اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809254308813581

سهام آزاد شناور چیست؟

کد: 139809254308813581

http://bit.ly/2Pr21Gu

، اصفهان , (اخبار رسمی): مفهومی بنام Free Float که به فارسی آن را سهم شناور آزاد تعریف می‌کنند، مقدار سهمی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک قابل معامله باشد. یعنی در صورت اخذ قیمت مناسب، آن را برای فروش ارائه می‌کنند.

سهام آزاد شناور چیست؟
سهام آزاد شناور چیست؟

به صورت کلی سهام هر شرکت در بازار سرمایه، دو دسته سهامدار دارد:

دسته‌ی اول، سهامداران عمده هستند که برای دوره‌ی بلندمدت بر روی شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند و مالک شرکت به حساب می‌آیند و بخش قابل توجهی از تعداد سهام شرکت را در اختیار دارد.

دسته‌ی دوم، سایر سهامداران خرد (اعم از کدهای حقیقی و حقوقی) هستند که به دلایل مختلف بخشی از تعداد سهام قابل معامله‌ی شرکت در بازار را خریده‌اند. این سهامداران در صورت پیشنهاد قیمت مناسب برای فروش، حاضر به فروش سهام خود هستند و از این رو، آن بخش از سهام شرکت که در بازار بورس می‌تواند مورد معامله قرار بگیرد را سهام ازاد شناور می‌گویند.

درصد سهام شناوری یک شرکت رو چگونه تشخیص داد؟

می‌توان با ورود به صفحه سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) و پس از انتخاب یک نماد شرکت وارد صفحه اختصاصی اطلاعات آن نماد شد.

با توجه به تصویر اصلی شرکت فولاد مبارکه اصفهان میزان سهام شناور آن ۲۵% ذکر شده است و تعداد کل سهام شرکت ۱۳۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ سهم است.
حال با توجه به میزان درصد شناوری مشخص شده تعداد سهام شناور آزاد این شرکت ۳۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ برگه است که بین سهامداران خرد در حال داد و ستد است و گاهی ممکن است در زمانی خاص، سهامدار عمده یک شرکت با خرید یا فروش سهام خود، درصد سهام شناور شرکت را کاهش یا افزایش دهد.

اهمیت میزان شناوری سهام یک شرکت چیست؟

ذکر این نکته نیز بسیار ضروری است که اگر شرکتی نسبت سهام شناورآزاد بیشتری داشته باشد، امکان دستکاری قیمت آن کمتر می‌شود چرا که حجم منابع مالی که برای دستکاری آن لازم است، خیلی زیاد می‌شود و باید مثلاً ارقامی مانند: ۲۰ یا ۳۰ میلیارد تومان به بازار سهام مصنوعی منتقل شود تا قیمت سهام شرکت مورد دستکاری قرار گیرد.

از سوی دیگر وقتی «سهام شناور آزاد» یک شرکت از درصد بالایی برخوردار باشد برای این سهام اینگونه شرکت‌ها به راحتی نمی‌توان شایعه و بازار سازی ایجاد کرد تا سهامداران تحت تاثیر شایعه‌ها که قیمت این سهم افزایش پیدا می‌کند اقدام به خرید و فروش سهام مورد نظر کنند که در واقع در یک مسیر مبهم و اشتباه اقدام به این معامله کرده‌اند.

در نقطه مقابل هر چقدر یک شرکتی کوچک و «سهام شناور آزاد» آن پایین باشد به راحتی در بورس به دچار دستکاری قیمت می‌شود و سفته بازان با بازارسازی و هدایت غیر واقعی معاملات اقدام به فریب سرمایه گذاران می‌کنند.

در بسیاری از بورس‌های دنیا شرکت‌هایی که کمتر از ۲۵ درصد سهام آن‌ها، شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. به دلیل اینکه اگر مالکان شرکتی نمی‌خواهند حداقل ۲۵ درصد سهام آن‌ها بین مردم توزیع شود و علاقه‌مند هستند سهام را برای خود نگه‌ دارند، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازار بورس وجود ندارد.

علاقه‌مندان جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌توانند به بخش مقالات موسسه خانه تدبیر و اندیشه و یا به وب سایت خانه تدبیر و اندیشه به آدرس www.tadbirhome.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آموزش بورس خانه تدبیر و اندیشه

موسسه خانه تدبیر و اندیشه در سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد . محور اولیه آموزشها سواد مالی بود . سال ۱۳۸۹ دوره سهامدار موفق تدوین و معرفی گردید . این دوره به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که بیشترین دوره برگزار شده موسسه تا به حال این دوره بوده است. از سال ۱۳۹۳ دوره های روانشناسی نیز به محورهای آموزشی موسسه افزوده شد. جهت اطلاع بیشتر می توانید به وب سایت https://tadbirhome.com مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | بانک، بیمه و سرمایه