اطلاعات تماس
  • 021267*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809124262013067

چرا خواب می‌بینیم؟

دلیل خواب دیدن ما چیست؟

کد: 139809124262013067

http://bit.ly/2sBIWs2

، (اخبار رسمی): ما خواب می‌بینیم، رویاها و کابوس‌هایی که باعث استرس و ناراحتی و یا احساس نشاط می‌شوند و سوال اینجاست که اصلا چرا باید چنین چیزهایی را در خواب، زمانی که در حال استراحت هستیم ببینیم.

دلیل خواب دیدن ما چیست؟
بررسی رویاهای شبانه

رویاها وهم و توهماتی هستند که طی برخی مراحل خاص در زمان خواب اتفاق می‌افتند.

آنها ممکن است در زمان خواب رم (REM) رخ دهند، خواب رم زمانی است که با حرکت سریع چشم‌ها همراه است و معمولا در همین مرحله از خواب رویا هم دیده می‌شود. البته در این زمان احتمال دارد  که کمتر رویای دیده شده را به خاطر سپرد. در رابطه با نقش خواب در تنظیم متابولیسم، فشار خون، عملکرد مغز و سایر جنبه‌های سلامتی چیزهای بسیاری شناخته شده است اما برای محققان دشوار است که نقش رویاها را توضیح دهند و بگویند که انسان چرا خواب می‌بیند؟

زمانیکه فرد بیدار است افکار وی برای آن استدلال خاصی دارند. زمانی که فرد می‌خوابد مغز همچنان فعال است اما افکار و رویاها غالبا کم و بی حس هستند. ممکن است به این دلیل باشد که مراکز عاطفی مغز به جای ناحیه منطقی، رویا و خیال را می‌گیرند.

با اینکه هیچ اثبات قطعی وجود ندارد اما بر اساس فعالیت‌های اخیر، گفتگوها یا سایر موارد زندگی، رویاها معمولا افکار مربوط به روزمره‌های شخص هستند. با اینحال برخی از تئوری‌های محبوب در رابطه با نقش رویاها وجود دارد. 

نقش خواب‌ها

محققان هنوز با هدف و منظور رویاها به طور کامل موافق نیستند با این حال اعتقادات و نظریه‌های گسترده‌ای وجود دارد.

رویاها مثل درمانگر

رویاها ممکن است راه‌هایی برای رویارویی با درام‌های احساسی در زندگی باشد  و از آنجا که مغز در سطح بسیار عاطفی‌تری نسبت به زمانی که فرد بیدار است کار می‌کند، ممکن است با توجه به احساساتی که در خودآگاهاه ایجاد نمی‌کند، ارتباط برقرار کند.

رویاها مثل جنگ یا آموزش پرواز

یکی از مناطق مغز که در هنگام خواب بیشترین فعالیت را دارد آمیگدال است. آمیگدال بخشی از مغز است که با غریزه بقا، جنگ یا  واکنش پرواز ارتباط دارد. یک نظریه می‌گوید از آنجا که آمیگدال در طول خواب فعال‌تر از زمان بیداری است، ممکن است راهی برای آماده سازی برای مقابله با تهدید باشد. خوشبختانه، ساقه مغز در هنگام خواب REM، سیگنال‌های عصبی ارسال  کرده و این سیگنال‌ها عضلات را شل می‌کند. به این ترتیب افراد سعی نمی‌کنند تا در زمان خواب دویده یا ضربه‌ای بزنند.

رویاها شبیه به فکر 

نظریه دیگری که چرا خواب میبینیم  این است که به خلاقیت کمک می‌کند.  هنرمندان از همه نوع با الهام بخشیدن به خلاق‌ترین کارهایشان به رویاها اعتقاد دارند. ممکن است در بعضی از مواقع در زندگی با ایده خوبی برای یک فیلم یا اهنگ بیدار شوید. شاید در زمان بیداری فیلتر منطق جریان خلاقیت را کند و محدود کند اما در زمان خواب افکار و ایده‌های شما هیچ محدودیتی ندارند و نمایان می‌شوند.

رویاها شبیه به کمک کننده حافظه

یکی از نظریه‌های گسترده در مورد هدف از دیدن رویاها و اینکه چرا خواب می‌بینیم این است که به افراد کمک می‌کنند خاطرات و چیزهای آموخته شده مهم را در ذهن خود ذخیره کنند، از خاطرات بی‌اهمیت خلاص شده و افکار و احساسات پیچیده را بررسی کنند. بر اساس منابع معتبر و تحقیقاتی که صورت گرفته نشان داده شده است که خواب به ذخیره خاطرات کمک می‌کند. اگر اطلاعات جدیدی بیاموزید می‌توانید در زمان خواب آن را در خاطر سپرده و سپس به خاطر بیاورید.  اینکه رویاها چگونه روی ذخیره سازی حافظه و به خاطر آوردن تأثیر می‌گذارد هنوز مشخص نیست. اما رویاها ممکن است به مغز کمک کنند تا اطلاعات مهم را در عین حال که محرک‌هایی را که می‌تواند در حافظه و یادگیری تداخل کند، ذخیره کند.

چرا ما کابوس میبینیم؟

رویاهایی که به افراد کمک می‌کند تا با احساسات، خاطرات و سایر اطلاعات خوشایند سازگار باشند، بسیار مفید و عالی به نظر می‌رسند. کابوس گاها یک رویایی است که ترسناک‌تر است. کابوس‌های شبانه ناشی از استرس، اضطراب و یا بعضی اوقات به عنوان واکنشی در برابر داروهای خاص هستند. با این حال اگر به طور مداوم کابوس دیده شود ممکن است مشکل اختلال خواب داشت. اگر به طور منظم رویاهای ترسناک دیده شود می‌توان اختلال خواب را در صورت کابوس‌ها اینچنین نامید:

  • باعث اضطراب شما در مورد خوابیدن می‌شود
  • منجر به اختلال مکرر خواب می‌شود
  • خواب یا مشکلات روانی دیگری ایجاد می‌شود

بسیاری از افراد کابوس‌های زیادی را در طول زندگی تجربه می‌کنند. با این حال، انجمن خواب آمریکا تنها حدود ۵ درصد از جمعیت را تخمین زده که آنها دیدن کابوس‌های مداوم را به عنوان یک اختلال خواب تجربه می‌کنند.

چه چیزی رویاها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

برخی از عوامل که هنگام بیداری ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند می‌توانند بر رویاهای ما نیز تأثیر بگذارند. وضعیت سلامت یکی از بزرگترین تأثیرات رویاها این است که  چه مقدار می‌خوابید.

کمبود خواب برای یک یا دو شب (یا بیشتر) می‌تواند بخش‌هایی از مغز شما را بسیار فعال‌تر کند درست در زمانی  که بلاخره به خواب رم REM می‌روید. اگر چند شب پیاپی در بی قراری به سر ببرید، احتمالاً رویاهای زنده تری خواهید داشت و احتمالاً آن خواب‌ها را به یاد خواهید آورد.

حامله شدن نیز یک عامل تشکیل دهنده برای دیدن رویای زنده است. افزایش تولید هورمون در نحوه پردازش مغز بر روی افکار و احساسات تأثیر می‌گذارد. این موضوع اغلب  به دیدن رویاهای شدید منجر می‌شود.

اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب و همچنین اختلال دو قطبی و سایر شرایط مرتبط با خلقیات می‌تواند رویاها و کابوس‌های شدید و گاه مزاحم یا بسیار منفی را ایجاد کند. مصرف داروهای این اختلالات، از جمله داروهای ضد افسردگی و ضد فشار خون، با  خطر دیدن کابوس‌های بسیار همراه هستند. 

غذاها هیچ مدرک غیرقابل انکاری مبنی بر اینکه برخی غذاها منجر به دیدن رویاهای ترسناک یا رویاهای خوب می‌شوند وجود ندارد. اما واضح است که برخی از غذاها می‌توانند صحنه را برای بهتر یادآوردن رویاها رقم بزنند. به عنوان مثال غذاهای پر کربوهیدرات می‌توانند به افراد فورا انرژی بدهند. اما پس از مدتی، می‌توانند احساس کمبود ایجاد کنند.

هر چیزی که بر حالت بیداری تأثیر بگذارد، ممکن است بر حالت ناخودآگاه نیز اثر بگذارد. همچنین غذاهایی که باعث بیدار شدن در طول شب می‌شوند،  افراد را در مرحله REM بیشتر از خواب بیدار می‌کنند.

زمانیکه این اتفاق بیفتد احتمالاً بیشتر رویاهایی که دیده می‌شود را به یاد خواهید آورد. فعالیت‌های روزانه هرچه بیشتر از خواب بپریم و بیدار شویم خواب‌های روشن و زنده می‌بینیم و هر چه بهتر بخوابیم خواب‌هایی که می‌بینیم را به یاد نمی‌آوریم.

منبع معتبری طبق مطالعه‌ها دریافته است که یک راه خوب برای داشتن خواب عالی زیاد ورزش کردن در صبح است. تمرینات خوب و فعالیت‌های قلبی قبل از ظهر به افراد کمک می‌کند تا تمایل بیشتری به سریع خوابیدن داشته باشند و زمان بیشتری را در خواب عمیق بگذارنند.

تنها به یاد داشته باشید که شب‌ها ورزش نباید کرد چون نتیجه معکوس دارد. دوندگان و دیگر علاقه مندان به آمادگی جسمانی تمایل دارند زمان کمتری را در خواب  REM بگذرانند که یکی از سبک ترین مراحل خواب است. همچنین، هرچه در طول روز بیشتر استرس داشت، احتمالاً استرس و اضطراب را در رختخواب خود نیز خواهید دید. استرس خواب را قطع کرده و به دیدن کابوس کمک می‌کند. 

چگونه رویاها را در یاد نگه داشت؟ 

یکی از دلایلی که به خاطر آوردن خواب‌ها را دشوار می‌کند این است که مواد شیمیایی مغز در ارتباط با حافظه – نوراپی نفرین – فعالیت الکتریکی مغز که به یادآوری کمک می‌کند، در زمان خواب در پایین‌ترین سطح خود قرار دارند. در حقیقت، اگر فرد رویایی دارد اما در طول خواب از خواب بیدار نمی‌شود، نمی‌تواند آن را بخاطر بسپارد. رویاهایی که به خاطر آورده می‌شوند همان‌هایی هستند که هنگام بیدار شدن همچنان در جریان هستند. دو راه برای کمک به یادآوری رویاهای  وجود دارد باید به خود گفت که در حال خواب هستید و می‌خواهید رویای خود را به خاطر بسپارید و اگر این آخرین فکر باشد  احتمالاً با یک رویا که هنوز در حافظه روشن و زنده است از خواب بیدار خواهید شد. از آنجا که یادآوری رویا را حتی با کوچکترین حواس پرتی می‌توان به راحتی قطع کرد، باید سعی کرد به محض بیدار شدن از خواب، بیشتر خواب خود را به خاطر سپارد.

در این مواقع از رختخواب خارج نشوید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. سعی کنید هر عکس یا خاطراتی را که از رویای خود دارید درک کنید و آنها را روی یک دفترچه یادداشت در کنار تختخواب یا تلفن هوشمند خود بنویسید.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت پیژامه به آدرس www.pizhameh.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پیژامه

پیژامه با داشتن اطلاعات جامع و کامل در رابطه با خواب و علم خواب، سعی بر این دارد تا شما را بیشتر با این موضوع آشنا کند . کافیست شما هم به ما "پیژامه ای ها" بپوندید تا به هر آنچه که مربوط به خواب و کالای خواب می شود دسترسی پیدا کرده و از نکات تخصصی در رابطه با بهبود خواب و همچنین بررسی کالای مربوط به آن مطلع شوید.

اطلاعات تماس
  • 021267*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت