اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809094248013816

همه چیز درباره رفتار مودی کودکان و دمدمی مزاجی آنها

کد: 139809094248013816

http://bit.ly/2OUgj0E

، تهران , (اخبار رسمی): شاید برای خیلی‌ها جالب باشد که دلیل مودی یا دمدمی بودن کودک چیست؟ چه اتفاقی می‌افتد که کودک الان می‌خندد ولی یک دقیقه بعد در حال گریه کردن است؟ برای درک بهتر این حالت عجیب و غریب کودکان و یافتن پاسخ سوال‌های خود در این زمینه، کیدمام توضیحاتی در ادامه آورده است.

همه چیز درباره رفتار مودی کودکان و دمدمی مزاجی آنها
کودکان دمدمی مزاج

تغییرات طبیعی

مهمترین دلیل در خصوص تغییرات روحیه و مودی بودن کودکان، مربوط به تغییرات طبیعی مرتبط با تکامل و رشد او است. دانستن این نکته که برای عبور از این مرحله باید گذر زمان و بزرگ شدن کودک در نظر گرفته شود، کمک شایانی به نحوه برخورد والدین با او می‌کند.

بطور کلی عمده دلایلی که کودکان را دمدمی مزاج و مودی می‌کند بدین شرح است:

دلیل شماره 1: آنها نمی‌توانند خواسته‌‌ها و نیازهای خود را مطابق آنچه دوست دارند بیان کنند.

برای بچه‌های بین یک تا سه سال، جهان عظیم و بزرگ، جذاب و همیشه در حال تغییر است. این موضوع برای کودکان به نظر عالی می‌رسد، اما زمانی را باید در نظر گرفت که بیشتر کودکان نوپا کمتر از یک متر قد دارند و دایره واژگان آنها صرفا شامل 20 کلمه است.

با در نظر گرفتن سهم کودک از بیان احساساتش، اکنون بهتر می‌توان فهمید که زندگی برای آنها چقدر سخت و پیچیده است.

چه باید کرد: بعضی اوقات والدین قادر نیستند که بفهمند کودک آنها فوراً چه می‌خواهد، پس باید آرام بود و دانست که این اوضاع پیش آمده تقصیر کسی نیست. سپس، سعی کرد با چیدن وسایلی که احتمال می‌رود او می‌خواهد و برچسب‌گذاری آنها به او کمک کرد.

نام هر مورد را باید با صدای بلند بیان و به آن اشاره کرد. این به گسترش واژگان کودک کمک می‌کند تا بتواند دقیقاً آنچه را که در آینده می‌خواهد، بگوید. با اینکار رفتار مودی یا دمدمی او کنترل خواهد شد.

دلیل شماره 2: آنها مفهومی از زمان ندارند. برای همین مودی می‌شوند.

کودکان هیچ درکی از لذت آینده نگرانه به مفهوم خودداری از لذت آنی برای درک لذتی بهتر در آینده ندارند. به عبارت بهتر کودکان مفهومی از اینکه می‌تواند برای برآورده شدن خواسته‌هایش صبر و تحمل پیشه کند، ندارد.

ممکن است فرزند بداند که تشنه است و حتی ممکن است این را هم بگوید. اما دیر آماده کردن آب گوارا حتی کسری از ثانیه می‌تواند یک بعدازظهر آرام را به سرعت به طوفانی سهمگین تبدیل کند. چه باید کرد: این موضوع یک پدیده بزرگ در کودک نوپا است.

وجود نداشتن مفهوم زمان به معنای این است که خیلی راحت می‌توان نظر بسیاری از کودکان نوپا را تغییر داد. بدین مفهوم که می‌توان این موضوع را به سود خود استفاده کرد.

می‌توان حس ناامیدی و ناراحتی از یک نوشیدنی که با تأخیر آماده می‌شود را به سرعت به سمت یک سینک پر از حباب شادی آفرین تبدیل کرد. بنابراین همیشه باید آماده یک ترفند حواس پرت کننده بود. به این شکل حالت دمدمی کودکان را کنترل کرد.

برای این کار لازم نیست یک عمل خارق‌العاده و بزرگ انجام داد. فقط کافی است برای تغییر خواسته کودک، عمل والدین باید به اندازه کافی جذاب باشد.

دلیل شماره 3: آنها در کنترل احساسات خود مشکل دارند. پس دمدمی هستند.

یک کودک خردسال در مدیریت روحیه و احساسات متغیر، تمرین بسیار کمی داشته است. بنابراین او به راحتی در کنترل احساسات شدید و قوی شکست می‌خورد. مثلا کودکی که به دلیل حال خوبش حاضر نیست از وان حمام بیرون بیاید.

کودکان نوپا منطق و مهارت‌های استدلالی لازم برای کنترل خشم خود را ندارند. در مثال فوق، کودک قادر به درک این مسئله نیست که کارهای جالب دیگری هنگام بیرون آمدن از وان، مانند شنیدن یک داستان یا بازی با یک دوست منتظرش است.

چه باید کرد: باید با آرامش به فرزند خود گفت که اگر چه او نمی‌تواند بیشتر از این زمان در حمام بماند، اما فعالیت‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند انجام دهد. برای کمک به او در درک بهتر احساسات در حال تغییر، آنها را برای او مشخص کند. به عنوان مثال می‌توان گفت: «من هم می‌فهمم که الان در حمام حسابی خوش می‌گذرد و نمی‌خواهی بیرون بیایی. و بهت حق می‌دهم که از این موضوع عصبانی بشی.»

البته زمان زیادی لازم است تا کودک نوپا بتواند کلمات را به احساسات متصل کند. اما اگر والدین همچنان به مشخص کردن و برچسب زدن احساسات خود بپردازند، تا زمانی که کودک به پیش دبستانی برود، او درک بهتری از چگونگی پیوند کلمات و احساسات خواهد داشت. این موضوع باعث خواهد شد حتی کودک بتواند به خودش کمک کند که احساس بهتری داشته باشد.

دلیل شماره 4: آنها برای تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر مشکل دارند.

برای انطباق با دنیای همیشه در حال تغییر، انرژی جسمی و روانی زیادی لازم است. بعضی اوقات کودکی که به نظر نمی‌رسد خیلی مشغول بازی باشد، بیشتر از آنچه والدین فکر می‌کنند به این موضوع تمرکز کرده است.

کودکان روی یک فعالیت بسیار متمرکز می‌شوند ولی والدین از آنها انتظار دارند که بلافاصله تغییر موضع دهند. این نوع تغییر ناگهانی حتی برای یک بزرگسال هم سخت به نظر می‌رسد، بنابراین این انتظارات برای کودکان خیلی سنگین است. با این توقع کودکان مجال کافی برای مودی بودن را دارند.

چه کاری کنیم: از مهارت‌های رشد در فرزند باید بهره برد.

کودکان نوپا درک کاملی از توالی‌ها دارند. آنها به خوبی می‌دانند که چگونه یک عمل بعد از عمل قبل انجام می‌شود. مثلا در وان حمام به کودک خود گفت: «حالا من می‌خواهم موهای تو را بشویم و بعد از آن نوبت صورت تو است. بعد از آن هم از حمام خارج می‌شویم.»

دلیل شماره 5: آنها می‌خواهند دقیقاً مطابق میل خود کارها را انجام دهند.

کودکان همیشه می‌خواهند مطابق با نظر خود کارها را پیش ببرند. این در حالی است که حتی معمولا آنها نمی‌دانند که چه چیزی مناسب‌شان است. این موضوع در بیشتر مواقع خلاف خواسته والدین است. در نتیجه سیلی از اشک را به دنبال دارد.

چه باید کرد: قسمت خوب ماجرا این است که والدین اغلب می‌توانند آنچه را که کودک لازم دارد به او بدهند. با دادن گزینه‌های معقول و منطقی می‌توان نتیجه را تحت کنترل خود در آورد. به عنوان مثال اگر او می‌خواهد لباس زیری را برای بیرون رفتن در روز بپوشد و دمای هوای خارج از خانه 40 درجه است، دو لباس متناسب با آب و هوا را برداشته و به او اجازه داد بین آنها هر کدام یک را که می‌خواهد بپوشد انتخاب کند. اگر او می‌خواهد آنها را مخلوط کرده، به او اجازه داد.

باید به یاد داشت این تاکتیک، یک تکنیک منحرف کننده استادانه نیز است. به این ترتیب می‌توان میزان مودی بودن کودک را کنترل کرد.

دلیل شماره 6: کودکان خردسال خیلی سریع خسته و گرسنه می‌شوند. (از دلایل دمدی شدن کودکان)

برخی از کودکان نوپا ساعت‌های زیادی را خارج خانه هستند. همچنین برخلاف بچه‌های بزرگتر، کودکان خردسال وعده‌های غذایی زیادی نمی‌خورند. در نتیجه نباید از خستگی آنها برای انجام یک کار تعجب کرد.

چه باید کرد: ابتدا باید سعی کرد برای ساعات روز کودک خود برنامه‌ریزی کرد. دوم اینکه، همیشه تنقلات مناسب و سالم قابل حمل در دست داشت.

اگر کودک نوپا مقدار مناسبی از ناهار خود را نخورد، می‌توان سریع انرژی او را در هنگام بازی به او رساند. با این ترفند، حال او دیگر احتمالا دمدمی و مودی نمی‌شود. باید به خاطر داشت بعضی اوقات هر چقدر هم سعی شود که حال و هوای کودک را بهتر کرد و یا او را سرگرم کرد احتمالا نمی‌توان موفق شد.

این به هیچ وجه بدان معنا نیست که والدین بی کفایت هستند. حتی به این معنا هم نیست که فرزندی غیرقابل کنترل دارند. چنین واکنش‌هایی کاملاً طبیعی است. به طور کلی نباید سعی کرد با یک کودک خردسال منطقی بود و حرف از استدلال و منطق باشد.

در مواقع بحرانی و مشکل ساز باید سعی کرد کودک نوپای خود را در یک مکان امن به عنوان مثال در گهواره‌اش قرار داد و برای یک دقیقه از آن دور شد. این خلوت شدن و دوری به فرزند کمک می‌کند تا آرام شود و خودش را تسکین دهد.

 وقتی اوضاع آرام‌تر شد می‌توان با او صحبت کرد و حواس او را به طور کامل پرت کرد. باید به یاد داشت ممکن است همه این ایده‌های مطرح شده این مطلب کیدمام برای یک دوره مودی کوتاه کودک، زیاد و وقت‌گیر به نظر برسد.

اما استفاده کردن از آنها و صبر در مقابل نتایج آن ارزش خود را دارد. احتمالا در آینده نوجوانی با روحیه سازگار خواهد بود.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه مقالات آموزشی می‌توانند به سایت کیدمام مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کیدمام

کیدمام به عنوان سایتی جامع در حوزه مادر و کودک و باتوجه به نیاز مادران و زنان باردار دو مقوله انتشار مطالب و مقالات تخصصی و معرفی مشاغل و خدمات ویژه این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

کسب و کار و خرده فروشی | علم و آموزش