اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980919428668217

تاریخچه چاپ پارچه به چه زمانی بر می‌گردد؟

کد: 13980919428668217

http://bit.ly/2RIb2fF

، تهران , (اخبار رسمی): چاپ نقش بر روی پارچه از قدیم تا به الان مورد توجه همگان بوده است.

تاریخچه چاپ پارچه به چه زمانی بر می گردد؟
چاپ مستقیم روی پارچه در خانه طراحان سام

چاپ نقش بر روی پارچه از قدیم تا به الان مورد توجه همگان بوده است و از هنرهای دستی مورد توجه است.

همچنین در طول سالیان طولانی هنرهای مختلفی از جمله پارچه بافی، چاپ نقش بر روی پارچه و در نهایت صنعت طراحی لباس ایجاد و رونق گیرد.

تولید طرح و نقش روی پارچه به وسیله باسمه یا قالب در سده چهارم پیش از مسیح در هند آغاز شده که مدتی بعد به چین راه یافته است. واژه‌ی چیت در زبان فارسی در واقع برگرفته از زبان هندی است. این پارچه‌ها بعدها با همان سبک به اروپا راه یافتند. چاپ باتیک نیز یکی از انواع چاپ سنتی است که ابتدا در چین و بعد در اندونزی رواج یافت و به وسیله ماده‌ای مقاوم (ترکیبی از سقز, موم و پارافین ) بر روی پارچه ابریشم انجام می‌شود.

در کشور‌هایی که تمدن بشری در آن‌جا قدمت بیشتری دارد، صنعت چاپ پارچه با سرعت بیشتری پیشرفت کرده است. در کشورهای اسلامی و از جمله ایران با توجه به وجود احکام زیادی که در زمینه پوشش وجود داشت، استفاده از پارچه و لباس‌های گوناگون رونق بسیاری داشت. این پارچه‌ها بیشتر برای لباس استفاده می‌شد. به طور مثال قلمکاری پارچه در ایران نمونه‌ رشد و ترقی این صنعت است. قلمکاری پارچه نوعی پارچه چاپ شده به وسیله‌ قالب‌های چوبی است. شهر‌های اصفهان، شیراز، بروجرد، همدان و رشت در این زمینه به پیشرفت زیادی دست پیدا کرده‌اند.

نقش های زیبا روی پارچه در دوره هخامنشی

همزمان با شروع دوره ساسانیان چاپ روی پارچه در ایران شروع شد که پارچه‌های مختلف ساده، کتان و ابریشمی را شامل می‌شد. اما 500 سال بعد از میلاد مسیح اولین پارچه‌های چاپی به اروپا راه یافت که تقریبا همه‌ی آن‌ها سبک شرقی داشتند، بعد از مدتی اروپاییان خود شیوه‌ چاپ باسمه‌ای را در پیش گرفتند؛ در این شیوه رنگ با چسب خاصی ترکیب می‌شد و توسط قالب بر روی پارچه نقش می‌بست، اما در شرق همچنان از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شد که تمامی الیاف پارچه را رنگ می‌کرد.

قلمکاری پارچه چیست؟

با استفاده از ابزاری به نام قلم که بتوان طرحی زیبا روی پارچه ایجاد کرد به آن قلمکاری می‌گویند. ایران به علت موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب، در مسیر راه بسیاری از بازرگانان از جمله بازرگانان چینی قرار داشته است. این بازرگانان پارچه‌های منقوش به طرح‌های چینی را به ایران می‌آوردند و بسیار مورد استقبال قرار می‌گرفت و این سبب شد تا هنرمندان ایرانی به این فکر بیفتند که نمونه‌ای شبیه به این پارچه‌ها را طراحی و تولید کنند.

در آن زمان برای آنکه بتوانند از پارچه استفاده کنند آن را کاملا شستشو می‌دادند تا ماده زائد اگر دارد از آن خارج شود.

ابزار مورد استفاده در چاپ پارچه 

از ابزار و مصالح بسیار زیادی برای چاپ مستقیم پارچه استفاده می‌شود که این با توجه به نوع پارچه و طرح متفاوت خواهد بود. 

می‌توان از رنگ‌های متفاوتی مثل روغن، اکریلیک، گواش، رنگ پوستر، آبرنگ، رنگ پارچه و... در طراحی‌های خود بهره گرفت. انواع صفحات طلق یا فیلم‌های رادیولوژی نیز مورد نیاز است. می‌توان خلاقیت بیشتری داشت و از ابزار‌هایی مثل کاتر، یک صفحه شیشه‌ای ، انواع اسفنج، قلم مو، کاردک نقاشی، رولر ( غلتک ابری یا مودار ) پالت رنگ و ... برای خلق نقوش بسیار جذاب و چشم‌نواز استفاده کرد.

انواع چاپ پارچه در قدیم

چاپ دستی پارچه

چاپ پارچه دستی در گذشته برای ایجاد نقش بر روی انواع سطوح با مواد گوناگون استفاده می‌شد که می‌توانست در ابعاد کوچک و بزرگ و با رنگ‌های متفاوت و حتی سیاه و سفید باشد. چاپ دستی مناسب برای سطوح مختلف چوبی، شیشه‌ای و فلزی مثل پنجره، دیوار و کفپوش و.. است.

 چاپ دستی رشته شاخص برای هنرمندان رشته‌های گرافیک، نقاشی، دکوراسیون داخلی، طراحی صحنه، طراحی لباس و ... است.

چاپ باتیک پارچه

چاپ پارچه باتیک نوعی از طراحی بر روی پارچه است که در بسیاری از کشور‌های جهان طرفداران زیادی دارد. در اندونزی چاپ باتیک بخشی از یک سنت باستانی و قدیمی محسوب می‌شود.

باتیک از یک کلمه‌ی اندونزیایی به معنی نقطه است که در واقع اشاره‌ای به نقطه‌کوبی بر روی پارچه است. این نوع طراحی بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد که بین افراد دارای محبوبیت بسیاری می‌باشد.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند از سایت چاپ خانه طراحان سام بازدید کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خانه طراحان سام

خانه طراحان سام با مهجرترین دستگاه های چاپ دیجیتال و چاپ بنر در کشور آماده ارائه خدمات رسانی در زمینه چاپ دیجیتال استیکر,چاپ روی شیشه,چاپ دیجیتال کارت ویزیت,چاپ دیجیتال روی پارچه,چاپ دیجیتال تراکت,چاپ بنر,چاپ کاتالوگ,برش لیزر,چاپ دیجیتال کاغذ دیواری و سازه های نمایشگاهی می باشد. راه های ارتباطی با خانه طراحان سام : Telegram : http://telegram.me/samdhprintt تلفن تماس : 02187700017

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

کسب و کار و خرده فروشی