اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809124258513581

کارگزار ناظر کیست و چه نقشی بر عهده دارد؟

کد: 139809124258513581

http://bit.ly/2Raq8up

، اصفهان , (اخبار رسمی): در سامانه معاملات بازار بورس اوراق بهادار، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود.

کارگزار ناظر کیست و چه نقشی بر عهده دارد؟
کارگزار ناظر کیست و چه نقشی بر عهده دارد؟

از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند به فروش برسانند.

هر چند سهامداران هنوز می‌توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام کنند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد و می‌توان در چندین کارگزاری حساب معاملاتی داشت و محدودیتی در تعداد کارگزاری‌های وجود ندارد.

برای مثال اگر شخصی در دو کارگزاری الف و ب حساب معاملاتی دارد و در کارگزاری الف، مقداری سهام فولاد را خرید کرده است، حال نمی‌تواند در کارگزاری ب سهام فولاد را به فروش برساند. چرا که کارگزار ناظر سهام فولاد الف خواهد بود. اگر شخصی بخواهد کارگزار ناظر سهام او کارگزاری ب باشد باید در کارگزاری ب درخواست تغییر کارگزار ناظر سهام مورد نظر را بدهد تا شرکت سپرده‌گذاری تسویه وجوه که وظیفه ثبت و نگهداری دارایی سهامداران را بر عهده دارد کارگزار ناظر سهام مورد نظر را تغییر دهد.

چگونه می‌توان سهام‌های خود را از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر منتقل کرد؟

احتمالاً شرایطی پیش آمده که همه مایل باشند کارگزاری خود را تغییر دهند حال برای آنها این سوال مطرح می‌شود که چگونه سهام خود را از کارگزاری قبلی به کارگزاری جدید منتقل کنند.

روش اول: فروش کل سهام در کارگزاری اول و سپس ۲۴ ساعت کاری صبر کند و مجدداً در کارگزاری دوم همان سهام را خرید کند، طبیعتاً این روش با توجه به نرخ کارمزد ممکن است مقرون به صرفه نباشد.

روش دوم: درخواست تغییر کارگزار ناظر سهام از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری جدیدی که قرار است سهام به آن انتقال داده شود که این روش به صورت آنلاین انجام می‌شود و لازم است وارد پنل کاربری سامانه معاملات کارگزار جدید (مقصد) خود شده و به بخش تغییر کارگزار ناظر رفته و اسم نمادهای سهام خود را در این بخش وارد و در نهایت کلید ثبت را نهایی کند بعد از درخواست ۲۴ ساعت بعد تغییر کارگزار ناظر انجام می‌شود.

روش سوم: مراجعه حضوری به کارگزاری مقصد و همراه داشتن آخرین برگه سهام؛ اصل کارت ملی؛ اصل شناسنامه و تکمیل فرم تغییر کارگزار ناظر.

آخرین برگه سهام (گواهی سپرده دارایی) خود را از کجا می‌توان دریافت کرد؟

روش اول: ورود به درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) به آدرس www.ddn.csdiran.com

هدف درگاه دارا ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری با رویکرد اطلاع رسانی صحیح و به موقع به سهامداران حقیقی و حقوقی است.

از جمله این خدمات می‌توان به مشاهده وضعیت سبد دارایی شامل نام و نماد دارایی، تعداد، قیمت و ارزش آن، درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر اشاره کرد. اخذ گواهی سپرده دارایی، گردش معاملات، اطلاعیه‌های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهادار، مشاهده علت ممنوع از معامله شدن کد یا نماد و امکان شرکت در مجامع شرکت‌های ناشر موجود در سبد دارایی به صورت الکترونیکی (غیرحضوری) و اعطای رای از جمله دیگر کارکردهای این سامانه است.

همچنین در این سامانه امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روزرسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران فراهم است.

روش دوم: مراجعه با کارگزاری که سهام از طریق آن خریداری شده است.

علاقه‌مندان جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌توانند به بخش مقالات موسسه خانه تدبیر و اندیشه و یا به وب سایت خانه تدبیر و اندیشه به آدرس www.tadbirhome.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزش بورس خانه تدبیر و اندیشه

موسسه خانه تدبیر و اندیشه در سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد . محور اولیه آموزشها سواد مالی بود . سال ۱۳۸۹ دوره سهامدار موفق تدوین و معرفی گردید . این دوره به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که بیشترین دوره برگزار شده موسسه تا به حال این دوره بوده است. از سال ۱۳۹۳ دوره های روانشناسی نیز به محورهای آموزشی موسسه افزوده شد. جهت اطلاع بیشتر می توانید به وب سایت https://tadbirhome.com مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه