چیلر تراکمی هوا خنک و انواع کمپرسورهای استفاده شده در آن

آشنایی با چیلر و انواع کمپرسور

کد: 139809134267513861

http://bit.ly/2Ysyn6p

، (اخبار رسمی): در ادامه انواع چیلر، چیلر تراکمی و کاربردهای آن بیشتر توضیح داده خواهد شد و در انتها به معرفی انواع کمپرسورهای استفاده شده در چیلرهای تراکمی هوا خنک و مزایای هر یک از انواع کمپرسور و کاربردهای آن پرداخته شده است.

آشنایی با چیلر و انواع کمپرسور
چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده توسط شرکت رادکو

وظیفه چیلر هوایی و انواع دیگر آن این است که آب را در یک مدار بسته، سرد کرده و با پمپ به یونیت‌های داخل ساختمان مانند فن کویل، هواساز یا به دستگاه‌های صنعتی (جهت خنک‌کاری) پمپاژ کنند

چیلرهای تراکمی به دو دسته کلی چیلر هوایی (هوا خنک) و آبی (آب خنک) تقسیم می‌شوند که اصول کارکرد و قطعات آنها بسیار شبیه به هم بوده وبا این تفاوت که در چیلر تراکمی هوا خنک (هوایی) کندانسور به صورت هوا خنک بوده و با استفاده از فن‌هایی که هوا را از روی لوله‌های کندانسور می‌دمند، خنک می‌شود. ولی در چیلر تراکمی آب خنک (آبی)، کندرانسور با استفاده از آب خنک شده و این آب بعد از گرفتن حرارت کندرانسور، به وسیله پمپ به برج خنک کننده ارسال می‌شود تا مجددا در برج خنک شود.

چیلر تراکمی هوا خنک که به آن چیلر هوا خنک یا چیلر هوایی نیز گفته می‌شود، یکی از مناسب‌ترین دستگاه‌ها جهت سرمایش هوای ساختمان‌های مسکونی، مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری، اداری، آموزشی، ورزشی و نیز تجهیزات، ماشین آلات و دستگاه‌های صنعتی است. مخصوصا در مناطق با مشکل تامین آب، مصرف و هزینه آن بالا است زیرا چیلر هوایی بر خلاف چیلر آبی مصرف آب ندارد.

وظیفه چیلر هوایی و انواع دیگر آن این است که آب را در یک مدار بسته، سرد کرده و با پمپ به یونیت‌های داخل ساختمان مانند فن کویل، هواساز یا به دستگاه‌های صنعتی (جهت خنک کاری) پمپاژ کنند.

آب سرد در لوله‌های فن کویل و هواساز (و یا مدار دستگاه صنعتی ) جاری شده و یک فن با دمیدن هوا از اطراف لوله‌ها، دمای هوا را کاهش داده و در ساختمان توزیع می‌کند.

کمپرسور چیلر هوایی:

مهمترین قطعه در چیلرها، کمپرسور و موتور الکتریکی آن است که باید با توجه به کاربرد آن صحیح انتخاب شود.

کمپرسورها مورد استفاده در صنعت چیلرسازی شامل نوع اسکرال scroll یا حلزونی، نوع اسکرو screw یا مارپیچی، نوع سیلندر و پیستون (Piston Type) یا رفت و برگشتی و نوع سانتریفویژ یا گریز از مرکز است.

مزایای کمپرسور اسکرو:

- دارای ضریب عملکرد (COP) بیشتر نسبت به نوع رفت و برگشتی (سیلندر و پیستونی)

- دارای قطعات متحرک کمتر نسبت به نوع سیلندر و پیستونی و در نتیجه استهلاک و لرزش کمتر نسبت به آن

- دارای سیستم کنترل ظرفیت کاری به صورت پیوسته و در نتیجه افزایش راندمان چیلر

مزایای کمپرسور اسکرال:

- دارای کمترین تعداد قطعات متحرک و در نتیجه کارکرد بدون صدا و ارتعاش به نحوی که کم صداترین و کم ارتعاش ترین نوع کمپرسور است.

- طول عمر بسیار بالا، نگهداری کم هزینه و داشتن کمترین میزان خرابی به علت کم بودن گشتاور لحظه استارت.

- مقاومت کمپرسور در برابر بازگشت مایع

- ضریب عملکرد (COP) بیشتر نسبت به نوع سیلندر و پیستونی

مزایای کمپرسور سیلندر و پیستونی:

- قابلیت نصب و کارکرد در ظرفیت های مختلف

- قابلیت تعمیر آن در صورت فرسوده شدن یا خرابی

- قابلیت تحمل فشارها و دماهای بالا و مناسب ترین نوع کمپرسور جهت کار در مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب (حاره‌ای)

مزایای کمپرسور سانتریفیوژ:

کمپرسور سانتریفیوژ برای کاربردهایی که در آن چیلر مجبور است در تمام ساعات کارکرد خود با حداکثر توان کار کند، مناسب است. زیرا نوع سانتریفیوژ دارای یک ایمپلر (توربین) است که در حالت‌های کاری کم یا متوسط، دچار افت راندمان شدید می‌شود و لذا باید از آن فقط در حالت تمام بار (Full Load) استفاده کرد.

کمپرسور پیستونی

نوع و برند کمپرسور چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده در شرکت رادکو (RADCO):

معمولا با توجه به محدوده ظرفیت چیلر تراکمی هوا خنک وآب خنک ساخته شده در شرکت رادکو از کمپرسورهای زیر در مدار استفاده می‌شود. هر چند در برخی پروژه‌ها ممکن است با توجه به نیاز یا درخواست مشتری، در ظرفیتی مشخص از نوع دیگر آن نیز استفاده شود.

ظرفیت‌های بیشتر از 50 تن تبرید معمولا کمپرسورهای اسکرو و اسکرال برند Bitzer ،Danfoss ،Hanbell استفاده می‌شود.

ظرفیت‌های بین 2 تا 50 تن تبرید معمولا کمپرسور اسکرال برند Danfoss و Copeland استفاده می‌شود.

کل ظرفیت‌ها برای شهرهای با آب و هوای گرم و مرطوب (حاره‌ای) کمپرسورهای سیلندر و پیستونی برند Copeland ،Bitzer ،Danfoss استفاده می‌شود.

چیلر هوایی یا آبی با ظرفیت‌های بالا و کارکرد مداوم با حداکثر توان از کمپرسورهای سانتریفیوژ یا همان گریز از مرکز استفاده می‌شود.

کمپرسورها به صورت چند مداره (چند مرحله‌ای) مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمپرسورهای چند مرحله‌ای این مزیت را دارند که به صورت پله پله در مدار قرار گرفته و سیستم به صورت پله‌ای عمل می‌کند و کاهش قابل توجه‌ای در مصرف برق ایجاد می‌شود. برای مثال در یک چیلر چهار کمپرسوره با چهار مدار مستقل (4 مرحله‌ای) وقتی که 25 درصد توان سرمایشی، نیاز باشد، فقط یکی از کمپرسورها روشن شده و بقیه کمپرسورها خاموش هستند که ضمن کاهش مصرف برق، عمر سیستم نیز افزایش می‌یابد.

برخی از ویژگی‌های چیلر هوا خنک ساخته شده در شرکت رادکو:

1. زیر بار قرار گرفتن چیلر هوایی به صورت تدریجی و با توجه به میزان برودت مورد نیاز و در نتیجه کاهش مصرف انرژی دستگاه و افزایش عمر آن

2. ساخت اوپراتور چیلر از نوع پوسته و لوله (shell and Tube) با مداربندی‌های خاص و به حداکثر رساندن راندمان انتقال گرما در آن با ایجاد جریان مغشوش در سیال به روش‌های مختلف و مطابق با آنالیزهای سیالاتی و حرارتی مهندسی شده با استفاده از کد ASME SEC 8 DIV 1 ،TEMA، استاندارد و نرم افزارهای مهندسی مانند HTRI ،ASPEN

3. تست هیدرواستاتیکی اواپراتورها و کندانسورها مطابق استاندارد ASHRAE

4. تهیه قطعات سیکل تبرید، تجهیزات کنترلی و الکترونیکی از مارک‌های معتبر اروپایی

5. استفاده از سیستم PLC به منظور کنترل دقیق‌تر دستگاه‌ها در کاربری‌های خاص

6. استفاده از مبردهای دوستدار محیط زیست R404A ،R407C ،R134A و...

7. اتنخاب نوع و برند کمپرسور با توجه به نیاز یا درخواست مشتری (بیترزBitzer، کوپلند Copeland و دانفوس Danfoss )

8. قابلیت اتصال به سیستم‌های هوشمند ساختمان BMS و قابلیت کنترل چیلرها از داخل خانه یا محل موتورخانه

9. مجهز کردن کندانسور هوا خنک به موتورفن‌های شرکت‌های معتبر جهانی EBM و زیلابگ

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره و خرید انواع چیلرهای تراکمی و مینی چیلر می‌توانند به سایت شرکت مهندسی وبازرگانی راهبرد انرژی درفک RADCO) به آدرس www.radcoir.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو)

شـرکت مهندسـی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک در سـال 1398 با شـماره ثبت36573 جهت ارائه خدمات مهندســـــــی و بازرگانی در پروژه های نفت و گاز و تاسیسات ساختمانی تأسیس گردید. مأموریت شــــرکت مهندســـــی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک ، ارائه بهترین پیشــنهادات و راه حل ها به کارفرمایان، پیمانکاران و مشــاوران در زمینه صنایع EPC نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاهی، مهندسی و تدارک و نصـــب تجهیزات مرتبط با پروژه های خشـــــــــکی(on-shore) و فراساحلی( off-shore) و سیستمهای خنک کاری و تهویه مطبوع مبتنی بر روشهای روز دنیا است. استفاده از کادر تخصـصــی و مجرب، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری روزآمد، روشهای کاری منسجم و بهره گیری از دیدگاه مدیریتی بنیانگذار و مؤسسین این شرکت، که تجربیات گران سنگی در پروژههای عظیم ملی داشـتند، منجر گردید که این شرکت از همان ابتدا در سطح استانداردهای بین المللی با شرکتهای معتبر داخلی و خارجی فعالیت نماید. از جمله فعالیتهای صورت گرفته در این برهه، طراحی انواع مخازن تحت فشــار و اتمســفریک و همچنین انواع مبدلهای حرارتی و طراحی و ساخت انواع چیلرهای جذبی و تراکمی صنعتی و ساختمانی میباشد.

اطلاعات تماس
  • 026343*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید