اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809124262212020

منازل السیر؛ تعلیقه و شرح بر منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری

کد: 139809124262212020

http://bit.ly/34O3zzE

، قم , (اخبار رسمی): در نوشتار حاضر پیرامون صد مقام که فراروی سالک الی الله قرار دارد، بحث شده و برخی از مراحلی که سالکان و رهروان راه هدایت و معرفت و نیز پویندگان راه طریقت در راه تهذیب نفوس و دستیابی به کمالات معنوی باید بپیمایند، بیان شده و در مورد هر یک از این مراحل و منازل سیر و سلوک عرفانی توضیحاتی ارایه شده است.

منازل السیر؛ تعلیقه و شرح بر منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری
منازل السیر؛ در بیان مقامات و مراحل سیر و سلوک عرفانی و دستیابی به تقرب الهی

شرح کتاب منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری با استناد به کتب و منابع عالمان شیعه است.

منازل السائرین از مهمترین منابع عرفان عملی و سیر و سلوک است و قرن‏‌هاست که در حوزه‌‏های علمی‏ تدریس می‏‌شود. در این کتاب پیرامون صد مقام که فراروی سالک الی الله قرار دارد، بحث شده است.

در نوشتار حاضر برخی از مراحلی که سالکان و رهروان راه هدایت و معرفت و نیز پویندگان راه طریقت در راه تهذیب نفوس و دستیابی به کمالات معنوی باید بپیمایند، بیان شده و در مورد هر یک از این مراحل و منازل سیر و سلوک عرفانی توضیحاتی ارایه شده است.

نویسنده در همین راستا به برخی دیگر از ابواب و مراحل طریقت همچون: احسان، علم، حکمت، بصیرت، فراست، تعظیم، الهام، سکینه، طمأنینه، همت، محبت، غیرت، شوق، قلق، عطش، وجد، دهشت، هیمنه، ذوق و شوق، وقت، صفا، سرور، غربت، غیبت، مکاشفه، مشاهده، معاینه، حیات، قبض، بسط، سکر، صحو، اتصال، انفصال، معرفت، فنا و بقا، تحقیق، تلبیس، وجود، تجرید، تفرید و … اشاره کرده و به شرح و بررسی هر یک از این منازل عرفانی پرداخته و از منظری قرآنی و روایی به تبیین آن‌ها پرداخته است.

خواجه عبدالله انصاری در سال ۴۴۸ق. کتاب صد میدان را تالیف و ۲۷ سال پس از آن، منازل السائرین را املا کرد. این کتاب با صد میدان، در ۵۱ میدان مشترکند. منازل السائرین با یقظه و سپس توبه شروع شده و به توحید می‏‌انجامد. شرح سلیمان بن علی تلمسانی و کمال ‌الدین عبدالرزاق کاشانی از مهم‌ترین شروح بر این کتاب است.

منازل السائرین به حق دریایى از معارف را در قالب عباراتى موجز و زیبا به سلک در آورده است، متنى متین و استوار که همواره مورد توجه علاقه‏‌مندان عرفان و سیر و سلوک بوده است. یکى از نشانه‌‏هاى اهتمام بزرگان عرفان و تصوف به این کتاب، شروح متعدّدى است که بر آن نوشته شده است.

محققان در تصوف اسلامى، منازل السائرین را مهمترین اثر خواجه عبدالله انصارى در تصوف دانسته‌‏اند‏. انصارى، حاصل سالیان دراز سیر و سلوک و تحقیق و تجربه و وعظ و موعظه و درس و بحث را در قالب زیباترین عبارات در اختیار مشتاقان‏ قرار داده است.

کتاب حاضر، مجموعه تعلیقات نویسنده بر کتاب منازل السائرین است. تعلیقات نویسنده، دقیق و مستند هستند.

کتاب منازل السیر (تعلیقه و شرح بر منازل السائرین)، اثر محمد روزبهانی در دو جلد و به همت انتشارات آیت اشراق به چاپ رسیده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب منازل السیر (تعلیقه و شرح بر منازل السائرین) می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب