اطلاعات تماس
  • 021***** - 091284*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809104251812342

مولتیپل اسکلروزیس یک نوع بیماری عصبی است

بیماری ام اس چیست؟

کد: 139809104251812342

http://bit.ly/2R9WepX

، تهران , (اخبار رسمی): در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به اشتباه اعصاب مغز و نخاع را مورد حمله قرار می‌دهد. سیستم ایمنی به غلاف میلین که لایه محافظتی روی فیبرهای عصبی است حمله می‌کند، در نتیجه باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بدن می‌شود. در نهایت، این بیماری می‌تواند آسیب‌های دائمی به اعصاب وارد کند.

بیماری ام اس چیست؟ علائم اولیه ی این بیماری را جدی بگیرید!
بیماری ام اس چیست؟

علت مولتیپل اسکلروزیس هنوز ناشناخته است. در این بیماری سیستم ایمنی به بدن حمله می‌کند و نقص از عملکرد سیستم ایمنی است

مولتیپل اسکلروزیس MS یک نوع بیماری عصبی است. این بیماری مسری نیست و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به اشتباه اعصاب مغز و نخاع شما را مورد حمله قرار می‌دهد. سیستم ایمنی به غلاف میلین (عایق الکتریکی که دور آکسون‌ها پیچیده شده است) که لایه محافظتی روی فیبرهای عصبی است حمله می‌کند، در نتیجه باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بدن می‌شود. در نهایت، این بیماری می‌تواند آسیب‌های دائمی به اعصاب وارد کند.

علائم و نشانه‌های بیماری ام اس به طور گسترده‌ای متفاوت هستند و به میزان آسیب اعصاب و اینکه کدام اعصاب آسیب دیده‌اند بستگی دارد. بعضی افراد مبتلا به ام اس ممکن است توانایی راه رفتن به تنهایی و یا به طور کل را از دست دهند.

هنوز درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد با این حال می‌توان به وسیله روش‌هایی، بسیاری از علائم آن را درمان کرد. این درمان‌ها شامل داروها، فیزیوتراپی، درمان‌های جایگزین و تکمیلی است.

علائم بیماری ام اس

علائم و نشانه‌های ام اس در افراد مختلف بسته به محل آسیب اعصاب و شدت آسیب متفاوت است. علائم اغلب بر حرکت فرد تاثیر می‌گذارند و شامل موارد زیر می‌شوند:

بی حسی و ضعف. ممکن است در یک یا چند عضو و معمولا در یک سمت بدن به طور هم زمان رخ دهد.

احساس شوک الکتریکی. این نشانه همراه با حرکت گردن عموما خم شدن به سمت جلو، رخ می‌دهد.

لرزش و ناهماهنگی در راه رفتن

بر اساس مطالعه محققان، سردرد در بیماران ام اس شایع است به طوری که سردرد میگرنی در این بیماران بیشتر از افراد دیگر جامعه وجود دارد، با توجه به این مساله سردرد در بیماران مبتلا به ام اس در تعیین نوع و ارتباط آن با حملات ام اس حایز اهمیت است.

مشکلات بینایی نیز اغلب رایج هستند از جمله از دست دادن قسمتی یا کل بینایی، اغلب در یکی از چشم‌ها که معمولا همراه با درد هنگام حرکت چشم است، دوبینی و تاری دید.

دیگر علائم مولیتپل اسکلروزیس شامل لکنت زبان، خستگی، سرگیجه، حس خارش و سوزش یا درد در قسمتی از بدن، مشکلاتی در عملکرد روده و مثانه و  مشکلات جنسی است.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شخصی دچار هرگونه از علائم فوق به دلایلی نامعلوم شد باید حتما به پزشک مراجعه کند.

دوره بیماری

اکثر افراد مبتلا ام اس دارای دوره عود مجدد هستند. آنها دوره‌هایی را تجربه می‌کنند که علائم جدیدی در آن بروز پیدا می‌کند که معمولا طی چند روز یا چند هفته به طول می‌انجامد و به طور جزئی یا کامل بهبود پیدا می‌کنند. این عود شدن بیماری ناشی از دوره‌های آرام و فروکش بیماری است که می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد.

بالا رفتن جزئی دما در بدن می‌تواند علائم بیماری ام اس را بدتر کند، اما به عنوان دوره عود بیماری شناخته نمی‌شود.

تعدادکمی از افراد به نوعی از بیماری ام اس مبتلا هستند که با گذشت زمان بدون دوره عود به طور پیوسته وخیم‌تر می‌شود. این نوع از ام اس، ام اس پیشرونده نام دارد و یافتن درمان‌های کمک کننده به این بیماری سخت‌تر است.

بیماری ام اس به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود:

ام اس عودکننده، بهبود یابنده

ام اس پیشرونده اولیه

ام اس پیشرونده ثانویه

گاهی اوقات مرز بین انواع مختلف ام اس حتی برای متخصصان هم مشخص نیست و بزرگترین تفاوت بین اینها وجود دوره‌های عود است.

بدتر شدن علائم معمولا شامل مشکلات حرکتی و راه رفتن است. میزان پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به ام اس پیشرونده ثانویه بیشتر است.

علت بیماری ام اس

علت مولتیپل اسکلروزیس هنوز ناشناخته است. در این بیماری سیستم ایمنی به بدن حمله می‌کند و نقص از عملکرد سیستم ایمنی است. ممکن است برخی با شنیدن مطالبی درباره ام اس به این فکر بیافتند که آیا می‌توانستند کاری کنند تا از ابتلا به آن جلوگیری کنند؟ پاسخ خیر است زیرا کسی به طور کامل نمی‌داند که چه عواملی در کنار هم موجب بروز فرد به بیماری ام اس می‌شود.

این عوامل خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می‌دهند:

سن- ام اس ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما معمولا در افراد بین 16 تا 55 سال بیشتر رخ می‌دهد.

جنسیت- احتمال ابتلا به ام اس در زنان دو تا سه برابر است.

سابقه خانوادگی-  اگر یکی از والدین یا خواهر برادرها شخص مبتلا به ام اس شده‌اند، آن شخص در معرض خطر ابتلا به بیماری است.

عفونت- شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه برخی از ویروس‌ها و احتمالا باکتری‌ها می‌توانند به بروز و ابتلا به ام اس دامن بزنند خصوصا ویروس ایستاین بار که موجب تب غده‌ای می‌شود.

آب و هوا-  بیماری ام اس در کشورهای دارای آب و هوای معتدل مانند کانادا، آمریکای شمالی، نیوزیلند، جنوب شرقی استرالیا و اروپا بسیار رایج است.

ویتامین D- پایین بودن سطح ویتامین D و کمبود نور خورشید خطر ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهد.

برخی بیماری‌های خود ایمنی- اگر شخصی بیماری تیروئید، دیابت نوع یک یا بیماری التهابی روده دارد احتمال ابتلا به بیماری ام اس بیشتر است.

سیگار کشیدن- اگر شخصی سیگار بکشد احتمال ابتلا به ام اس در او بیشتر می‌شود. مواد شیمیایی موجود در سیگار ممکن است بر روی سیستم ایمنی تاثیر بگذارند و به برانگیختن ام اس دامن بزنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر سید حسین آقامیری

دکتر سید حسین آقامیری فارق التحصیل رشته ی پزشکی عمومی از دانشگاه تهران ، با گذراندن دوره ی تخصصی در دانشگاه شهید بهشتی و فوق تخصصی در دانشگاه زوریخ(سوئیس) آنژیوپلاستی و سکته های مغزی ، در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر یازدهمین کنگره ی بین المللی سکته ی مغزی ایران می باشند. ایشان از پیشگامان فراگیری علوم فوق تخصصی در زمینه ی سکته های مغزی پس از دریافت تخصص مغز و اعصاب بوده اند و از افتخارات ایشان می توان به راه اندازی مرکز سکته مغزی و درمان مکانیکال ترومبکتومی برای بیماران سکته مغزی حاد در دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد.

اطلاعات تماس
  • 021***** - 091284*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان