اطلاعات تماس
  • 021220*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809254311310013

پیشگیری از اعتیاد در خانواده؛ خانواده چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

کد: 139809254311310013

http://bit.ly/2Erf0lj

، تهران , (اخبار رسمی): خانواده در پیشگیری از اعتیاد فرزندان عاملی مهم و انکار ناپذیر محسوب می‌شود. سلامت خانواده و به کارگیری سبک‌های فرزندپروری صحیح در رشد و پرورش فرزندان سالم، نقش اساسی دارد. اینکه عوامل ژنتیکی و ذاتی هر فرد تعیین کننده روند زندگی او خواهد بود.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده | خانواده چه می تواند بکند؟
پیشگیری از اعتیاد در خانواده؛ خانواده چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

باید توجه داشت که عوامل محیطی به ویژه خانواده مهم ترین و اصلی ترین نقش را در بروز اعتیاد دارند. چرا که خانواده اولین اجتماعی است که افراد وارد آن می‌شوند و از آن‌ها یاد می‌گیرند. به همین دلیل والدین و اعضای خانواده باید برای صحت و سلامت جسمانی، روانی و هیجانی سایر اعضا، سطح آگاهی خود را بالا ببرند. یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از اعتیاد دریافت مشاوره خانواده از یک فرد متخصص در این زمینه است.

برای پیشگیری از اعتیاد عوامل خانوادگی موثر را در نظر بگیرید

برای پیشگیری از اعتیاد در جوانان و به ویژه نوجوانان، باید دانست که چه عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی باعث ایجاد گرایش این قشر به اعتیاد می‌شود. در اینجا چند مورد از علل خانوادگی بررسی شده است:

1. کمبود محبت در خانواده

هنگامی که نیازهای عاطفی و نیاز به محبت در افراد توسط خانواده و اطرافیان ارضا نشود، فرد مجبور به ارضای این نیاز از طریق سایرین می‌شود. به همین دلیل ممکن است به سمت کسانی دست دراز کند که او را به سمت اعتیاد منحرف می‌کنند.

2. تبعیض بین اعضای خانواده

این کار، خود به تنهایی یکی از مهم ترین عواملی است که فرد را برای جبران کمبود و احساس حقارت خود، به سمت مصرف مواد مخدر می‌کشاند. 

3. محدود کردن فرزندان

همان طور که آزادی بیش از اندازه می‌تواند برای فرزندان مخرب باشد، محدود کردن بیش از اندازه نیز همان قدر آن‌ها را به سمت اعتیاد سوق می‌دهد. به صورتی که فرد برای جبران نیاز آزادی خود و اثبات استقلالش، در دام اعتیاد می‌افتد.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده

تحقیقات انجام شده روی عوامل مقاوم سازی نوجوانان نشان داده است که ارتباط مؤثر و سازنده بین والدین و فرزندان تا حد زیادی در پیشگیری از اعتیاد موثر است. در صورتی که خانواده محیطی صمیمی و سرشار از امنیت روانی را فراهم کرده باشد، فرزندان نیز در ارتباط با بحران‌ها به صورت خلاقانه و با صبر و تحمل بیشتری برخورد می‌کنند. 

رعایت نکات تربیتی در رابطه‌های خانوادگی در پیشگیری از اعتیاد اهمیت بسزایی دارد. خانواده‌هایی که علاوه‌ بر حمایت از فرزندان آن‌ها را مستقل بار می‌آورند، موجب تشویق آن‌ها برای رعایت مقررات و خودکنترلی می‌شوند. باید دانست که پیشگیری از اعتیاد حتی از ترک متادون نیز کار راحت‌تری است.

راه‌کارهای پیشگیری از اعتیاد

1- والدین باید برای پیشگیری از اعتیاد، ارتباط با فرزندانشان را بهتر کنند و به آن‌ها استقلال در تصمیم گیری مسائل شخصی را بدهند.

2- پایه‌های اعتقادی فرزندان را محکم کنید و آنها را با عوارض اعتیاد آشنا کنید.

3- از بحث و مجادله با فرزندان جلوگیری کنید.

4- در موقعیت‌های شغلی، تحصیلی و بحرانی از ان‌ها حمایت کنید و مهارت‌های حل مسئله را از قبل به آن‌ها آموزش دهید. 

5- همه خواسته‌های فرزندان را نباید بی چون و چرا برآورده کرد. باید اجازه داد فرزندان سختی و مشکلات زندگی را کمی احساس کنند. تا بتوانند زمانی که در اجتماع با مشکلی روبه رو شدند، با آن مقابله کنند.

6-  باید نواقص فردی و اجتماعی فرزندان را به آنان تذکر داد تا کمبودهای دوران کودکی خود را به دوران بزرگسالی منتقل نکنند و برای رفع عیوب خود تلاش کنند.

7- در رابطه با تاثیر خانواده در پیشگیری از اعتیاد تبعیض قائل نشدن بین فرزندان یکی از راه‌های موثر است.

8- نسبت به رفع‌ نیازهای مالی کودکان و نوجوانان توجه کافی را باید داشت و مهارت‌های مدیریت مالی را به آن‌ها آموزش داد.

9- بر وضعیت تحصیلی و شغلی فرزندان نظارت داشت و به آن‌ها  موقع ترک تحصیل و موارد مشابه آن توجه کرد.

10- نسبت به علائم اعتیاد هشیار بود و به تغییرات رفتاری فرزندان توجه کرد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه‌های ترک اعتیاد می‌توانند به سایت مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی به آدرس honarehzendegi.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

اطلاعات تماس
  • 021220*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | روانشناسی و موفقیت