اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809184279513581

دامنه نوسان قیمت در بورس چیست؟

کد: 139809184279513581

http://bit.ly/2E1dXrS

، اصفهان , (اخبار رسمی): قیمت سهام یک شرکت در بازار بورس اوراق بهادار در یک روز کاری دارای محدودیت‌هایی است که برای هر سهم هر روز حداقل قیمت مجاز و حداکثر قیمت مجاز تعیین می‌شود که به آن دامنه نوسان قیمت گفته می‌شود یا به عبارت دیگر به معنی قیمت مجاز برای معاملات سهام در طول روز است.

دامنه نوسان قیمت در بورس چیست؟
دامنه نوسان قیمت در بورس چیست؟

دامنه نوسان در بازار بورس ایران به دلیل کمبود آگاهی‌های مالی و آشفتگی‌های قیمت و حساسیت بازار به شایعات و هیجانات ایجاد شده تا از ضرر و زیان سهام‌داران خرد و افراد مبتدی و کم تجربه جلوگیری شود.

در حال حاضر محدودیت نوسان قیمت در بورس و فرابورس ایران حداکثر مثبت ۵درصد و حداقل منفی ۵درصد خواهد بود و برای بازار پایه فرابورس و سهام‌های حق تقدم این دامنه دو برابر خواهد بود یعنی مثبت ۱۰ درصدو منفی ۱0 درصد.

این محدودیت مجاز قیمت (دامنه نوسان) باعث کاهش ریسک و جلوگیری از نوسان هیجانی قیمت در بازار می‌شود و برای سرمایه‌گذاران مبتدی و تازه کار در بورس مفید خواهد بود که در صورت کاهش قیمت دچار زیان‌های سنگینی نشوند.

در تصویر فوق مربوط به سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان در کادر قرمز رنگ قیمت مجاز، دامنه نوسان قیمت این سهم در یک روز را مشخص می‌کند که با توجه به قیمت پایانی روز قبل که در کادر آبی رنگ مشخص است هر روز تعیین می‌شود. حال برای روز بعد با توجه به کادر زرد رنگ که قیمت پایانی سهام مشخص می‌شود فردای روز کاری روی قیمت ۳۸۶۹ ریال مثبت و منفی ۵ درصد نوسان خواهد کرد.

چه زمانی دامنه نوسان قیمت برداشته می شود؟

زمانی که برای شرکت یک رویداد حائز اهمیت اتفاق می‌افتد مانند مجامع شرکت‌ها، تقسیم سود، افزایش سرمایه، افشای اطلاعات با اهمیت و غیر… باعث می‌شود نماد شرکت در تابلوی بورس متوقف شود و در این حالت خرید و فروش صورت نمی‌گیرد. حال ناظر بازار با توجه به اطلاعات با اهمیتی که نماد شرکت به خاطـر آن متوقف ‌شده است و ممکن است تأثیری، بیش از دامنه نوسان تعیین‌شده بر قیمت سهم داشته باشد در روز بازگشایی محدودیت نوسان قیمت برداشته خواهد شد. طبیعی است که بر اساس سازوکار حراج، باید اجازه داده شود تا اطلاعات، تأثیر واقعی خود را بر میزان عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت سهام بگذارد، هر چند این تأثیـر بیشتـر از دامنه مجـاز نوسـان روزانه باشد.

علاقه‌مندان جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌توانند به بخش مقالات موسسه خانه تدبیر و اندیشه و یا به وب سایت خانه تدبیر و اندیشه به آدرس www.tadbirhome.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزش بورس خانه تدبیر و اندیشه

موسسه خانه تدبیر و اندیشه در سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد . محور اولیه آموزشها سواد مالی بود . سال ۱۳۸۹ دوره سهامدار موفق تدوین و معرفی گردید . این دوره به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که بیشترین دوره برگزار شده موسسه تا به حال این دوره بوده است. از سال ۱۳۹۳ دوره های روانشناسی نیز به محورهای آموزشی موسسه افزوده شد. جهت اطلاع بیشتر می توانید به وب سایت https://tadbirhome.com مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | بانک، بیمه و سرمایه