اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809154270612244

چاقی در کودکان: چگونه کودک‌ را برای خوردن غذاهای سالم تشویق کنیم؟

کد: 139809154270612244

http://bit.ly/2DTgPXE

، (اخبار رسمی): اثرات مضر چاقی بر سلامت کودکان شناخته شده و کاملا اثبات شده است که در ادامه به این موارد پرداخته خواهد شد. اما آن‌ چه که از اهمیت بیشتری برخوردار است، این است که چه عواملی باعث چاقی در کودکان می‌شود.

چاقی در کودکان: چگونه کودک‌ را برای خوردن غذاهای سالم تشویق کنیم؟
چاقی در کودکان: چگونه کودک‌ را برای خوردن غذاهای سالم تشویق کنیم؟

به نقل از لایف دایت اثرات مضر چاقی در کودکان شناخته شده و کاملا اثبات شده است.

محققان پس از تحقیقات فراوان دریافته‌اند مادرانی که به هنگام تغذیه کودک یا شیردهی از گرمای عاطفی کمتری برخوردار هستند، چاق‌ترین کودکان را دارند. اگر چه تحقیقات بیشتر و کامل‌تری نیاز است تا این نتیجه به اثبات نهایی برسد، اما محققان می‌خواستند مطمئن شوند که سبک نگهداری والدین از کودکان در خطر چاقی آن‌ها تاثیر دارد یا خیر؟ که به نتایج مثبتی دست پیدا کرده‌اند.

تعداد کودکانی که اضافه وزن دارند، روز به روز در حال افزایش است. حدود ۱۰ درصد از کودکان چهار تا پنج ساله دارای اضافه وزن هستند، طبق گفته وزارت بهداشت جهانی، این رقم نسبت به ۲۰ سال پیش دو برابر شده است.

کودکانی که دچار چاقی هستند، از فشار خون بالا و کلسترول رنج می‌برند و به تبع آن مشکلات تنفسی، مفصلی و مسائل روانی نیز دارند. براساس گفته روانشناسان، کودکانی که چاق هستند، اغلب دایره‌ دوستان بسیار کوچکی دارند و همین موضوع منجر به ایجاد مشکلات روحی و روانی بسیار در آن‌ها می‌شود.

بنابراین، برای جلوگیری از مشکلاتی که احتمالا در آینده رخ می‌دهد، باید راهکارهایی را مدنظر قرار داد.

کیفیت روابط والدین با فرزندان باعث ایجاد یک محیط غنی از شادی می‌شود و نیاز کودک به لذت بردن از تنهایی، نگاه کردن بیش از حد به تلویزیون و خوردن خوراکی‌های خوشمزه را کاهش می‌دهد.

۶ راهکار اساسی برای والدین جهت جلوگیری از چاقی کودکان

کارشناسان به این‌نتیجه رسیده‌اند که تغییرات بسیار ساده در رژیم غذایی کودکان می‌تواند مزایای بسیار ارزشمندی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

باید مصرف نوشیدنی‌های قندی را کاهش داد. به برچسب خوراکی‌هایی که فرزندان مصرف می‌کنند، را با دقت مطالعه کرد. بیشتر آب‌میوه‌هایی که از بیرون خریداری می‌شود، سرشار از شکر هستند. متخصصان بر شش اصل برای جلوگیری از چاقی کودکان متفق‌القول هستند.

۱) نظارت بر آن‌چه که فرزندان‌ می‌خورند

بر مواد غذایی و خوراکی که فرزند مصرف می‌کند، باید نظارت داشت تا از افزایش وزن ناخواسته آن‌ها جلوگیری کرد. حتی غذاها و خوراکی‌هایی را که در بیرون از خانه مصرف می‌کنند، را نیز باید در نظر داشت و آن‌ها را برای خوردن سالم‌ترین مواد غذایی تشویق کرد.

۲) افزایش میزان مصرف میوه‌ها و سبزیجات

بچه‌های را باید به خوردن چیزهای جدید، از جمله انواع مختلف میوه‌ها و سبزیجات تشویق کرد.

۳) محدود کردن مصرف فست‌فودها

در برنامه‌ غذایی هفتگی خود تجدیدنظر کرد و مطمئن شدکه فست‌فودی در آن وجود ندارد. اگر والدین روزی را مشغول کار هستند و نمی‌توانند غذای مناسبی تهیه کنند، حتما از قبل برای آن روز آماده باشند تا هیچ غذای ناسالمی در برنامه غذایی وجود نداشته باشد.

۴) یخچال خود را از خوراکی‌های سالم پر کرد

هر چه میزان غذاهای سالمی که در معرض دید کودک‌ قرار داده می‌شود، بیشتر باشد، مقدار بیشتری از آن مصرف خواهند کرد. بنابراین، یخچال خود را باید از خوراکی‌های سالم پر کرد.

۵) فعالیت‌های بدنی‌ را افزایش داد

اگر شخصی می‌خواهد کودکش وزن مناسبی داشته باشد، برای انجام فعالیت‌های بدنی باید همراه با آن‌ها اقدام کند. می‌توان هر روز صبح، زمان کوتاهی را برای ورزش دسته جمعی در خانه اختصاص داد. کودکان باید روزانه حداقل یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشند.

۶) با کودک‌ در مورد وزن صحبت کرد

هیچ چیزی مانند صحبت‌های دوستانه والدین با کودک‌شان نمی‌تواند بر رفتار وی تاثیرگذار باشد. باید با کودک‌ صحبت کرد و به او توضیح داد که افزایش وزن چه خطراتی می‌تواند برای وی داشته باشد.

بیش از هر چیزی به سلامتی تاکید کرد تا احساس نکند که افزایش وزن فقط برای زیباتر دیده شدن اوست. باید سعی کرد  با لحنی دوستانه او را تشویق کرد تا حواسش به هر چیزی که مصرف می‌کند باشد.

چاقی در کودکان به یکی از معضلات بسیار مهم جوامع تبدیل شده است. معضلی که می‌تواند مسائل و مشکلات بسیار مهم‌تری را به وجود آورد. اما خوشبختانه راهکارهایی برای این منظور وجود دارد و درصد بسیار زیاد آن به رفتار والدین بستگی دارد. والدینی که سلامتی فرزندشان را می‌خواهند باید زندگی سالمی را در پیش بگیرند و ایجاد الگوهای رفتاری مناسب در فرزندشان را در اولویت قرار دهند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

لایف دایت

عضو انجمن تغذیه ایران و کانادا و سازمان نظام پزشکی کشور ارزیابی تغذیه و رژیم درمانی در چاقی ،لاغری ، بارداری ، کودکان و بیماریها و..

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان