است. خصوصاً برای فیلم‌برداری در موقعیت‌هایی که کمبود زمان اهمیت زیادی دارد، استفاده از این ابزار‌ها می‌تواند بسیار راهگشا باشد. این ابزارها، معمولاً به صورت یکپارچه طراحی می‌شوند. یعنی برخلاف ابزارهای بزرگ و حرفه‌ای‌تر مانند ریل‌ها، به سرعت می‌توان آن‌ها را از کیف بیرون آورد و دوربین را روی آن‌ها نصب کرد و کار را آغاز کرد. فیلم‌برداری‌های مستند، فیلم‌برداری‌های داخل خیابان‌ها و اماکن شلوغ و پر تردد، فیلم‌برداری در ساعات اولیه صبح یا ساعات منتهی به غروب که نور به سرعت در حال تغییر است و بسیاری مواقع دیگر، با کمک گیمبال‌ها بسیار سریع‌تر و ساده‌تر قابل انجام است.

اگرچه هر دوربینی از نرم افزار کنترل از راه دور مخصوص به خودش استفاده می‌کند، اما اغلب گیمبال‌ها دارای یک نرم‌افزار کنترل از راه برای تلفن‌های همراه هم هستند که البته معمولاً برای کنترل گیمبال با این برنامه، یک دستیار فیلم‌برداری هم در کنار فیلم‌بردار قرار داشته باشد. به این ترتیب، حرکت‌های فیزیکی مانند ارتفاع و جهت حرکت دوربین توسط فیلم‌بردار اول و حرکت‌های قاب و زاویه دوربین، توسط فیلم‌بردار دوم و از روی نرم‌افزار موبایل یا تبلت کنترل می‌شود. یکی از قابلیت‌های خوب در اغلب این برنامه‌ها، امکان قفل کردن حرکت دوربین روی یک سوژه خاص است. به این ترتیب گیمبال می‌تواند زاویه دید دوربین را روی یک مسیر خاص نگه دارد که برای فیلم‌برداری‌های تبلیغاتی یا عروسی، کاربرد فوق‌العاده‌ای دارد.

در تجهیزات صرفه‌جویی کنید

نکته مهمی که باید درباره گیمبال‌ها لازم است همه بدانند این است که هنوز هم در دنیای فیلم‌برداری حرفه‌ای، گیمبال‌ها را نمی‌توان جایگزین ابزارهای پیشرفته‌ای مانند اسلایدر‌ها، کرین‌ها و استند‌های شانه‌ای یا ریل‌ها دانست. به‌هر حال گیمبال‌ها هم محدودیت‌های خود را دارند و به دلیل اینکه اصولاً از این ابزار‌ها روی دست استفاده می‌شود، فواصل حرکتی کوتاهی دارند که نمی‌توان آن‌ها را جایگزین ابزارهای حرفه‌ای مانند ریل‌‌ها کرد. اما برخی از فیلم‌برداران حرفه‌ای با ترکیب این وسیله با ابزارهای دیگر، می‌توانند تا حدودی به تصویری که توسط ابزارهای حرفه‌ای گرفته می‌شوند نزدیک‌تر شوند. به عنوان مثال قرار دادن گیمبال روی یک سه پایه فیلم‌برداری حرفه ای که دسته بلندی دارد، می‌تواند برای حرکت‌های تیلت از پایین به بالا بسیار کارآمد باشد. یا مثلاً قرار دادن گیمبال روی یک اسکیت و کشیدن آن روی زمین، می‌تواند حرکت‌های نرم و پیوسته دوربین روی یک ریل را شبیه‌سازی کند.

گیمبال‌ها را کالیبره کنید

اگر دوربین و لنز قبلی‌ یک Canon 5D Mark IV یا یک لنز تله بلند مانند EF 70-200 f/2.8 II بوده و حالا می‌خواهید بلافاصله از یک دوربین بدون آینه سونی a7 III با یک لنز ۵۰mm کوچک استفاده شود، لازم است دوباره گیمبال، کالیبره شود. اگر چه گیمبال‌ها می‌توانند لرزش‌های دوربین‌ها را در حالت‌های مختلف و با استفاده از لنز‌های گوناگون خنثی کنند، اما بهتر است در همان ابتدا، محل قرارگیری دوربین‌ روی گیمبال را به صورت دستی هم تراز کرد. به این ترتیب که با کمک پیچ‌های روی پایه‌ها، به صورت فیزیکی پایه‌های گیمبال را طوری جابجا کرد که نقطه ثقل دوربین و لنز دقیقاً تراز شود. در این حالت باید حتی بدون روشن کردن گیمبال هم، دوربین روی حالت تعادل قرار گیرد. به این ترتیب در هنگام حمل، هم فشار کمتری به دست وارد شده و هم فشار روی گیمبال و مصرف باطری آن کاهش می‌یابد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نورنگار

نورنگار در سال 1381 با هدف تهیه و توزیع تجهیزات، لوازم جانبی و خدمات پس از فروش لــوازم عکاسی و فیلم‌برداری تاسیس گردید. نورنگار در طول سالیان اخیر فعالیت خود توانسته است با تکیه به خلاقیت و توانمندی پرسنل کوشای خود به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست یابد. شعار کارکنان نورنگار عبارت است از : هدف از فــــــروش ، کمک به دیگـــــران در به دست آوردن احســــاس خوشایندی است که می‌خواهند از خـــریدشان داشته باشنــــد ، و این تفکر تعیین‌کننــــــده سیاست کلی نورنگار است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

کسب و کار و خرده فروشی