اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809204292212244

برای رفع کمبود وزن در کودکان چه کنیم؟

کد: 139809204292212244

http://bit.ly/38JhUQm

، (اخبار رسمی): از شایع‌ترین مشکلات در کودکان که یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مادران نیز است، رشد کم و کمبود وزن در کودکان است. کاهش وزن برحسب قد و وزن کودک محاسبه می‌شود.

برای رفع کمبود وزن در کودکان چه کنیم؟
برای رفع کمبود وزن در کودکان چه کنیم؟

کمبود وزن در کودکان از شایع‌ترین مشکلات و یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مادران است. یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های همیشگی والدین تغذیه‌ی کودک و نحوه‌ی وزن ‌گیری او است که در اکثر مواقع اطرافیان به این نگرانی دامن می‌زنند. پس بهتر است به حساسیت اطرافیان نسبت به وزن و جثه‌ی فرزند اهمیت ندهند و تنها نظرپزشک متخصص کودک برایشان مهم باشد.

این را هم بهتر است دانست که تفاوت زیادی میان کمبود وزن کودک و لاغر بودن او وجود دارد. کمبود وزن می‌تواند درنتیجه‌ی یک مشکل عاطفی، سلامتی یا غذایی باشد که تنها پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد.

کمبود وزن چیست؟

هر فردی یک وزن بهینه دارد که اگر وزن فرد کمتر از این حد بهینه باشد میگویند کمبود وزن دارد. شاخص توده‌ی بدنی BMI یکی از راه‌های اصلی اندازه گیری وزن بهینه‌ی هر فردی است. اگر شاخص توده‌ی بدن کمتر از۵/۱۸ باشد فرد دچارکمبود وزن است.

کمبود وزن در کودکان

عده‌ای از کودکان زمانی‌که به دنیا می‌آیند، دچار کمبود وزن هستند و عده‌ای نیز در سنین بالاتر دچار این مشکل می‌شوند. آیا کودک شما نیز کمبود وزن دارد؟

اگراین سوال نیز شما را نگران کرده است بهتر است بدانید که کمبود وزن الزاما به معنای عدم بهبودی کودک‌ نیست باید علل و علائم کمبود وزن را دانست و سپس با استفاده از روش‌های طبیعی برای این مشکل راه حل پیدا کرد.

برای تشخیص کمبود وزن کودک‌ باید با پزشک اطفال مشورت کرد، چون پزشک فاکتورهای فراوانی را مدنظر قرار می‌دهد. مانند وزن والدین چقدر است؟ و مدت زمانی‌که وزن کودک در طی آن کاهش یافته است، همچنین عادت‌های غذایی کودک و سلامت عمومی وی را مورد بررسی قرار می‌دهد. پزشک باید از نبودن مشکلات پزشکی مانند اسهال مزمن و استفراغ نیز آگاه شود.

بعد از آن پزشک حتما قد و وزن کودک را اندازه می‌گیرد وروی نمودار رشد ترسیم می‌کند. نمودار شاخص توده‌ی بدنی کودک یا BMI یکی از نمودارهای رشدی است که امروزه پزشکان از آن برای تشخیص کمبود وزن کودک استفاده می‌کنند. 

با انجام دادن مجموعه‌ای از آزمایشات و برخی تست‌های جسمانی، پزشک اطفال می‌تواند علت عمده‌ی از دست دادن وزن کودک را تشخیص دهد.

چرا کودکان دچار کمبود وزن می‌شوند؟

در کمبود وزن کودکان چندین عامل دخیل هستند، عواملی مانند ژنتیک و غذاهای کم چرب که باعث می‌شود شخص نسبت به همسالان خود لاغرتر به نظر برسد.

بیماری‌های گوارشی

مشکلات گوارشی مانند بیماری‌های التهابی روده یا رفلاکس معده می‌تواند یکی از دلایل کمبود وزن کودک باشد. همچنین ممکن است کودکان از غذاهایی که مناسب سنشان نیست استفاده کنند و از سوزش سرمعده یا درد روده بعد از غذا شکایت داشته باشند و از غذا خوردن خودداری کنند.

در موارد مزمن، کودکان دارای کمبود وزن به شدت استفراغ می‌کنند یا اسهال دارند.

ژنتیک

یکی از دلایل کمبود وزن کودک ژنتیک است. اگر پدر و مادر کودک هر دو لاغر باشند احتمالا کودک آنها نیز لاغرخواهد بود. بنابراین پزشک تشخیص می‌دهد که کودک لاغری خود را از والدینش به ارث برده و دارو و درمان خاصی را توصیه نمی‌کند.

بیماری‌های مرتبط با تیروئید

یکی دیگر از علت‌های کمبود وزن کودکان، پرکاری غده‌ی تیروئید است اگر غده‌ی تیروئید کودک بیش ازحد فعال باشد باعث کاهش وزن شدید درکودکان می‌شود.

تحریک پذیری، حساس و عصبی بودن و بی قراری کودک می‌تواند از علائم این بیماری باشد. با انجام آزمایش خون می‌توان این بیماری را تشخیص داد.

اختلالات خوردن یا سوء تغذیه

اختلال خوردن یا سوء تغذیه در کودکان باعث می‌شود که یا خیلی کم غذا بخورند یا بعد از غذا خوردن بلافاصله استفراغ کنند.

نگرانی‌هایی در مورد کمبود وزن در کودکان

کمبود وزن در کودکان و سوء تغذیه در آنها باعث می‌شود کودک ضعیف بماند و بنابراین زود بیمار شود و بیشتر اوقات احساس کند خسته است و در مواردی باعث می‌شود تمرکز کافی نداشته باشد و روی یادگیری او تاثیر منفی بگذارد.

حتی گاهی باعث می‌شود کودک رشد خوبی نداشته باشد و دچار بلوغ دیررس شود. همه‌ی این موارد با عث می‌شود کمبود وزن کودک برای والدین امری مهم باشد و برای درمان آن با متخصص اطفال همکاری کنند.

روش‌های درمان کم وزنی کودک

اگر بعد از آزمایشات متوجه شد که علت کمبود وزن کودک پزشکی نیست، می‌توان با کمک گرفتن از روش‌ها و رژیم غذایی و گاهی داروهای تحریک اشتها به افزایش وزن او کمک کرد.

سعی شود برای رفع کمبود وزن کودک، غذاهایی به او داد که کالری زیادی دارد مثل بادام، گردو، آووکادو، سبزیجات. بهتر است از دادن غذاهای بی ارزش و فست فودها برای رفع کمبود وزن کودک خودداری شود.

برای تشویق کودک به خوردن غذا سعی شود او را هم در تهیه‌ی مواد اولیه و درست کردن غذا مشارکت داد تا به غذا خوردن علاقمند شود. غذا خوردن را برای کودک خود جذاب باید کرد و همیشه در دادن غذا به کودک خود صبور بود.

برای رفع کمبود وزن کودک خود سعی شود به او میان وعده‌های سالم و سبک داد مانند آجیل، آب میوه و بیسکویت‌های سبوس‌دار. این را هم مدنظر داشت که میان وعده‌ی زیاد باعث می‌شود کودک اشتهایی برای وعده‌ی غذایی اصلی نداشته باشد. سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده الزامی است.

مواد غذایی مناسب برای درمان کمبود وزن در کودکان

برخی از مواد غذایی به دلیل کالری بالا و یا محتوایات‌ آنها منجر به افزایش وزن می‌شوند. در ادامه چند ماده غذایی بررسی شده که با خوراندن آن‌ها به فرزند می‌توان وزن او را افزایش داد.

کره بادام زمینی: کره غنی‌ترین منبع چربی است و برای کودکانی که کمبود وزن دارند خیلی مناسب است پس بهتر است مقداری کره به وعده‌های غذایی کودک اضافه شود.

تخم مرغ: تخم مرغ‌ها منبع خوبی از پروتئین هستند و همچنین دارای ویتامین A و b12 هستند که برای رشد کودک ضروری است.

شیر و خامه: شیر پرچرب و خامه یکی از منابع خوب کربوهیدرات و پروتئین هستند که برای رفع کمبود وزن کودک حتما باید استفاده شود.

سیب زمینی: سیب زمینی دارای کربوهیدرات و مواد مغذی مورد نیاز بدن است و همچنین حاوی اسید آمینه است که برای وزن اضافه کردن کودک کمک می‌کند.

گوشت قرمز و گوشت مرغ: گوشت قرمز منبع خوبی از آهن و چربی است که برای رشد کودک لازم و ضروری است و گوشت مرغ دارای پروتئین است که برای ساخت عضله بسیارمهم است.

میوه‌ها و بخصوص موزو آووکادو

موز سرشار از کالری است و همچنین کربوهیدرات‌ها و چربی‌های سالم دارد که باعث افزایش وزن کودک می‌شود. آووکادو که تازه به جمع سبد میوه‌ها پیوسته سرشار از چربی و کالری است و گزینه‌ی خیلی خوبی برای درمان کمبود وزن کودکان به حساب می‌آید.

آب میوه مانند آب پرتقال، میوه‌های خشک، آجیل و دانه‌ها و میوه‌های گرمسیری مانند پاپایا، انبه وآناناس که حاوی قندهای طبیعی هستند، برای رفع کمبود وزن کودک بسیار مفیدند.

کمبود وزن بعضی از کودکان به علت نداشتن میل و اشتها به غذا است. اگر کودک جزء آن دسته از کودکانی است که اغلب اشتهایی برای غذا خوردن ندارد با تجویز و توصیه‌ی پزشک متخصص می‌توان از تحریک کننده‌های اشتها برای کودک استفاده کرد.

اگر کودک با وجود مصرف غذاهای پرکالری باز هم وزن اضافه نمی‌کند حتما با پزشک کودک مشورت شود و سعی کرد صبور بود و نگرانی خود را به کودک منتقل نکرد زیرا باعث مشکلات روانی و بی‌اشتهایی در کودک می‌شود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رفع کمبود وزن در کودکان می‌توانند به سایت لایف دایت به آدرس lifediet.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

لایف دایت

عضو انجمن تغذیه ایران و کانادا و سازمان نظام پزشکی کشور ارزیابی تغذیه و رژیم درمانی در چاقی ،لاغری ، بارداری ، کودکان و بیماریها و..

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان