اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809124261710775

راهنمای ساخت پادکست

آشنایی با انواع فرم پادکست و ویژگی‌های آن

کد: 139809124261710775

http://bit.ly/2rNVkVz

، (اخبار رسمی): پادکست نوعی مدل ارائه محتوا به صورت صوت است. این کلمه هم از ترکیب دو واژه iPod (دستگاه پخش موزیک اپل) و Broadcast (پخش -گسترده-) در سال ۲۰۰۴ شکل گرفته است. در این مقاله سعی شده تمامی مباحث پیرامون پادکست از قدم‌های اولیه با تا پخش نهایی آن بیان شود.

آموزش جامع ساخت پادکست
آشنایی با انواع فرم پادکست و ویژگی‌های آن

پادکست چیست؟

پادکست (Podcast) یک مدل ارائه محتوا به صورت صوتی است. بسیاری از آن به‌عنوان رادیو اینترنتی یاد می‌کنند. کلمه پادکست ترکیب دو واژه iPod (دستگاه پخش موزیک اپل) و Broadcast (پخش -گسترده-) است که در سال ۲۰۰۴ توسط بن همرزلی در روزنامه گاردین «مقاله انقلاب شنیداری» عنوان شد.

پادکست از طریق فید RSS توزیع می‌شود. افراد تولید کننده یا همان پادکسترها (Podcaster) اپیزودهای خود را از طریق این فید در اختیار مخاطبان می‌گذارند و آن‌ها می‌توانند توسط اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های پخش پادکست، هر زمان که خواستند به قسمت‌های یک پادکست گوش دهند.

برای گوش دادن، ساده‌ترین راه استفاده از اپلیکیشن‌های پادکست است. مرجع تمامی پادکست‌ها، اپل و سرویس Apple Podcasts این شرکت است. کافی است افرادی که از سیستم آی او اس استفاده می‌کنند به این اپلیکیشن در دستگاه iOS خود بروند و هر پادکستی را که می‌خواهند گوش دهند. بر روی اندروید هم گوگل با توسعه Google Podcasts راهی مشابه اپل را پیش گرفته‌ است. در بین سرویس‌های دیگری مانند کست باکس (CastBox)، استیتچر (Stitcher)، اورکست (OverCast) و… نیز راه گوش دادن به این مدل محتوا را آسان کرده‌اند.

سرویس‌های پخش موزیک مانند ساندکلاد (Soundcloud) و اسپاتیفای (Spotify) نیز از پادکست پشتیبانی می‌کنند و برخی پادکست‌ها بر روی این دو سرویس هم منتشر می‌شوند. اما کانال اصلی توزیع همان فید RSS است که مخاطبان می‌توانند بر روی هر اپلیکیشن که از این فرمت پشتیبانی می‌کند، محتوا را گوش دهند.

برای تهیه و ساخت پادکست هم باید اقداماتی را انجام داد تا بتوان به مرحله نهایی یعنی انتشار در سرویس‌های پادکست رسید. در این مقاله در ۶ قدم سعی شده دید کلی نسبت به پادکست و فضای تولید آن داده شود و اولین قدم برای آماده‌سازی و تهیه محتوا است.

قدم اول- آماده سازی و تهیه محتوا

اولین قدم برای شروع و ساختن یک پادکست خوب، توجه به محتوایی است که قرار است ارائه شود. در این مقاله کاملا در خصوص فضای ساخت پادکست فارسی مثال بیان می‌شود. در بین پادکست‌های فارسی موضوعات بسیاری وجود دارند که به آن‌ها تا کنون پرداخته نشده است. اما اگر ساخت پادکست همراه با علاقه نباشد، به گفته بسیاری از پادکسترها، به‌جایی نمی‌رسد.

در مقالات مربوط به بازاریابی بارها اشاره شده که برای شروع بهتر است از نیچ‌ مارکتینگ استفاده کرد. یعنی دست روی یک موضوع خاص گذاشت. در پادکست هم می‌توان بهترین پادکست را داشت، موضوع باید مورد علاقه خود شخص باشد. حتی اگر موضوع مورد نظر کوچک باشد اما بتوان علاقه‌مندان اندک به آن موضوع را جذب خود کرد، می‌توان موفق عمل کرد.

برای شروع پادکست در هر موضوعی که به آن علاقه وجود دارد می‌توان منابع و اطلاعات مختلف را کنار هم گذاشت و به یک‌ جمع‌بندی برای ارائه آن رسید. پادکست‌ها انواع مختلفی دارند، اما مدل مرسومی که اغلب از استفاده می‌کنند و می‌توان به‌تنهایی از پس آن بر آمد، مدل «پادکست تک‌نفره» یا به‌اصطلاح One Man Show است. در ادامه سبک‌های مختلف پادکست که شامل ۶ مورد مرسوم است، معرفی شده است.

انواع فرم پادکست

پادکست تک‌نفره – یک میزبان

پادکست تک‌نفره یا Solo Podcast ساده‌ترین و همچنین مرسوم‌ترین مدل است که امروزه وجود دارد. این نوع پادکست‌ها که به One Man Show نیز معروف‌ هستند، شامل ارائه محتوا توسط یک شخص (میزبان – Host) جلوی میکروفون است. چه از روی متن و چه از روی داده‌های از پیش تعیین شده، شخصی اطلاعاتی را – در هر موضوع- منتقل می‌کند. اگر محتوای با کیفیت و ارزشمندی در هر موضوعی که دیگران به‌آن علاقه دارند، آماده شود، بهترین مدل ارائه همین پادکست تک‌نفره است.

پادکست مصاحبه‌ای

پادکست مصاحبه‌ای یا The Interview Podcast شامل مصاحبه یک شخص (میزبان) با فرد دیگری است که به یکی از قسمت‌های برنامه دعوت می‌شود. در پادکست مصاحبه‌ای محتوایی از پیش آماده نمی‌شود، بلکه وظیفه میزبان این است که سوالاتی را یادداشت کرده و در حین گفتگو اطلاعات بیشتری را از مصاحبه‌شونده بگیرد.

پادکست میزگرد

پادکست میزگرد یا پنل گفتگو – Panel Show or Rouad Table Podcast گونه‌ای از فرم‌های پادکست است. در این مدل ممکن است میزبان‌ بیشتر از یک نفر و طبیعتا مهمان‌ها هم بیشتر از یک نفر باشند. در پادکست‌های فرم میزگرد تمامی افراد به‌صورت همزمان در خصوص یک موضوع خاص با یک‌دیگر گفتگو می‌کنند. گفتگو افراد موافق و مخالف یک موضوع، جذابیتی است که این‌گونه از پادکست‌ها دارند. از ویژگی‌های بارز این فرم پادکست هم می‌توان به مدیریت سخت زمان و مهمان‌ها اشاره کرد. همچنین معمولا پادکست‌های میزگرد یا پنل گتفگو، طولانی هستند و کمتر وقفه‌ای در بین آن‌ها است.

پادکست با دو میزبان – میزبانی مشترک

پادکست با دو میزبان – Co-Hosted Podcast یا به بیان دیگر پادکست با بیشتر از یک میزبان – Multi Host Podcast مدلی از پادکست مشابه پادکست تک‌نفره است. یعنی کاملا وظایف میزبان نصف می‌شود و یا هر کدام در خصوص موضوعی نظرات خود را ارائه می‌دهند. پادکست‌های با دو میزبان معمولا فضای کمدی و بامزه‌ای دارند و در صورتی که بتوانند در کنار زنده‌ نگه‌داشتن حال‌و‌هوای پادکست، محتوای با ارزشی را هم منتقل کنند، شانس بالایی برای پرطرفدار شدن دارند.

پادکست قصه‌گو

پادکست قصه‌گو یا داستان‌سرایی – Storytelling Podcast یکی از پرطرفدارترین فرم‌های پادکست است. قصه گفتن و جذب مخاطب از این طریق همواره توسط مختصصان بازاریابی تایید شده است و در فضای پادکست هم همین قانون حکم‌فرماست. مخاطب می‌تواند راحت‌تر از مدل‌های دیگر با فرم قصه‌گویی جذب پادکست شود. پادکست‌های قصه‌گو خودشان به دو زیر دسته تقسیم می‌شوند. اول) قصه‌گو – غیر داستانی و دوم) قصه‌گو – داستانی

پادکست قصه‌گو غیر داستانی

پادکست قصه‌گو غیر داستانی – Non-Fiction Storytelling Podcast مدلی مرسوم‌تر نسبت به قصه‌گو داستانی است. در این مدل پادکست در اصل داستانی تعریف می‌شود اما نوع روایت فرق می‌کند. نوع ارائه می‌تواند کاملا لحن‌های متفاوت داشته باشد و از زبان اشخاص مختلف و منابع مختلف نکاتی مطرح شود. حتی در این مدل پادکست‌ها ممکن است بریده‌ای از صدای اشخاص دیگر (یا صدای مستند و یا فیلمی در مورد سوژه قسمت مربوطه) پخش شود. پادکست‌های قصه‌گو غیر داستانی می‌تواند نتیجه تحقیق و بررسی روزنامه‌نگاران و افراد متخصص در مورد یک داستان و روایت باشد. پادکست‌های مطرح و پرطرفدار انگلیسی This American Life و Serial جز این دسته از پادکست قرار می‌گیرند.

پادکست قصه‌گو داستانی

پادکست قصه‌گو داستانی – Fiction Storytelling Podcast هم فرم دیگر از پادکست قصه‌گو است. در این حالت شنونده کاملا با یک قصه و داستان طرف است. یعنی میزبان یا میزبان‌های پادکست در نقش گوینده صدای شخصیت‌ها قرار می‌گیرند و داستانی را همانند یک فیلم و سریال، در پادکست پیش می‌برند. البته این مدل پادکست ممکن است توسط یک میزبان انجام شود و آن نقش راوی داشته باشد. همه‌چیز بستگی به سبک داستان و مدل پیشروی آن دارد. در بین پادکست‌های انگلیسی بسیاری از نویسندگان داستان‌های خود را از طریق این مدیوم برای مخاطبین تعریف می‌کنند و طرفداران بسیاری نیز دارند.

پادکست ترکیبی

پادکست ترکیبی – Hybrid Podcast مدلی از پادکست است که می‌تواند ترکیب چندین فرم دیگر باشد. برای مثال در یک پادکست تک‌نفره ممکن است، داستانی تعریف شود و سپس در خصوص داستان با کسی به‌عنوان مهمان مصاحبه‌ای هم انجام شود. مجله‌های صوتی – Audio Magazine هم جز این دسته از پادکست‌ها قرار می‌گیرند. در مجله‌های صوتی امکان دارد چندین میزبان حضور داشتنه باشند و همچنین بین آن از قطعه‌های موسیقی کامل استفاده شده باشد. مصاحبه و پرسش و پاسخ از دیگر بخش‌هایی است که در مجله‌های صوتی وجود دارد.

در هر یک از فرم‌های مربوط به پادکست بخواهید وارد شوید، باید به محتوای قابل ارائه توجه داشت. مخاطبان فقط برای صدا پادکست را دنبال نمی‌کنند، بلکه باید محتوای جذابی را به‌آن‌ها ارائه داد. بالاخره هر پادکست مخاطبان خود را دارد و هیچ‌وقت نباید سعی کرد برای جذب مخاطب همه را راضی کرد.

موضوعی باید موضوعی باشد که پادکستر به آن علاقه داشته باشد و دوست دارد در خصوص آن صحبت کند و اطلاعاتی را به علاقه‌مندان دیگر منتقل کند،باید آن موضوع را در یک چارچوب تعیین شده، پادکست را شروع کرد. با توجه به حجم محتوا و موضوعات قابل بحث پادکست می‌تواند به‌صورت روزانه، هفتگی، یک هفته‌درمیان، ماهانه منتشر شود. البته هیچ الزامی برای انتشار با برنامه وجود ندارد و می‌توان قسمت جدید خود را هر زمان که خواست منتشر کرد، اما بهتر است با یک نظم و برنامه کار پادکست‌سازی را شروع کرد.

برای اینکه صدا در ضبط بهتر شنیده شود و به‌اصطلاح روان کلمات و جملات بیان شود، می‌توان پیش از قدم دوم یعنی ضبط صدا، به‌صورت کامل متن چیزی که باید آن را بیان کرد آماده داشت و در کنار خود قرار داد.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به مقاله ساخت پادکست سایت فوربو مراجعه کنند. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فوربو دیجیتال مارکتینگ

ما در «فوربو» مسیر راه‌اندازی و توسعه کسب و کار اینترنتی رو به‌شما نشون میدیم. از اولین قدم‌های راه‌اندازی کسب و کار شروع کردیم و به تکنیک‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ رسیدیم. در این مسیر یک سرویس آموزش ویدیویی به‌نام «دانشگاه فوربو» و برنامه صوتی به‌نام «پادکست فوربو» هم داریم، که به‌شما کمک می‌کنه مجهزتر با ما در این مسیر قدم بردارید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تبلیغات و روابط عمومی