اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809204289413581

عرضه اولیه سهام چیست؟

کد: 139809204289413581

http://bit.ly/2YBwlRy

، اصفهان , (اخبار رسمی): شرکت‌هایی که برای اولین بار در سازمان بورس پذیره نویسی می‌شوند بعد از مدتی اجازه فروش سهام خود را در بازار بورس پیدا می‌کنند و درصدی از سهام کل شرکت به مردم فروخته می‌شود. هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بازار بورس عرضه می‌شود، به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می‌شود.

عرضه اولیه سهام چیست؟
عرضه اولیه سهام چیست؟

از نظر سرمایه‌گذاران در بازار بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه یک موقعیت جذاب و ارزشمند برای سرمایه‌گذاری اندک در کوتاه مدت محسوب می‌شود.

عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ چگونه است؟

در گذشته عرضه اولیه با مکانیسم مبتنی بر حراج و با اولویت سفارش زمانی انجام می‌شد که اغلب با مشکلات فراوانی همراه بود و با توجه به محدودیت تعداد سهام، با افزایش متقاضیان به تعداد زیادی از افراد سهامی تعلق نمی‌گرفت و دستشان از این عرضه اولیه خالی می‌ماند.

در روش بوک بیلدینگ این مشکل حل شد و دیگر اولویت زمانی مطرح نیست و در روز عرضه اولیه ناظر بازار یک بازه زمانی خاص رو مشخص می کند (مثال از ساعت ۱۰ الی ۱۲) و متقاضیان می‌توانند در این بازه زمانی با آرامش دستور خرید خود را به سازمان بورس ارسال کنند. بنابراین شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی با هم ندارند.

حال ارزش گذاری سهام شرکت پیش از عرضه توسط مشاوره‌های سرمایه‌گذاری یا صندوق‌های سرمایه گذاری و متخصصان این حوزه انجام می‌شود. با مشخص شدن ارزش واقعی شرکت معمولا در هنگام عرضه اولیه قیمت پیشنهادی را ارزان‌تر از ارزش واقعی به عنوان فروش سهام در نظر می‌گیرند تا برای سرمایه‌گذاران این حوزه جذابیت داشته باشد.

بنابراین در روز عرضه اولیه سهام شرکت، قیمتی را به عنوان حداقل و حداکثر برای فرآیند کشف قیمت ارائه می‌کنند تا خریداران پیشنهاد خرید خود را با توجه به آن بازه قیمت به سازمان بورس ارسال کنند.

اقدام دیگر انجام گرفته محدودیت سقف تعداد سفارش است که با توجه به تعداد سهام قابل عرضه و تخمین میزان مشارکت‌کنندگان حداکثر سهام قابل خرید توسط هر کد معاملاتی نیز اعلام می‌شود.

با این روش جدید خریدار عرضه اولیه، می‌تواند در آرامش، در زمان اعلام شده با توجه به محدودیت تعداد سهام قابل خرید اعلام شده و بازه قیمتی مورد نظر دستور خرید را وارد سیستم کند.

حال سیستم پس از بازه زمانی اعلام شده تمامی دستورهای ارسالی را پردازش می‌کند و اولویت تخصیص سهام به کسانی است که در سقف قیمتی پیشنهاد خرید خود را اعلام کرده‌اند و تقریبا عموم افراد سفارش خود را در سقف قیمت ارسال می‌کنند.

این عرضه به کسانی تعلق می‌گیرد که در زمان سفارش سقف قیمتی را پیشنهاد دادند بنابراین کسانی که قیمت خرید را در حداکثر قرار ندهند به احتمال قوی هیچ سهامی به دست نمی‌آورند.

به دلیل تقاضای بسیار زیادی که برای عرضه‌های اولیه شکل گرفته، معمولا سهمیه کمی به افراد شرکت‌کننده می‌رسد و بیشتر مواقع حداکثر تعداد مشخص شده به صورت کامل به هر فرد تعلق نمی‌گیرد و این میزان به صورت مساوی بین متقاضیان تقسیم می‌شود.

وقتی سهام شرکتی ارزان‌تر از ارزش واقعی خود به فروش برسد طبیعاتا تقاضا برای آن سهم نیز افزایش خواهد داشت و به دلیل افزایش تقاضا در روزهای اولیه، قیمت سهام شروع به رشد خواهد کرد. تاکنون ۹۰درصد عرضه اولیه‌های بورس حداقل بین ۱۵ الی ۳۰ %درصد سود را برای خریداران به ارمغان آورده و حتی برخی موارد به بالای ۱۰۰درصد هم رسیده است.

علاقه‌مندان جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌توانند به بخش مقالات موسسه خانه تدبیر و اندیشه و یا به وب سایت خانه تدبیر و اندیشه به آدرس www.tadbirhome.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزش بورس خانه تدبیر و اندیشه

موسسه خانه تدبیر و اندیشه در سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد . محور اولیه آموزشها سواد مالی بود . سال ۱۳۸۹ دوره سهامدار موفق تدوین و معرفی گردید . این دوره به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که بیشترین دوره برگزار شده موسسه تا به حال این دوره بوده است. از سال ۱۳۹۳ دوره های روانشناسی نیز به محورهای آموزشی موسسه افزوده شد. جهت اطلاع بیشتر می توانید به وب سایت https://tadbirhome.com مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]