کد: 139809184283410280

جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق مقعدی (فیشر)؛ عوارض و هزینه‌ها

کد: 139809184283410280

http://bit.ly/2YEltCz

، تهران , (اخبار رسمی): فیشرکتومی یکی از روش‌های عمل فیشر است که شامل ایجاد شکاف در عضله و قطع پوست آسیب دیده از اطراف شکاف مقعد است.

عمل جراحی شقاق مقعدی(فیشر)، بررسی عوارض و هزینه ها
عمل جراحی شقاق مقعدی (فیشر)؛ عوارض و هزینه‌ها

فلپ روش دیگر عمل شقاق مقعد است و شامل برداشت پوست سالم از پوشش مقعد و جایگزینی آن با شکاف مقعد است

بیماری شقاق با فیشر مقعدی نوع شایعی از بیماری‌های نشیمنگاهی است. این بیماری موجب می‌شود، ترک عمیق در دیواره کانال مقعد پدید آید و به شدت دردناک است و ممکن است خونریزی کند. این بیماری اغلب در اثر یبوست ایجاد می‌شود، اما می تواند ناشی از علل جدی تر دیگری نیز باشد.

به طور کلی انواع شقاق‌ها شامل دو نوع حاد و مزمن است. نوع حاد این بیماری علائم خفیف‌تری داشته و عمق زخم نیز در آن کمتر است. به علاوه از مدت زمان شروع علائم کمتر از 8 هفته می‌گذرد. در صورت عدم درمان به موقع و گذر از هشت هفته فیشر حاد به نوع مزمن مبدل می‌شود که مسلماً علائم نیز تشدید شده و ممکن است عمق زخم به عضله اسفنکتر مقعدی نیز برسد.

فیشر حاد با استفاده از مراقبت‌ها و درمان خانگی شقاق برطرف می‌شود. اما در مورد فیشر مزمن باید گفت که امکان درمان با این روش‌ها وجود نداشته و باید از درمان‌های تهاجمی برای درمان قطعی آن استفاده شود. همچنین در صورتی که علت بیماری مواردی به جز یبوست، اسهال و … باشد. یعنی علت زمینه‌ای در بروز بیماری دخیل است و نیاز به درمان‌های جدی‌تر مثل جراحی دارد.

جراحی شقاق یا همان عمل فیشر به طور کلی در سه روش مختلف انجام می‌گیرد که انتخاب نوع آن نیز بستگی به نظر پزشک و میزان پیشرفت بیماری دارد. در ادامه انواع روش‌های عمل شقاق بررسی شده است.

فیشرکتومی

در اولین مرحله پزشک قبل از توصیه به جراحی درمان شقاق با بوتاکس را پیشنهاد می‌کند اما در صورتی که این روش نیز موفقیت آمیز نباشد باید از روش جراحی فیشرکتومی استفاده کرد.

فیشرکتومی یکی از روش‌های عمل فیشر است که شامل ایجاد شکاف در عضله و قطع پوست آسیب دیده از اطراف شکاف مقعد است. این روش می‌تواند خونرسانی را افزایش داده و در بهبود بیماری موثر باشد. این نوع جراحی شقاق زمانی انجام می‌شود که بیمار در معرض خطر بی اختیاری مدفوع قرار دارد.

فلپ روش دیگر عمل شقاق مقعد است و شامل برداشت پوست سالم از پوشش مقعد و جایگزینی آن با شکاف مقعد است.

اسفنکتروتومی داخلی جانبی

اسفنکتروتومی نوعی عمل شقاق است که شامل برش عضلات اسفنکتر در اطراف مقعد، برای از بین بردن اسپاسم و فشار داخل عضله است. پزشک معمولاً این جراحی را تنها پس از آزمایش سایر روش‌ها، از جمله بوتاکس، توصیه می‌کند. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و در دو روش قابل انجام است.

 اسفنکتروتومی بسته

در این روش ابتدا جراح یک برش کوچک در پوست ایجاد می‌کند تا به عضله اسفنکتر برسد. سپس عضله را از این برش خارج کرده و قسمتی از آن را برش می‌دهد. در مرحله آخر این زخم را بخیه می‌زنند.

اسفنکتروتومی باز

در این نوع جراحی همانند روش قبل قسمتی از عضله قطع می‌شود. با این تفاوت که عمق برش بسیار کمتر است. در آخر زخم بدون بخیه زدن رها می‌شود. در این روش احتمال عود مجدد بیماری کمتر است ولی خطر عفونت افزایش می‌یابد.

انتخاب نوع اسفنکتروتومی بستگی به وضعیت بیمار و میزان آسیب دارد. جراحی اسفنکتروتومی روش بسیار موثری است. در حدود 95 نفر از 100 نفر بعد از انجام این روش عمل فیشر به بهبودی کامل رسیده‌اند.

فلپ

فلپ روش دیگر عمل شقاق مقعد است و شامل برداشت پوست سالم از پوشش مقعد و جایگزینی آن با شکاف مقعد است. در این جراحی پوست سالم با استفاده از بخیه به پوست شکاف ایجاد شده، متصل می‌شود. این روش درمانی عمل فیشر به ندرت انجام می‌شود. همچنین ممکن است به تنهایی و یا همزمان با اسفنکتروتومی یا بعد از آن انجام شود.

خطرات و عوارض عمل شقاق

اگرچه عمل فیشر به خصوص اسفنکتروتومی روش موثرتری نسبت به سایر روش‌ها، برای درمان شقاق مقعد است، اما عوارض جراحی شقاق مقعدی را نمی‌توان نادیده گرفت. یکی از شایع ترین این عوارض بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع بعد از این عمل است. تجربه نشان داده حدود 3 نفر از 10 هر نفر بعد از انجام عمل در کنترل حرکات روده خود دچار مشکل می‌شوند. البته بیشتر اوقات، این مشکلات جزئی و موقتی هستند. با این حال ممکن است خطر مشکلات دائمی از دست دادن کنترل وجود داشته باشد.

همچنین خطر ابتلا به عفونت بعد از اسفنکتروتومی وجود دارد. از هر 100 نفر حدود یک یا دو نفر دچار عفونت می‌شوند. در صورت ابتلا به عفونت، ممکن است آبسه کوچکی روی زخم و یا در نزدیکی مقعد وجود داشته باشد که می‌تواند نشستن را دردناک کند. از دیگر مشکلات مربوط به جراحی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • جراحی معمولاً در بیمارستان انجام نشده و نیاز به بستری چند روزه دارد.
  • دوره نقاهت پس از عمل طولانی است و انجام مراقبت‌های بعد از عمل نیز ضروری است.
  • ممکن است بیمار دچار عود مجدد عارضه شود.
  • مسلماً انجام جراحی بدون درد و خونریزی نخواهد بود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان