اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809114255013826

چالش آلودگی هوا

هوای داخل یا خارج، دغدغه این است!

کد: 139809114255013826

http://bit.ly/35WnRaq

، تهران , (اخبار رسمی): شرایط امروز شهرهای بزرگ و پر ترافیک برای گروه‌های حساس‌تر مانند کودکان و سالمندان و یا زنان باردار بسیار سختتر است و عوارض ناشی از این مشکل تهدید جدی‌تری به شمار می‌رود. بنابراین از جهاتی شاید اهمیت بهداشت هوای محیطی که زندگی می‌شود بیش از هر امر دیگری است که به نوعی در سلامت تأثیر دارد.

هوای داخل یا خارج، دغدغه این است!
هوای داخل یا خارج، دغدغه این است!

واقعیت این است که در برخی مواقع با اندازه‌گیری میزان آلاینده‌ها، به سادگی می‌توان متوجه شد که میزان این آلاینده‌ها در محیط‌های بسته خانگی، تفاوت چندانی با بیرون ندارد

افراد برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف و حفظ سلامتی خود کارهای مختلفی را انجام می‌دهند. ورزش می‌کنند تا بدن قدرتمندی داشته باشند؛ مسواک می‌زنند تا دندان‌های آنها سالم بماند؛ از دستگاه‌های تصفیه آب برای تصفیه آب شهری استفاده می‌کنند. همه اینها راه حل‌هایی است که تا حدود زیادی می‌تواند به بهبود زندگی و کیفیت بهتر آن کمک کند.

در کنار این دغدغه‌ها و تمهیدات، نیاز است هوای تمیز تنفس شود. امروزه در اکثر شهر‌های بزرگ ایران چالش آلودگی هوا به یک معضل زیستی و تهدیدکننده سلامتی تبدیل شده است.

به دفعات از اخبار و رسانه‌های عمومی شنیده می‌شود که این معضل باعث تعطیلی مدارس و محدود شدن ساعات اداری برخی از ادارات شده است. عمده این آلودگی‌ها ناشی از کارخانه‌های صنعتی، وسایل نقلیه، گرمایش ساختمان‌ها و ریزگرد‌ها است. شرایط امروز شهرهای بزرگ و پر ترافیک برای گروه‌های حساس‌تر مانند کودکان و سالمندان و یا زنان باردار بسیار سخت‌تر است و عوارض ناشی از این مشکل تهدید جدی‌تری برای سلامت این دسته از افراد به شمار می‌رود. بنابراین از جهاتی شاید اهمیت بهداشت هوای محیطی که در آن زندگی می‌شود بیش از هر امر دیگری است که به نوعی در سلامت تأثیر دارد.

منابع آلودگی هوا در داخل منزل

سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که منابع آلاینده داخل ساختمان چه هستند؟ جدای از منافذ و کانال‌هایی که از فضای  بیرون به داخل آلودگی را منتقل می‌کند مواد پلاستیکی،  شوینده، چوب، رنگ، فرش و پرده‌ها ممکن است ذرات شیمیایی از خود متصاعد کنند که باعث آلودگی شود. علاوه بر این مواد و بوهایی که از خوراکی‌ها و آشپزی تولید می‌شوند علت دیگر آلودگی فضای داخل خانه است.  

از طرف دیگر امکان رشد قارچ‌ها و کپک‌ها، در محیط‌های مرطوب بسیار زیاد است. بی شک سرویس بهداشتی و حمام در ایجاد رطوبت نقش دارد و به همین دلیل نیاز به سیستم تصفیه هوایی است تا بتوان از رشد و پیشرفت آنها جلوگیری کرد و تمهیداتی اندیشید که مسیری برای  حرکت هوا وجود داشته باشد. توصیه می‌شود وقتی از حمام استفاده می‌شود حداقل برای چند دقیقه اجازه داده شود هوای بیرون به داخل حمام انتشار پیدا کند و نباید گذاشت رطوبت در آنجا باقی بماند.

همچنین در آشپزخانه و جایی که پخت و پز انجام می‌شود، رطوبت قابل توجهی ایجاد می‌شود. طبیعتا در چنین جایی استفاده از تهویه‌ها و فن‌هایی که وجود دارد توصیه می‌شود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که علی‌رغم اینکه امروزه دیگر شومینه‌ها کمتر مورد توجه معماران و طراحان هستند یا اصلا در طراحی ساختمان جایگاهی ندارند خیلی از هموطنان در زمستان از شومینه استفاده می‌کنند. استفاده از شومینه اثر نامطلوبی بر هوای محیط دارد. در واقع این تجهیز گرمایشی به شدت مونوکسید کربن و دی اکسید کربن در ساختمان تولید می‌کند واین آلودگی پایدار باقی می‌ماند.

به عنوان منبع آلودگی دیگر می‌توان به حیوانات خانگی اشاره کرد. در منازلی که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند، آلودگی‌ها و آلرژن‌های متصاعد و تولید شده توسط این موجودات مزید بر علت است.

لزوم استفاده از دستگاه تصفیه هوا

ممکن است برخی تعجب کنند ولی واقعیت این است که در برخی مواقع با اندازه‌گیری میزان آلاینده‌ها، به سادگی می‌توان متوجه شد که میزان این آلاینده‌ها در محیط‌های بسته خانگی، تفاوت چندانی با بیرون ندارد.

براساس تحقیقاتی که انجام شده است، علاوه بر آلاینده‌هایی که در هوای بیرون وجود دارد، در هوای داخل منازل نیز آلاینده‌های متنوعی دیده می‌شود که بعضی از آنها به مراتب خطرناک‌تر از آلاینده‌های بیرون هستند. شاید به همین دلیل است که شهروندان کشورهای توسعه یافته و پیشرفته با هوایی پاک‌تر همچنان به استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی اقدام می‌کنند.

در واقع عمده شهرنشینان با دو تهدید زیست محیطی در ارتباط با بیماری‌های تنفسی روبرو هستند. می‌توان گفت تهدید نخست، آلاینده‌های هوای خارج منزل آشکار و پر هیاهو و تهدید دوم، آلاینده‌های شیمیایی داخل خانه هستند که به طور خاموش و موزیانه، ساکنان را درگیر بیماری‌های تنفسی می‌کند و باعث کاهش میانگین طول عمر آنها می‌شود.

تهویه هوا یا تصفیه هوا؟

واضح است که تهویه هوا می‌تواند نقش مؤثری در کاهش آلودگی و رفع بو و ذرات معلق محیط داخل منزل یا اداره داشته باشد. اما گاهی اوقات این روش می‌تواند هزینه بیشتری نسبت به استفاده از دستگاه تصفیه خانگی داشته باشد. به عنوان مثال در زمانی که هوای بیرون از منزل در شرایط بسیار نامطلوبی قرار دارد یا زمانی که هدر رفت انرژی سرمایشی و گرمایشی زیاد باشد استفاده از تهویه هوا نمی‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.  

تصفیه هوا و لامپ UV

احیاناً تا به حال اگر شخصی به دنبال تهیه دستگاه تصفیه هوا خانگی بوده بوده باشد باید تبلیغاتی در بازار مبنی بر استفاده از لامپ UV برای میکروب‌زدایی در هوا شنیده باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که استریل کردن هوا در فضای خانه به ویژه برای کودکان الزاما راهکار مناسبی نیست. علت این امر این است که بخش عمده‌ای از مقاومت سیستم ایمنی بدن به میکروارگانیسم‌ها در مواجهه با این عوامل شکل می‌گیرد و لازم است تا بدن ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری زا را به تدریج شناسایی کند و خود بتواند به مقاومت لازم برسد.

نکته دیگر اینکه، لامپ UV نیز خود عامل تولید گاز ازن است و دستگاه‌های دارای لامپ UV حتما توانایی جذب مجدد ازن تولید شده را داشته باشند. علاوه بر این لامپ‌های UV دارای طول عمر هستند. استفاده از یک لامپ UV بعد از سپری شدن طول عمر آن دیگر عملکرد موثری ندارد.

در کشور ایران محصولات و نمونه‌های مختلفی از دستگاه  تصفیه هوا اعم از خانگی و صنعتی توسط شرکت‌های تولیدی و توزیع کننده تجهیزات گرمایشی و سرمایشی عرضه می‌شود. شرکت مهندسی ونداد تجهیز به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات مشابه در حوزه تهویه مطبوع، گرمایشی و موتورخانه، پمپ و سیستم‌های آبرسانی، استخر سونا و جکوزی، تصفیه آب و هوا و ... با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، تلاش دارد با تهیه و توزیع نمونه‌های با کیفیت داخلی و خارجی، بخشی از نیاز کشور را مرتفع کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ونداد تجهیز

شرکت مهندسی ونداد تجهیز مرجع تخصصی انواع تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در ایران است و در زمینه فروش اینترنتی کلیه شاخه های تاسیساتی به صورت کاملا تخصصی فعالیت می کند.

اطلاعات تماس
  • 021888*****
[نمایش اطلاعات]