اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809194284713581

ارزش اسمی سهم چیست؟

کد: 139809194284713581

http://bit.ly/2RDl4ir

، اصفهان , (اخبار رسمی): ارزش اسمی سهام، در علوم مالی و مباحث حسابداری به ارزش صوری یک برگه سهم اطلاق می‌شود. این رقم، در هنگام تأسیس و انتشار سهام، برای هر ورقه سهم عادی، تعیین شده و در اساسنامه درج می‌شود. طبق قانون تجارت در ایران ارزش اسمی و پایه هر سهم هزار ریال (۱۰۰ تومان) تعیین شده است.

ارزش اسمی سهم چیست؟
ارزش اسمی سهم چیست؟

برای مشخص شدن تعداد سهام یک شرکت، سرمایه کل شرکت را بر این ارزش اسمی (مبلغ ۱۰۰۰ ریال) تقسیم می‌کنند تا تعداد سهام یک شرکت مشخص شود.

اکثر مواقع این امکان وجود دارد که سهام به قیمت‌هایی بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی آن خرید و فروش شود. قیمت واقعی سهم، ارزشی است که هر سهم در بورس اوراق بهادار دارد و به دلیل عرضه و تقاضای بازار ممکن است از مبلغی اسمی سهم کمتر؛ بیشتر یا با آن برابر باشد.

هیچ ضرورتی ندارد که سهام هر شرکت طبق قیمت نوشته شده روی آن یا همان ارزش اسمی به فروش برسد. بلکه بسیار پیش می‌آید که سهام شرکت‌ها با قیمت‌هایی متفاوت از ارزش اسمی خرید و فروش می‌شوند.

در هر حال در روابط دارنده سهم با شرکت و تعیین میزان مشارکت و تعهدات و منافع او، مبلغ اسمی سهم ملاک است و مبلغ واقعی در آن تأثیری ندارد. مثال: اگر شرکت سهامی رو به انحلال باشد (اصطلاح انحلال شرکت، به زمانی اشاره دارد که شرکت تصمیم می‌‌‌گیرد فعالیت خود را به انجام عملیات تصفیه، یعنی اجرای تعهدات ناتمام، پرداخت بدهی‌‌‌ها و در نهایت تقسیم اموال باقی‌مانده شرکت بین شرکا، محدود کند) اموال پس از نقد شدن و پرداخت حقوق طلبکاران شرکت، میان شرکا تقسیم خواهد شد که هر شخص سهامدار به نسبت تعداد سهامش به ارزش اسمی سهم (۱۰۰۰ریال) سرمایه خود را مطالبه می‌کند.

علاقه‌مندان جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌توانند به بخش مقالات موسسه خانه تدبیر و اندیشه و یا به وب سایت خانه تدبیر و اندیشه به آدرس www.tadbirhome.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزش بورس خانه تدبیر و اندیشه

موسسه خانه تدبیر و اندیشه در سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد . محور اولیه آموزشها سواد مالی بود . سال ۱۳۸۹ دوره سهامدار موفق تدوین و معرفی گردید . این دوره به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که بیشترین دوره برگزار شده موسسه تا به حال این دوره بوده است. از سال ۱۳۹۳ دوره های روانشناسی نیز به محورهای آموزشی موسسه افزوده شد. جهت اطلاع بیشتر می توانید به وب سایت https://tadbirhome.com مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه