اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809194286112597

رژیم DASH جز برترین رژیم‌ها قرار گرفت

کد: 139809194286112597

http://bit.ly/34buc0j

، (اخبار رسمی): این رژیم براساس مطالعه رژِیم DASH در سال 1997 طراحی شده است که نشان داد رژیم سرشار از میوه‌ها، سبزی‌ها و لبنیات کم‌چرب، همراه با مقادیر کاهش‌یافته چربی تام می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. این رژیم توسط انیستیتو ملی قلب، ریه و خون برای کاهش فشار خون توصیه شده است.

رژیم DASH جزء برترین رژیم ها قرار گرفت
رژیم Dash

نتایج مطالعه نشان دادند که افزایش مصرف میوه‌جات و سبزیجات طبق برنامه رژیمی DASH فشار خون را کاهش می‌دادند؛ اما از بین تمام انواع رژیم‌ها، رژیم DASH بیش‌ترین تأثیر را داشت

فشار خون بالا بر هر یک نفر از چهار نفر مردم آمریکا و انگلستان تأثیر می‌گذارد و وجه مشخصه آن مقادیر بالاتر از 90/140 جیوه است. مقدار بالایی (یعنی140) نشان‌دهنده‌ی فشار سیستولیک است و در اثر فشار خون ایجاد شده بر رگ‌ها در هنگام انقباض قلب ایجاد می‌شود.

مقدار پایینی (یعنی 90) نیز فشار دیاستولیک بوده و نشان‌دهنده‌ی حالتی است که رگ‌ها و قلب در حال استراحت یا در بین دو ضربان هستند.

البته مسأله مهم این است که هر چه فشار خون بیش‌تر باشد، خطر ایجاد بیماری‌های قلبی و کلیوی و حملات قلبی نیز بیش‌تر می‌شود. فشار خون بالا را به‌عنوان قاتل خاموش می‌شناسند؛ چون هیچ علامت یا زنگ خطری ندارد.

مطالعه رژیم DASH که توسط انیستیتو ملی قلب، ریه و خون انجام شد و در مجله پزشکی نیوانگلند در سال 1997 به چاپ رسید، اولین مطالعه‌‌ای بود که در آن تأثیر رژیم کامل سرشار از پتاسیم، منیزیم و کلسیم (و نه از مکمل‌ها) روی فشار خون مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه 459 نفر از بزرگسالان مبتلا و غیر مبتلا به فشار خون شرکت کرده بودند.

فشار خون سیستولیک کمتر از 160 میلیمترجیوه و فشار خون دیاستولیک نیز بین 95 - 80 میلی‌متر جیوه بود. تقریباً نیمی از شرکت‌کنندگان را زنان تشکیل می‌دادند که 60درصد آن‌ها آفریقایی آمریکایی بودند.

سه نوع روش تغذیه مورد بررسی قرار گرفت. اولین روش تغذیه شبیه رژیم امریکایی، یعنی سرشار از چربی (37درصد کالری کل) و همراه با مقدار کم میوه‌جات و سبزیجات بود. دومین روش تغذیه همان رژیم امریکایی بود، اما مقدار بیش‌تری میوه و سبزی داشت.

سومین روش تغذیه نیز سرشار از میوه، سبزی و لبنیات کم‌چرب همراه با مقدار کم‌چربی (کم‌تر از 30درصد کالری تام) بود. این رژیم 4700 میلی‌گرم پتاسیم، 500 میلی‌گرم منیزیم و 1240 میلی‌گرم کلسیم در هر 2000 کالری انرژی داشتو آن‌را رژیم DASH نامیدند.

هر سه برنامه غذایی حاوی مقادیر مساوی سدیم (حدود mg 3000 سدیم در روز یعنی برابر با هفت گرم نمک) بودند. این مقدار تقریباً 20درصد کمتر از متوسط دریافت آمریکایی‌ها بود و تا حدودی شبیه به مقدار توصیه شده نمک روزانه، یعنی 6 ـ 5 گرم بود. کالری دریافتی روزانه به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که وزن بدن فرد حفظ شود.

دلیل کنترل این دو عامل برای آن بود که کاهش مصرف نمک و وزن بدن می‌توانند تغییرات بالقوه‌ای بر فشار خون ایجاد کنند. تمام غذاها در یک آشپزخانه مرکزی تهیه می شدند تا بدین‌ وسیله تمام شرایط تحت کنترل قرار بگیرند.

نتایج مطالعه نشان دادند که افزایش مصرف میوه‌جات و سبزیجات طبق برنامه رژیمی DASH فشار خون را کاهش می‌دادند؛ اما از بین تمام انواع رژیم‌ها، رژیم DASH بیش‌ترین تأثیر را داشت. این رژیم فشار خون سیتولیک را  6 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را 3 میلی‌متر جیوه کاهش می‌داد که البته این مقدار برای آن‌هایی بود که فشار خون نداشتند.

اما نتایج برای کسانی که فشار خون داشتند نیز بهتر بود و کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک تقریباً دوبرابر و 11 و 6 میلیمترجیوه بودند.

این نتایج نشان دادند که رژیم DASH فشار خون را همانند رژیم حاوی 3 گرم نمک کاهش می‌دهد. اما مهم‌تر این است که نتایج شبیه به زمانی بودند که فرد فقط از دارو برای کنترل فشار خون خود استفاده می‌کرد.

این نتایج که دو هفته بعد از شروع رژیم DASH مشاهده شدند، قابل مقایسه با درمان‌های دارویی بودند و در تمام طول مطالعه نیز به همین صورت باقی ماندند.

مطالعه‌ی رژِیم DASH اولین مدرکی بود که نشان می‌داد پتاسیم، کلسیم و منیزیم نقش مهمی در کاهش فشار خون دارند و در بین عوامل رژیمی علاوه بر سدیم عمل می کنند.

در رژیم DASH سدیم محدود نمی شد. در نتیجه در دومین مطالعه DASH ـ سدیم که از سال‌های 1977 تا 1999 انجام شد (انتشار در سال 2001) تأثیر رژیم DASH همراه با مقادیر متفاوت سدیم (2300، 3300 یا 1500 میلی گرم) بر فشار خون بررسی صورت گرفت.

این رژیم را DASH ـ سدیم می نامند. بیش‌ترین مقدار سدیم دریافتی که توسط راهنماهای رژیمی سال 2005 امریکا توصیه شده برابر با 2300 میلی‌گرم است.

مقدار توصیه‌شده توسط انیستیتو پزشکی که حداقل مقدار دریافت سدیم است تا بتواند جایگزین مقدار از دست‌رفته از طریق ادرار شود و نیازهای تغذیه‌یی فرد را فراهم کند نیز برابر با mg1500 است.

نتایج مطالعه نشان دادند که تأثیر ترکیبی دریافت کم‌سدیم همراه با رژیم DASH بیش‌تر از رژیم DASH به‌تنهایی یا رژیم کم نمک به‌ تنهایی است.

همانند مطالعات قبلی، بیش‌ترین تأثیر را دریافت سدیم برابر با mg1500 (4 گرم یا 3ـ2 قاشق چایخوری نمک) داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی