اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980916427429608

هلیکوباکتر پیلوری معده چیست؟

کد: 13980916427429608

http://bit.ly/2P0ih0L

، تهران , (اخبار رسمی): هلیکوباکترپیلوری معده که به اختصار H.pylori هم نامیده می‌شود نوعی باکتری مارپیچی است که روده کوچک و معده را آلوده می‌کند. این باکتری‌ها وارد بدن و دستگاه گوارش می‌شوند و پس از ورود به غشای معده که وظیفه آن حفاظت از شخص در برابر اسیدی است که برای هضم غذا استفاده می‌شود آسیب وارد می‌کند.

هلیکوباکتر پیلوری معده
هلیکوباکتر پیلوری معده چیست؟

هلیکوباکترپیلوری معده که به اختصار H.pylori هم نامیده می‌شود نوعی باکتری مارپیچی است که روده کوچک و معده را آلوده می‌کند. این باکتری‌ها وارد بدن و دستگاه گوارش می‌شوند

بعد از آن اسید وارد غشا می‌شود که همین باعث ایجاد زخم معده می‌شود. هلیکوباکتر معده عفونت شایعی است که دو سوم از جمعیت جهان گرفتار آن هستند. در ابتدا پزشکان و متخصصان این تصور را داشتند که استرس، سیگار کشیدن، غذاهای تند و سبک و عادت‌های غذایی عامل این بیماری است اما بعدها دریافتند که دلیل اصلی هلیکوباکتر پیلوری معده و یا همان زخم معده، میکروب‌ها هستند. این باکتری معمولا به شکل مارپیچی است ولی شکل کروی هم دارد و هر دو شکل آن بیماری‌زاست. حتی در برخی افراد این باکتری باعث ابتلا به سرطان معده می‌شود.

نکته عجیب در مورد هلیکوباکتر معده این است که ممکن است این باکتری سال‌ها در بدن فردی زندگی کند اما از وجود آن اطلاعی نداشته باشد یعنی ممکن است شخص این باکتری را در بدن خود داشته باشد اما بدون هیچ علائم و نشانه‌ای و در آینده بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های گوارشی باشد. این باکتری از راه آب هم منتقل می‌شود بنابراین در کشورهایی که از نظر بهداشت و دسترسی به آب تمیز جایگاه خوبی ندارند شایع‌تر است.

همان‌طور که گفته شد ممکن است هلیکوباکترپیلوری معده در بسیاری از افراد هیچ علامت و نشانه‌ای نداشته باشد اما اگر باعث ایجاد زخم معده شود علائم و نشانه‌هایی دارد که عبارتند از مهم‌ترین علامت زخم معده سوزش و درد شکمی است به خصوص در ساعاتی که معده خالی است.

سایر علائم و نشانه‌ها شامل نفح، تهوع و استفراغ، کاهش وزن بی دلیل، درد شکم و سوزش سردل، اسهال، مدفوع تیره، آروغ زدن مداوم، گرسنه نشدن و عدم احساس گرسنگی، لرزش،پف کردن است.

هم چنین اگر زخم معده یا روده خونریزی کند ممکن است خون در مدفوع، استفراغ خونی، مشکلات تنفسی نیز بروز کند.

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده

اگر بیمار سابقه زخم معده و یا بیماری‌های گوارشی را نداشته باشد پزشک تست‌های تشخیص هلیکوباکتر را انجام نمی‌دهد اما اگر در گذشته و یا در حال حاضر هم شخصی این بیماری را دارد، پزشک تست‌ها و آزمایش‌های زیر را انجام می‌دهد:

آزمایش تنفسی اوره: بیمار نوشیدنی‌ که حاوی ماده اوره است را می‌نوشد سپس داخل یک کیسه نفس می‌کشد و پزشک کیسه را به آزمایشگاه می‌فرستد. اگر بیمار میکروب هلیکوباکتر معده را داشته باشد اوره به دی اکسید کربن تبدیل می‌شود و مقدار دی اکسید کربن در تنفس او زیاد می‌شود.

آندوسکوپی بالای معده و روده: پزشک با استفاده از آندوسکوپ (لوله‌ای که دوربین کوچکی به آن متصل است) داخل معده و بالای روده را مشاهده می‌کند و در صورت نیاز نمونه‌برداری هم انجام می‌شود.

سی تی اسکن: با استفاده از سی تی اسکن و تصویربرداری از داخل بدن، پزشک اجزای داخلی معده را مشاهده می‌کند اگر مشکوک به سرطان معده باشد از این روش برای تشخیص استفاده می‌کنند.

تست GI: برای انجام این آزمایش بیماری یک نوشیدنی حاوی ماده باریم را می‌نوشد و سپس پزشک با استفاده از اشعه ایکس داخل روده و معده را مشاهده می‌کند.

آزمایش خون و آزمایش مدفوع برای بررسی کم خونی و مشاهده خون در مدفوع نیز ممکن است انجام شود.

پیشگیری از ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده

روش پیشگیری این باکتری هم مانند پیشگیری از سایر میکروب‌هاست یعنی:

قبل از غذا خوردن و پس از رفتن به دستشویی دست‌های خود را باید شست.

از مصرف غذا یا آب ناسالم و چیزهای پخته نشده خودداری کرد.

استرس، مصرف دخانیات، و رژیم و سبک تغذیه در تشدید درد زخم معده تاثیر دارند پس در این خصوص باید با پزشک مشورت کرد. درمان میکروب معده آسان است و معمولا باعث مشکل نمی‌شود. اما اگر شخص به علائم آن بی توجه باشد ممکن است مبتلا به سرطان و یا زخم معده شود. پس در صورت مشاهده هریک از این علائم به پزشک مراجعه کرده تا دارو و درمان مناسب برای او شروع شود.

درمان هلیکوباکتر معده

اگر فردی بر اثر میکروب هلیکوباکتر مبتلا به زخم معده شده باشد درمان معمولا یک تا دو هفته طول می‌کشد که شامل درمان غشای معده، کشتن میکروب‌ها و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. داروها و آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک برای شخص تجویز می‌کند شامل آموکسی سیلین، مترونیدازول، تتراسایکلین و … است که چون آنتی بیوتیک‌ها به تنهایی نمی‌توانند هلیکوباکتر را درمان کنند پس دسته‌ای دیگر از داروهای کاهش دهنده اسید معده مانند پنتوپرازول یا رابپرازول تجویز خواهد شد.

بنابراین ممکن است در روز ۱۴ قرص و یا بیشتر هم مصرف شود که معمولا چند هفته بیشتر طول نمی‌کشد و بعد از اتمام دوره پزشک دوباره آزمایش و تست‌های مربوط را از او می‌گیرد تا مطمئن شود که میکروب معده کاملا از بین رفته است.

درمان طبیعی و خانگی برای هلیکوباکتر معده

پروبیوتیک‌ها: پروبیوتیک‌ها یا باکتری‌های خوب روده با باکتری هلیکوباکتر که یک باکتری ناخواسته است مبارزه می‌کنند پس اگر همراه با آنتی بیوتیک‌ها، پروبیوتیک هم مصرف شود احتمال درمان قطعی باکتری بیشتر است و همچنین از رشد زیاد مخمرها هم جلوگیری می‌کند.

چای سبز و عسل: مصرف چای سبز و عسل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارند در از بین بردن التهاب و عفونت روده و مخاط گوارشی موثرند.

جوانه بروکلی: یک ترکیب در شاخه بروکلی با این باکتری مبارزه می‌کند و التهاب معده را کاهش می‌دهد.

فتوتراپی یا نوردرمانی برای از بین بردن هلیکوباکتر معده

اگر مصرف آنتی بیوتیک‌ها موثر نبود از این روش استفاده می‌شود چون این باکتری به نور آسیب‌پذیر است با استفاده از نور ماوراء بنفش سعی در از بین بردن هلیکوباکتر دارند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک نوین

این کلینک با هدف ازائه خدمات درمانی تخصصی در زمینه بیماریهای نشمین گاه که شامل : هموروئید, فیستول , شقاق , کیست مویی بیش از 2 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجموعه تحت نظر جراح متخصص​ بواسیر و هموروئید افتخار دارد تا کلیه خدمات درمانی و بهداشتی را در زمینه بیماری های کلون و رکتوم ( هموروئید یا بواسیر، فیستول ، شقاق ، کیست مویی) را به هموطنان عزیز ارائه نماید. http://jarah.clinic/

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان