اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809174276710003

کولیت روده یا کولیت اولسراتیو چیست؟

کد: 139809174276710003

http://bit.ly/2LCpSRn

، تهران , (اخبار رسمی): کولیت روده یا کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده است که به اختصار IBD هم نامیده می‌شود. این بیماری در بزرگسالان در رده سنی بین 20 تا 40سال رخ می‌دهد و سالانه 3 هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند.

کولیت روده (کولیت اولسراتیو)، علل، علائم و روش های درمان
کولیت روده یا کولیت اولسراتیو چیست؟

هنوز هیچ درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده و علم پزشکی فقط می تواند با علائم و نشانهها مقابله کند و از شدت پیشرفت آن جلوگیری کند. کولیت روده باعث ایجاد زخمهای التهابی بر روی سطح روده بزرگ میشود و ممکن است بر روی کولون و رکتوم هم تاثیر بگذارد. کولیت اولسراتیو علائم شبیه به کرون روده دارد با این تفاوت که کولیت روده بر خلاف کرون روده بیشتر افراد غیر سیگاری را درگیر میکند.

انواع کولیت روده

کولیت روده یا کولیت اولسراتیو براساس شدت التهاب و محل آن در روده به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود:

پانکولیت

در این نوع کولیت تمام روده و کولون ملتهب می‌شود. و نشانه‌های آن شامل اسهال خونی، درد شکم، کاهش وزن و… است که در بعضی موارد به درمان دارویی جواب داده و در موارد حادتر که ممکن است منجر به خونریزی شدید شود، به عمل جراحی نیاز است.

کولیت سمت چپ

التهابی که از رکتوم  یا مقعد شروع می‌شود و تا کولون سمت چپ ادامه می‌یابد. این کولیت، طحال خمیده (Splenic Flexure) نیز نامیده می‌شود و علائم آن شامل درد زیاد در سمت چپ شکم، کاهش اشتها، کاهش وزن و خونریزی است.

پروکتیت اولسراتیو

حدودا 30 درصد از بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو، در ابتدا پروکتیت را تجربه می‌کنند که فقط رکتوم را درگیر می‌کند و تنها نشانه بارز آن خونریزی مداوم از رکتوم است اما اگر شدید باشد ممکن است بیمار درد را هم تجربه کند.

 پروکتوسیگوئیدیت

در این نوع کولیت، سیگموئید (بخش پایین روده و قسمت راست بالای مقعد) درگیر است و علائمی مانند اسهال خونی، درد شکم و… دارد.

کولیت بدخیم

نوع آخر و نادر ولی شدیدتر کولیت است و مبتلایان به آن به شدت بیمار هستند و علائمی مانند اسهال خونی، از دست دادن آب بدن و درد شکمی را تجربه می‌کنند. اگر این نوع کولیت با دارو درمان نشد، جراحی و برداشتن قسمت آسیب دیده کولون برای این که کولون پاره نشود نیاز است.

علائم کولیت روده

علائم کولیت روده از کم تا زیاد متغیر است و در برخی از افراد علائم و نشانه‌ها کم است و در بعضی دیگر شدیدتر است. ممکن است در برخی موارد علائم باعث حمله شود.

بیشترین علامت مشاهده شده در این بیماری دیدن خون در مدفوع است هم چنین ممکن است منجر به اسهال، دردهای شکمی، خستگی، کاهش وزن، گرگرفتگی نیز شود. اما در کودکان کولیت اولسراتیو منجر به سوء تغذیه و کاهش وزن شدید می‌شود. کولیت اولسراتیو ممکن است باعث درد مفاصل، زخم‌های دهانی، حالت تهوع و استفراغ هم شود.

علل

علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست اما می‌توان گفت استرس و بعضی غذاهای خاص باعث پیشرفت این بیماری می‌شود. هم چنین سابقه خانوادگی و علل ارثی نیز در ایجاد این بیماری تاثیرگذار است.

تشخیص کولیت اولسراتیو

پزشک در ابتدا با بیمار صحبت می‌کند تا اطلاعاتی از قبیل وضعیت خانوادگی، رژیم غذایی و سلامت عمومی او به دست بیاورد و سپس بدن او را معاینه می‌کند. مرحله اول در تشخیص، انجام آزمایش خون و مدفوع است. تا اگر عفونتی در خون و مدفوع هست مشخص شود. در مرحله بعدی پزشک کولونوسکوپی و یا سیگموئیدوسکوپی و آندوسکوپی را پیشنهاد می‌کند. در روش کولونوسکوپی با استفاده از یک دوربین کوچک که در انتهای لوله قرار گرفته کل روده را مشاهده می‌کنند. در روش سیگموئیدوسکوپی هم یک وسیله انعطاف‌پذیر در رکتوم و یا روده پایین قرار می‌دهند تا از این طریق مقدار التهاب را مشاهده کنند. در آندوسکوپی هم با استفاده از دوربین داخل روده را مشاهده می‌کنند. در همه این روش‌ها پزشک ممکن است نمونه‌برداری یا همان بیوپسی را هم انجام دهد و قسمتی از بافت آسیب دیده را به عنوان نمونه جهت بررسی بردارند.

به طور کلی معمولا برای تشخیص این بیماری از کولونوسکوپی استفاده می‌شود.

درمان کولیت روده

همان طور که گفته شد این بیماری درمان قطعی ندارد ولی هدف روش‌های درمانی، کنترل و جلوگیری از حملات و نشانه‌های کولیت اولسراتیو و کمک به بهبود روده بزرگ است. در حالت شدیدتر ممکن است شخص در بیمارستان بستری شود و یا پزشک برای او کورتیکواستروئیدها را تجویز کند.به طور کلی درمان این بیماری از طریق دارو و تغییر رژیم غذایی است که کولیت هم با این روش‌ها درمان نمی‌شود مگر اینکه جراحی و برداشت و حذف روده بزرگ انجام شود.

درمان کولیت اولسراتیو از طریق دارو

پزشک ممکن است برای بیمار داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و آنتی بیوتیک‌ها را پیشنهاد کند. داروهای اصلی برای کولیت،آمینو سالیسیلیک اسیدها (5-ASA) هستند که شامل اقلام مزالامین، اوسالازین و بالسالازاید می‌شود. اما اگر داروهای (5-ASA) برای او مفید واقع نشود و بیماری شدیدتر شود پزشک برای بیمار کورتیکواستروئیدها را پیشنهاد می‌دهد. این داروها معمولا عوارض طولانی مدتی دارند، برای همین پزشک فقط برای دوره کوتاهی مصرف آنها را توصیه می‌کند.

 درمان از طریق رژیم غذایی

محدود کردن برخی از غذاها که ممکن است اسهال را بدتر کنند مانند:

غذاهای پرفیبر و غذاهای پر چرب و سرخ شده

نوشیدن آب زیاد و کم تر غذا خوردن

مصرف غذاهای حاوی روغن ماهی، روغن کتان، روغن زیتون، غذاهای پروبیوتیک

به دلیل این که بیشتر افراد مبتلا به کولیت روده، به اختلال عدم تحمل لاکتوز هم دچار هستند بهتر است مصرف محصولات لبنی را محدود کنند.

درمان از طریق جراحی

اگر هیچ کدام از روش‌های بالا در بهبود بیماری نقشی نداشت و اگر وضعیت او روز به روز بدتر می‌شد و علائم کولیت، علائم تهدیدکننده حیات او به حساب می‌آمد، جراحی ضروری است. عمل جراحی که شامل حذف دائمی و از بین بردن روده بزرگ و راست روده (کولکتومی) است گزینه آخر برای اوست. پس از این عمل روده کوچک کار روده بزرگ را در انتقال مواد زائد انجام می‌دهد. هم چنین با این عمل احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز از بین می‌رود.

کولیت روده در کودکان

این بیماری معمولا در نوجوانان و بزرگسالان تشخیص داده شده و در کودکان بروز نمی‌کند اما غیر ممکن هم نیست. از طرفی کولیت روده که همان ورم روده است به علت وجود انگل و میکروب و یا حساسیت به شیر گاو در کودکان مشاهده می‌شود. هم چنین مصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک‌ها چون باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید روده می‌شود در نتیجه میکروبی در بدن کودک فعال شده که باعث کولیت روده هم می‌شود. علائم کولیت اولسراتیو در کودکان شدیدتر است و ممکن است تمام روده را درگیر کند. اگر کودک بیش از پنج بار در شبانه‌روز عمل دفع را انجام داد احتمالا مبتلا به کولیت روده شده، از مهم‌ترین عوارض این بیماری در کودکان اختلالات رشدی است که کودک نسبت به سایر همسن و سالان خود احساس می‌کند و این وظیفه والدین است که به کودک خود کمک کنند تا با مشکلات عاطفی، اجتماعی، و تغییرات ایجاد شده کنار بیایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توان به کلینیک ونک لیزر به آدرس vanaklaser.ir مراجعه کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک ونک لیزر

درمان هموروئید بواسیر شقاق فیستول کیست مویی با لیزر

اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان