اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809114254611989

آزبست و سرب قاتل کودکان

کودکان، قربانی 2 قاتل خاموش اسباب‌بازی‌های بی‌کیفیت

کد: 139809114254611989

http://bit.ly/2LvmUhi

، تهران , (اخبار رسمی): اسباب‌بازی‌ها، وسایل‌ آزمایشگاهی مدارس و لوازم‌التحریر تولیدشده‌ برای کودکان که عمدتا ارزان قیمت و تولید کشور چین هستند، حاوی مقادیر قابل‌توجهی از سرب و آزبستند و یا از موادبازیافتی تولید شده‌اند که خطری غیرقابل جبران برای کودکان ایجاد می‌کنند.

کودکان، قربانی 2 قاتل خاموش اسباب‌بازی‌های بی‌کیفیت
کودکان قربانی آزبست و سرب اسباب‌بازی‌های بی‌کیفیت

سلامتی کودک از مهم ترین دغدغه‌ها و اولویت‌های هر پدر و مادری‌ است و همواره  تلاش می‌کنند تا شرایط مناسبی از نظر بهداشت محیط و تغذیه‌ی سالم برای کودک خود فراهم کنند ولی ممکن است توجه نکنند، گاهی چیزهایی باعث بیماری یا مسمومیت کودکان می‌شود که هیچ‌وقت اهمیتی برای آن قائل نبودند.

والدین هزینه زیادی برای خوراک و پوشاک کودک خود پرداخت می‌کنند تا فرزندشان از سالم‌ترین و مرغوب‌ترین محصولات استفاده کند اما باید در نظر داشت کودک بیشتر وقت خود را صرف بازی با اسباب‌بازی‌های خود می‌کند و اینکه وسایلی که کودک دائما با آن سروکار دارد از چه مواد وبا چه کیفیتی ساخته شده‌اند اهمیت زیادی دارد. 

آزبست و سرب

 آزبست و سرب توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) به عنوان عاملان سرطان‌زا بررسی و نقش آنها در سرطان‌زا بودن به اثبات رسیده است.

سرطان زایی آزبست و سرب منجر به ممنوعیت یا تنظیم استفاده آن در اکثر کشورها شده است. با این حال، بشر هنوز در معرض آلودگی به آزبست و سرب قرار دارد. به عنوان مثال، آزبست هنوز در بسیاری از نقاط جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه از جمله کشور چین که اغلب دارای مقررات نامناسب ایمنی کار هستند استفاده می‌شود.

گزارشی توسط یک گروه تحقیقاتی در زمینه‌ی محیط زیست بیان می‌کند اسباب‌بازی‌ها، وسایل آزمایشگاهی مدارس و لوازم‌التحریر تولید شده‌ برای کودکان، که عمدتا ارزان قیمت و تولید کشور چین هستند؛ از جمله رنگ‌های بکاررفته و پلاستیک مورد استفاده در آنها حاوی مقادیر قابل توجهی از سرب و آزبست است و یا از مواد بازیافتی تولید شده‌اند که خطری غیرقابل جبران برای کودکان ایجاد می‌کند.

همچنین معمولاً در عایق ساختمان‌ها یا برای تأمین گرمایش یا سرمایش در داخل ساختمان آزبست وجود دارد. از برخی از آنها در تهیه عناصر خنک کننده و از برخی دیگر برای تولید چسب استفاده می‌کنند.

اگر ساختمان مدرسه قدیمی و هنوز هم دارای آزبست در رنگ یا عایق باشد، کودکان در هر سنی ممکن است در معرض صدمات ناشی از آزبست قرار گیرند. مطابق خلاصه بیانیه آکادمی کودکان، خطرات ناشی از آزبست در مدارس برای کودکان بسیار زیاد است. این صدمات ممکن است برای سال‌ها یا ده‌ها سال پنهان بماند و بعد از طریق سرطان ظاهر شود.

خطرات قرارگرفتن در معرض آزبست و سرب

 در این سال‌ها آزمایش‌های انجام شده روی اسباب‌بازی‌ها نشان از وجود این دو ماده‌ی مرگبار (آزبست و سرب) داشته است. هیچ سطحی از آزبست بی‌خطر نیست و با استناد به بیانات سازمان ایمنی و بهداشت شغلی امریکا، قرار گرفتن در معرض مقدار بسیار کم از این ماده برای چند روز نیز سبب وارد شدن آسیب‌های جدی به دستگاه تنفس می‌شود و دربلند مدت  مشکلاتی از جمله سرطان ریه و مزوتلیوما (mesothelioma) را ایجاد می‌کند. این مشکل معمولاً به دلیل جهش در DNA و آسیب سلول (تغییر ساختار سلول) اتفاق می افتد. این الیاف در قسمت‌های خاصی از بدن قرار می‌گیرد که باعث پوسیدگی و تکثیر سلولی می‌شود.

الیاف آزبست برای کودکان کاملاً نامناسب است. برخی از محصولات مورد استفاده در مدارس می‌توانند حاوی این الیاف خطرناک باشند که می‌توانند در دستگاه تنفسی کودکان قرار گیرند. این الیاف قابل جدا شدن است و ذرات آن می‌تواند در هوا پخش شود. اگرچه قرار گرفتن در معرض آزبست و سرب برای هر فردی در هر سنی امکان‌پذیر است اما در مطالعه‌ای عنوان شد کودکان زیر 4 سال که در معرض آزبست قرار دارند را، خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان تهدید می‌کند. همچنین کودکان واکنش‌های شدیدتری به مواد سمی نشان می‌دهند و آسیب‌های جبران ناپذیری می‌بینند.

 کارگروه بهداشت جهانی برای حمایت از سلامت محیط زیست کودکان اعلام کرد: «کودکان، بزرگسالان کوچک نیستند»، این واقعیت نشان می‌دهد که کودکان از نظر تأثیرات حاد و مزمن مخاطرات محیطی بسیار آسیب‌پذیر هستند. در این مورد ما درباره‌ی یک ماده‌ی سرطان‌زا صحبت می‌کنیم که ممکن است برای چند دهه علائمی نشان ندهد و بعد از اتمام رشد کودک، خود را نشان دهد. همچنین در مورد این ماده هیچ سطح یا غلظت ایمنی وجود ندارد.

 هیچ قانونی برای منع استفاده از آزبست در محصولات مورد استفاده کودکان وجود ندارد لذا والدین خود باید نگران و محافظ کودک باشند و محیط آنها را کنترل کنند که از وجود سرب و آزبست تهی باشد.

محصولات پلاستیکی از جمله اسباب‌بازی‌ها، وسایل آزمایشگاهی و مدل‌های آناتومی و.... بر پایه مواد اولیه پلیمری تولید می‌شوند که بعضی از شرکت‌های تولیدکننده این مواد، آزبست وسرب را در آنها بکارمی‌برند.

شرکت صنایع آموزشی وسواس زیادی در تهیه مواد اولیه پلیمری خود دارد لذا از برندهای مطرح و معتبر دنیا در این زمینه استفاده می‌کند. رنگ‌های بکاررفته در محصولات شرکت صنایع آموزشی از برندهای معتبر و سلامت محور از جمله کربی و کایسا تهیه شده‌اند که دارای T-grade پزشکی هستند. جنس تمام مدل‌های آناتومی شرکت صنایع آموزشی ازpvc  نشکن و بدون آزبست است .

شرکت صنایع آموزشی با اعتقاد راسخ به موارد فوق، از آغاز کار، کیفیت محصولات و سلامت مصرف کننده را مورد توجه قرار داده، از این رو با اخذ گواهینامه‌های کیفی و عضویت در موسسات استاندارد، به این امر مهم توجه ویژه‌ای داشته است. بسیاری از محصولات شرکت صنایع آموزشی در سازمان ملی استاندارد و مراجع ذیصلاح مانند شورای نظارت براسباب بازی مورد ارزیابی قرار گرفته و نشان استاندارد ملی و تاییدیه‌های مربوطه را دریافت کرده‌است.

امید است مادران و پدران کشورمان آگاهی و وسواس لازم و کافی، برای رویارویی با این خطرات پنهان را کسب کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

صنایع آموزشی

شرکت صنایع آموزشی تجهیزات آموزشی را در کارخانۀ خود و در چهارده سالن کارگاهی شامل کارگاه تراشکاری، کارگاه فلزکاری و پرس کاری، کارگاه درودگری، کارگاه نقاشی، کارگاه شیشه گری، کارگاه قالب سازی، کارگاه تزریق پلاستیک، کارگاه چاپ اسکرین -سیلک اسکرین-، کارگاه مولاژ، کارگاه برق و الکترونیک، کارگاه تولید و مونتاژ مجموعه های آموزش خودرو، کارگاه تولید و مونتاژ مجموعه های فیزیک دانشگاهی، کارگاه صنایع شیمیایی و کارگاه بسته بندی مجموعه های آموزشی تولید می کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | سرگرمی و تفریح