اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809104253613239

مضرترین مواد موجود در شامپو کدامند؟

کد: 139809104253613239

http://bit.ly/2DBxkHV

، (اخبار رسمی): شامپو علاوه بر مواد مفیدی که دارد دارای یک سری مواد مضر نیز است که حتما افراد باید آن‌ها را بشناسند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند .

مضرترین مواد موجود در شامپو کدامند؟
مضرترین مواد موجود در شامپو کدامند؟

پیش از خرید شامپو باید از وجود مواد مضری که ممکن است درون آن باشد باخبر شد.

سدیم لوریل سولفات

این ماده با هدف افزایش کف به شامپو اضافه می‌شود. اما اگر مدتی روی پوست بماند، می‌تواند به پوست آسیب وارد کند. این ماده برای موهای رنگ شده و موهایی که حالت خشک دارند، بسیار خطرناک است؛ زیرا رنگ را از بین می‌برد و ریشه مو را نیز تخریب می‌کند.

پارابن

وظیفه اصلی پارابن این است که می‌تواند جلوی ورود میکروب‌ها به ریشه مو را بگیرد؛ اما اثرات سو زیادی نیز به دنبال دارد. برای مثال می‌تواند میزان هورمون زنانگی استروژن را کاهش دهد که با این کار، روند چرخه قاعدگی را بهم زده و م‌ تواند سرطان سینه ایجاد کند. لذا هنگام خرید شامپو خارجی باید مراقب وجود این ماده یا درصد آن بود.

پلی اتیلن گلیکول

شاید این ماده به تنهایی خطرناک نباشد، اما واکنش پذیری بالایی دارد و می‌تواند با مواد مختلفی واکنش دهد که این کار ممکن است به موها آسیب بزند.

فرمالدهید

ماده شیمیایی آزمایشگاهی است که جهت نگه دارندگی به شامپو اضافه می‌شود؛ اما بعد از قرارگیری روی پوست، می‌تواند به سرعت جذب شده و واکنش‌های شیمیایی را راه اندازی کند.

ترکیبات رنگ

این ترکیبات از مواد نفتی به دست می‌آیند. این ترکیبات رنگی عمدتا از موادی انتخاب می‌شود که مضر نباشند اما ممکن است برخی از شرکت‌های نامعتبر از رنگ‌های غیر استاندارد استفاده کنند. لذا هنگام خرید شامپو خارجی به این موارد توجه شود.

6 و 7 دی اتانول آمین و تری اتانول امین

این دو ترکیب آلی باعث پایداری شامپوها می‌شوند. کشورهای مختلفی مصرف این مواد را ممنوع کرده‌اند اما هنوز در برخی از کشورها از این دو ترکیب در تولید شامپو استفاده می‌کنند. تصور می‌شود این دو ماده با سرطان ها روابط مستقیمی داشته باشند.

آمونیوم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات

قوی‌ترین پاکننده‌ای است که در تولید شامپوها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده با واکنش‌هایی که ایجاد می‌کند، می‌تواند تمام چربی و آلودگی‌ها را از بین ببرد. اما می‌تواند با موها واکنش داده و آن‌‌ها را شکننده و بیش از حد مجعد یا فر کند.

تریکلوزان

نوعی ماده‌ی آنتی باکتریال است که استفاده از آن در تولید صابون‌ها ممنوع شده است؛ اما همچنان در تولید شامپوها استفاده می‌شوند. این ماده اگرچه آنتی باکتریال است و می‌تواند باکتری‌های مختلف را نابود کند، اما برای انسان ضررهای زیادی دارد.

اصلی ترین عملکرد سو این ماده، این است که می‌تواند تعادل هورمون‌ها را بهم بریزد و در نتیجه می‌تواند مشکلاتی مثل سرطان، اختلال در رشد نوزاد و موارد دیگر را به وجود بیاورد. البته بهم خوردن تعادل هورمونی در زنان خطرات دیگری نیز دارد.

دایمتیکون

این ماده با هدف افزایش چربی و رطوبت به شامپو اضافه می‌شود. این ماده در شامپوی افرادی که مشکل خشکی مو دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. دایمتیکون بعد از وارد شدن به منافذ پوست سر به سمت فولیکول و ریشه مو می‌رود و باعث ایجاد چربی در آن‌جا می‌‌شود که با این کار، مشکل خشکی مو را برطرف می‌کند. این ماده روی موها یک لایه محافظتی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود مواد مغذی به موها نرسد. هم چنین می‌تواند منافذ پوست سر را نیز ببندد و باعث خارش و حساسیت شود.

رتینل پالمیتات

این ماده استری است که از پالمیتیک اسید در فرایند الکترون دهی به دست می‌آید. این ماده را برای تثبیت کنندگی به شامپوها اضافه می‌کنند. اما این ترکیب شیمیایی می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و اریتمای یا قرمزی پوست بشود.

مشکل بزرگتری که درباره این ترکیب وجود دارد، این است که می‌تواند خطرات دیگری مانند سرطان، سمی شدن اعضای بدن و مشکلات تناسلی و ناباروری را به دنبال داشته باشد. توصیه می‌شود هنگام خرید شامپو خارجی شامپویی را خریداری کنید که درصد این ترکیب در آن بسیار پایین است.

کوکامبدو پروپیل بتائین

ماده‌ی بسیار خاصی است که از روغن نارگیل طی فرایندهای شیمیایی خاصی به دست می‌آید. هدف از اضافه کردن این ماده‌ی شیمیایی به شامپو ، افزایش درصد کف در آن‌ها است. مقدار نرمال این ماده خطرات کمی دارد؛ اما اگر درصد آن بالا باشد، می‌تواند مشکلاتی مانند آلرژی‌ها، خستگی پوست، اگزما و قرمزی را ایجاد کرده و در مواردی می‌تواند به بافت پوست آسیب جدی وارد کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | سلامت و زیبایی