اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809114254012020

نگاهی به مجموعه آثار فلسفی و عرفانی آقا محمد رضا قمشه‌ای معروف به حکیم صهبا

کد: 139809114254012020

http://bit.ly/380k4uy

، قم , (اخبار رسمی): مجموعه آثار آقا محمد رضا قمشه‏‌ای متخلص به صهبا است. بیشتر آثار وی که گاه به عنوان یک رساله قلمداد شده‌اند، ذیل یکی از این عناوین قرار می‌گیرند: اشعار، حواشی اسفار، حواشی تمهید القواعد، حواشی شرح اشارات، حواشی شرح فصوص قیصری، حواشی شواهدالربوبیة، حواشی مصباح الأنس، شرح فقره‌ای از دعای سحر و ... .

نگاهی به مجموعه آثار فلسفی و عرفانی آقا محمد رضا قمشه‌ای معروف به حکیم صهبا
مجموعه آثار فلسفی و عرفانی آقا محمد رضا قمشه‌ای معروف به حکیم صهبا

مجموعه هشت رساله عرفانی به زبان عربی و مجموعه اشعار فارسی نویسنده است.

آقا محمد رضا قمشه‌‏ای متخلص به صهبا تحصیلات دینی خود را از حوزه علمیه اصفهان در دامن پرشفقت حکیم متأله می‌رسید حسن مدرس آغاز کرد. پس از تحصیل مقدمات علوم در اصفهان به حوزه فلسفه ملامحمد جعفر لنگرودی لاهیجی و میرزا حسن نوری وارد شد و همگام آن در حوزه عرفانی آقا سید رضی لاریجانی توشه اندوخت. در سال‌‏های پایانی عمر به تهران کوچ کرد و در حوزه علمیه تهران به تدریس علوم عقلی و عرفانی مشغول شد. وی از حکمای اربعه تهران است که مدرس عرفانی و حکمی‏ خاص خود را بر مبنای آثار ابن عربی و شارحان او و مشرب صدرایی تشکیل داد.

عرفان نظری و آثار ابن عربی و صدر الدین قونوی را نزد حکما و عرفای اصفهان از جمله میرزاحسن نوری، محمد جعفر لاهیجی و آقا سید رضی لاریجانی می‏‌آ‌موزد و پس از استاد بر کرسی تدریس عرفان شیخ اکبر می‏‌نشیند. وی طبع لطیفی داشت و با تخلص «صهبا» اشعار نابی از خود به یادگار گذاشته است.

وی در آثار و اشعار خود نزاع‌های تاریخی فلسفه و عرفان را به زبان شعر به تصویر کشیده است:

چل سال بیش با خرد و عقل زیستم       آخر نیافتم به حقیقت که کیستم

عاقل ز هست گوید و عارف ز نیستی      من در میان‏ آب و گل هست و نیستم

من صدر بزم انسم و مجلس‌نشین قدس       لیکن تو چون به بزم نشینی بایستم

عناوین رساله‌‏های این مجموعه به این شرح است:

التعلیقات علی شرح فصوص الحکم / التعلیقات علی تمهید القواعد / التعلیقات علی مصباح الانس / شرح فقرة من دعاء السحر / التعلیقات علی الاسفار الاربعه / التعلیقات علی شرح الاشارات و التنبیهات / رساله فی موضوع العلم / رساله فی رد جواز انتزاع مفهوم واحد من الحقائق المتباینة

کتاب مجموعه آثار حکیم صهبا، اثر حکیم الهی آقا محمد رضا قمشه‏‌ای با تصحیح و تحقیق حامد ناجی اصفهانی و در 284 صفحه به همت انتشارات آیت اشراق به چاپ رسیده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب مجموعه آثار حکیم صهبا می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب