اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809104249211989

آشنایی با کارگاه مولاژ شرکت صنایع آموزشی

کد: 139809104249211989

http://bit.ly/2q8yTdj

، تهران , (اخبار رسمی): مولاژها در زمینه‌ آموزش، سرگرمی، پزشکی و درمانی بسیار حائز اهمیت هستند. استفاده از روش‌های مختلف برای یادگیری بهتر مفاهیم زیست شناسی وآناتومی و کاربرد روش‌های خلاقانه، نیاز به وسیله‌هایی دارد که به درک عمیق دانش آموزان و دانشجویان کمک کند.

آشنایی با کارگاه مولاژ شرکت صنایع آموزشی
هنر دست کارکنان کارگاه مولاژ شرکت صنایع آموزشی

بسیاری از مدل‌های ارزان و حتی چینی موجود در بازار حاوی مقادیر قابل توجهی از سرب و آزبست‌ و پارافین صنعتی‌ هستند و یا از مواد بازیافتی تولید شده‌اند که خطری غیرقابل جبران برای کودکان ایجاد می‌کند

مولاژها حائز اهمیت هستند و این اهمیت آن چنان پررنگ است که بعضی کشورها موزه‌هایی برای نمایش انواع مولاژ تاسیس کرده‌اند. استفاده از روش‌های مختلف برای یادگیری بهتر مفاهیم زیست شناسی و آناتومی و کاربرد روش‌های خلاقانه، نیاز به ابزار و وسیله‌هایی دارد که به درک عمیق دانش آموزان و دانشجویان کمک کند و در عین حال موجب افزایش انگیزه، علاقه‌، رشد خلاقیت و نوآوری در آن‌ها می‌‌شود.

تولید بالغ بر ۱۰۰ نوع مولاژ در شرکت صنایع آموزشی

شرکت صنایع آموزشی با توجه به اثربخشی وسایل  کمک آموزشی آزمایشگاهی و کارگاهی در فرآیند آموزش، از سال ۱۳۵۳ با هدف کیفیت‌بخشی به نظام آموزشی کشور، فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده و در حال حاضر موفق به تولید بالغ بر ۳هزار محصول آموزشی شده است.

مدل‌های آناتومی و گیاهی گروهی از محصولات گسترده این شرکت را تشکیل می‌دهند. قریب به ۱۰۰ نوع مدل گیاهی و آناتومی از اعضای مختلف بدن انسان در این شرکت تولید می‌شوند. مولاژهای شرکت صنایع آموزشی در کارگاه‌های تخصصی و طی فرایندهای متعددی مانند قالب‌سازی، تزریق، پخت، فرز، پرداخت و نقاشی توسط گروهی از اساتید فن و مهندسان با تجربه طراحی، تولید و روانه بازار می‌شوند.

برخی از این مدل‌ها شامل مدل نیم تنه در ابعاد متنوع، مدل مغز، مدل قلب، مدل کره چشم، مدل جمجمه، مدل اسکلت انسان، مدل مفصل زانو، مدل عضلات بدن، مدل زبان، مدل مقاطع سر، مدل‌های دندان، مدل گوش، مدل مقطع پوست، مدل قفسه سینه، مدل ساقه و برگ، مدل آتش‌فشان و… است.

مواد اولیه تشکیل‌دهنده مولاژها چیست؟

مواد اصلی تشکیل‌دهنده مولاژها عبارتند از روغن DOP، استابلیزر، اپوکسی، پارافین، پودر PVC و رنگ‌ که شرکت صنایع آموزشی از PVC آزبست‌فری و پارافین غیرصنعتی، رنگ‌های خوراکی و بهداشتی از برندهای مطرح و سلامت محور از جمله کربی و کایسا استفاده می‌کند که دارایT-grade پزشکی هستند. تمام مولاژهای شرکت صنایع آموزشی نشکن هستند و در سازمان ملی استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفته و نشان استاندارد ملی به شماره ۱۱۳۱۶ را دریافت کرده است.

این در حالی‌‌ است که بسیاری از مدل‌های ارزان و حتی چینی و سایر مدل‌های بی‌کیفیت موجود در بازار حاوی مقادیر قابل توجهی از سرب و آزبست‌ و پارافین صنعتی‌ هستند و یا از مواد بازیافتی تولید شده‌اند که خطری غیرقابل جبران برای کودکان ایجاد می‌کند. این صدمات ممکن است برای سال‌ها یا ده‌ها سال پنهان بماند و بعد از طریق سرطان ظاهر شود.

همچنین برخی تولیدکنندگان مولاژ، به‌جای استفاده از استابلیزر، از گازوئیل استفاده می‌کنند که علاوه برغیربهداشتی و بیماری‌زایی بودن آن، باعث کاهش کیفیت مولاژ شده و در فصول گرم سال روغن از مولاژ نشت می‌کند.

مراحل تولید مدل‌های آناتومی و گیاهی

تولید مولاژ شامل سه بخش اصلی، «قالب‌سازی»، «مرحله تولید» و «مرحله نقاشی» است که در مرحله قالب‌سازی ابتدا از نمونه واقعی قالب سیلیکونی ساخته می‌شود.

دربخش قالب‌سازی، مدل‌ها را به قالب مورد نظر تبدیل کرده، رسانا می‌کنند و سپس وارد وان‌هایی از الکترولیت کرده و مس در آنها به صورت محلول ۹۹ درصد قرار گرفته و در نهایت فرمی به‌خصوص شکل می‌گیرد. قابل ذکر است موارد بسیاری قالب‌گیری از نمونه واقعی انجام می‌شود تا در نهایت موجب طبیعی‌تر شدن مدل‌ها شود.

سپس مواد تشکیل‌دهنده مولاژ با یکدیگر مخلوط شده و در نهایت مواد شکل گرفته شده با درجه حرارت ۱۸۰ تا ۲۱۰ درجه درکوره، پخته می‌شوند. باید توجه داشت زمان پخت فاکتور بسیار مهمی است تا مواد قوام لازم را به خود بگیرند. دراین کوره قالب حول دو محور X و Y می‌چرخد تا داخل مدل تو خالی شود.

در مرحله بعد برای همسان‌سازی مولاژها، صیقلی شدن مدل و حذف زوائد، کار پرداخت و بتونه‌کاری بر روی آنها انجام می‌‌شود.

کارگاه نقاشی آخرین مرحله تولید است؛ جایی که در آن تعدادی از نقاشان مجرب با وسواس خاصی، مولاژ‌ها را منطبق با واقعیت نقاشی می‌کنند و بر روی هر بخش در صورت نیاز کدگذاری می‌شود که در راهنمای ارسالی با مدل نام و شرح هر بخش معرفی می‌شود.

رسالت شرکت صنایع آموزشی طراحی، تولید و تامین تجهیزات آموزشی به‌روز، با کیفیت و منطبق با تغییرات فناوری و محتوای کتاب‌های درسی است و مدیران این مجموعه معتقد هستند که آموزش اثربخش، آموزش تجربی است و  همواره کوشیده‌اند با همت کارگران و مهندسان داخلی محصولاتی با عملکرد صحیح، ایمن و با در نظر گرفتن ضوابط کیفی و مورد تایید استانداردهای مراجع ذی‌صلاح تولید کنند و با پشتیبانی و آموزش کاربری این محصولات، فرهنگ استفاده از آن‌ها را در مراکز آموزشی ارتقا دهند و امید است این اقدامات گامی در راستای کیفیت بخشی به آموزش کشور باشد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید مدل‌های آناتومی، گیاهی و سایر محصولات علمی و خلاق به سایت شرکت صنایع آموزشی مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

صنایع آموزشی

شرکت صنایع آموزشی تجهیزات آموزشی را در کارخانۀ خود و در چهارده سالن کارگاهی شامل کارگاه تراشکاری، کارگاه فلزکاری و پرس کاری، کارگاه درودگری، کارگاه نقاشی، کارگاه شیشه گری، کارگاه قالب سازی، کارگاه تزریق پلاستیک، کارگاه چاپ اسکرین -سیلک اسکرین-، کارگاه مولاژ، کارگاه برق و الکترونیک، کارگاه تولید و مونتاژ مجموعه های آموزش خودرو، کارگاه تولید و مونتاژ مجموعه های فیزیک دانشگاهی، کارگاه صنایع شیمیایی و کارگاه بسته بندی مجموعه های آموزشی تولید می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش