اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139804233850012277

برنامه ریزی کسب و کار در شرایط کنونی اقتصاد

تهیه طرح توجیهی در شرایط اقتصادی پر نوسان

کد: 139804233850012277

http://bit.ly/2JzkFZM

، تهران , (اخبار رسمی): یکی از سوالات رایج از مشاوران طرح توجیهی و برنامه ریزی کسب و کار این است که در یک بازار پر نوسان چگونه می‌توان وضعیت کسب و کار را پیش بینی کرد؟ و اگر طرح توجیهی (Feasibility Study) تدوین شود، این طرح چقدر اعتبار دارد و تا چه حد می‌توان به آن تکیه کرد؟

تهیه طرح توجیهی در شرایط اقتصادی ناپایدار و پر نوسان
تهیه طرح توجیهی در شرایط اقتصادی پر نوسان

برای پاسخ به این سوال باید نگاهی به ساختار طرح توجیهی انداخت و بررسی کرد که کدام یک از این بخش‌ها در شرایط پر نوسان دچار تغییر می‌شوند و این تغییرات تا چه حد است.

یک مطالعه طرح توجیهی از سه بخش اصلی تشکیل شده است، مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی. بخشی که در شرایط اقتصادی پرنوسان شاید تغییری نداشته باشد بخش مطالعات فنی است، پروسه تولید، تکنولوژی، استانداردها، زمین مورد نیاز، مکان یابی پروژه و نظایر اینها با نوسان بازار معمولا دچار تغییر عمده‌ای نمی‌شوند.

در بخش‌های مالی و بازار بیشترین تغییرات اتفاق می‌افتد. قیمت نهاده‌های تولید، نظیر ماشین آلات مواد اولیه، در کوتاه مدت بیشترین تغییر را دارند که در میان مدت بر قیمت فروش تاثیر خواهند گذاشت و از طرف دیگر این افزایش قیمت احتمالا بر حجم فروش تاثیر‌گذار خواهد بود و ممکن است به کاهش فروش منجر شود و همه‌ی اینها احتمالا بر شاخص‌های اقتصادی موثر خواهد بود.

از طرف دیگر نوسانات باعث می‌شوند تا ورودی سیستم مالی هر روز شناور باشند. مثلا اینکه کدام قیمت دلار و در کدام لحظه یا روز باید مبنای محاسبات قرار گیرد نیز به یک مسئله تبدیل می‌شود.

اکنون در چنین شرایطی تدوین طرح توجیهی (امکانسنجی) چه معنایی دارد؟ و چگونه ممکن است؟

پاسخ این است که در طرح توجیهی در واقع در یک لحظه از پروژه عکس گرفته می‌شود. به عبارت دیگر اگر پروژه را یک سیستم فرض کرد که تعدادی ورودی و تعدادی خروجی دارد، کل محاسبات در یک لحظه انجام می‌شود و سپس این محاسبات به کل دوره مورد محاسبه تعمیم داده می‌شود.

در این روش، فرض اصلی این است که در صورت تغییرات در محیط پیرامونی سیستم، ورودی‌ و خروجی‌های سیستم تغییر خواهند کرد و این تغییرات از یک منطق واحد پیروی می‌کند به طوری که کل سیستم و طبیعتاً محاسبات پایدار خواهند ماند.

داده‌های تجربی نیز نشان می‌دهند که این تغییرات در ورودی‌ها و خروجی‌ها نیز با اندکی تاخیر باهم اتفاق می‌افتند. به عنوان مثال با افزایش قیمت شیر خام بعنوان ماده اولیه کارخانه لبنیات، قیمت محصولات کارخانه نظیر شیرپاستوریزه، ماست، پنیر، خامه و… هم با افزایش روبرو خواهند شد در نتیجه در درازمدت و در طول دوره ثبات، محاسبات و شاخص‌های اقتصادی حاصل در دست خواهند بود.

بدین ترتیب می توان استدلال کرد که در یک بازار پر نوسان اگر محاسبات پروژه به درستی انجام شود نتایج حاصل در تمام دوره‌های ثبات و تقریباً در کل پروژه قابل اتکا و قابل استناد خواهد بود.

باتوجه به شرایط کنونی و افزایش و نوسان شاخص‌های اقتصادی برای تدوین یک طرح توجیهی دقیق برای موسسات، به شرکت‌ها و کارخانجات در حال توسعه توصیه موکد می‌شود تا دید نسبتاً عمیق‌تری از شرایط کسب و کار خود بدست آورند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانند به سایت راهکار صنعت به آدرس www.rahkarsanat.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

راهکار صنعت

مشاوره تخصصی و تهیه انواع طرح توجیهی (امکان سنجی مالی، فنی و اقتصادی) ، اتوماسیون فرایندهای کسب و کار، برنامه ریزی و کنترل پروژه

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]