اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809124258012020

تحقیقی درباره اصول دین از توحید تا معاد در کتاب عیان و نهان در گستره هستی

کد: 139809124258012020

http://bit.ly/2qdxrGs

، قم , (اخبار رسمی): در این نوشتار از زوایای مختلف به شگفتی‌های خلقت و آموزه‌های قرآنی و عرفانی در زمینه توحید و خلقت جهان هستی، مسأله نبوت، اخلاق و معاد پرداخته شده و در ادامه مباحثی در مورد معرفت نفس، سیر کمال انسان و نقش انبیاء الهی در رساندن انسان‌ها به خداوند متعال مطرح شده است.

تحقیقی درباره اصول دین از توحید تا معاد در کتاب عیان و نهان در گستره هستی
تحقیقی درباره اصول دین از توحید تا معاد با استناد به آیات قرآن کریم و روایات اهل‌بیت علیهم السّلام

تحقیقی درباره اصول دین از توحید تا معاد با استناد به آیات قرآن کریم و روایات اهل‌بیت (ع) و اندیشمندان مسلمان است.

در این نوشتار سعی شده است از زوایای مختلف به شگفتی‌های خلقت و آموزه‌های قرآنی و عرفانی در زمینه توحید و خلقت جهان هستی، مسأله نبوت، اخلاق و معاد پرداخته شده و ادلّه عقلی و نقلی مربوط به آنها بیان شود.

نویسنده ابتدا تحلیلی فلسفی از مسأله وجود و مراتب موجودات ارائه کرده و سپس ویژگی‌های واجب الوجود را نسبت به ممکن الوجود بررسی کرده است. آنگاه به تجلیات حق تعالی در جهان هستی اشاره کرده و از دیدگاهی قرآنی و فلسفی به بحث در مورد ویژگی های نظام خلقت پرداخته است.

در ادامه وی به تبیین مسأله انسان‌شناسی پرداخته و مباحثی در مورد معرفت نفس، سیر کمال انسان و نقش انبیاء الهی در رساندن انسان‌ها به خداوند متعال مطرح کرده است.

در بخش پایانی کتاب نیز به مسأله معاد و زندگی پس از مرگ اشاره کرده و از منظری فلسفی به مسأله حشر و نشر موجودات و توصیفی از برزخ و سیر برزخی انسان ارائه کرده است.

از دیدگاه نویسنده، اصول اعتقادی ما دارای ریشه‏‌های عمیق عقلانی است که باور آنها در گرو اقامه برهان و دلیل یقینی است. اگر هر یک از اصول اعتقادی چون مبدا، معاد و رسالت نبی اکرم کمترین شبهه‌‏ای را پذیرا باشد، تمام ارکان دین الهی متزلزل خواهد بود. حکمت نظری از هستی مطلق و مراتب آن بحث می‏‌کند و خاضعانه اقرار می‌‏کند که به تمام حقایق هستی نخواهد رسید، بلکه در حد استعداد بشری می‏‌تواند به معارفی بلند و متعالی از اسرار الهیه دست یابد.

ظاهر قرآن کریم، ادعیه، زیارات و بسیاری از روایات معرفتی، پیوسته از اسما و صفات و افعال و روابط و مدبرات الهیه سخن می‏‌گویند و تمام مظاهر هستی را افعال الهی و هر یک را به اسمی از اسماء و صفتی از اوصاف مربوط می‏‌دانند. مسائل عرفان نظری و حقایق بلند فلسفی نیاز به ذهن و استعداد فوق العاده دارد و با یافت‌ه‏ای ساده ذهنی و باورهای عامیانه سازش ندارد.

علوم عقلی و معارف عرفانی، شعور و دریافت‏های عرفی ابتدایی و عوامانه را زدوده و طالبان معارف بلند الهی را به دقت‌‏های برهانی و عقلانی سوق می‌‏دهد و از مرتبه ابتدایی به منزلت عقلانی می‏‌رساند.

نویسنده که سال‌‏ها از محضر علامه طباطبایی و شهید مطهری بهره برده، به خوبی توانسته است که از عهده شرح و تبیین این مباحث علمی و فنی برآید.

کتاب عیان و نهان در گستره هستی، اثر حسن ممدوحی کرمانشاهی در 356 صفحه به همت انتشارات آیت اشراق به چاپ رسیده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب عیان و نهان در گستره هستی می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب