اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980926431617009

تبلیغات تا چه میزان بر کودکان می تواند تاثیر گذار باشد؟

کد: 13980926431617009

http://bit.ly/2S437ty

، کرمانشاه , (اخبار رسمی): تبلیغات تاثیر بسیار بالایی بر کودکان و نوجوانان دارد، تاثیر آگهی‌های تلویزیونی بر الگوهای رفتاری و نگرش کودکان به عوامل مختلفی از جمله سن کودک، طبقه اجتماعی و اقتصادی، نحوه ارائه پیام، ساحت خانواده و روابط حاکم بر آن بستگی دارد. 

تبلیغات تا چه میزان بر کودکان می تواند تاثیر گذار باشد؟
آژانس ارتباطات و تبلیغاتی سرآواهنر

استفاده از ایده های خلاقانه و جذاب در عین سادگی در بخش تبلیغات کودکان، علاوه بر جلب توجه آنان به نسبت سایر گروه‌های خاص تبلیغاتی، می‌توان گفت وفادارترین گروه نسبت به محصول محسوب می‌شوند

هر سازمان، شرکت محصول محور یا خدماتی برای فروش و یا ارائه خدمات خود نیاز به تبلیغات دارد و تنها بسنده کردن به کیفیت محصولات نمی‌تواند ضامن فروش شود چرا که اگر مخاطب محصول را نشناسد و یا اینکه پیش زمینه ذهنی نسبت به آن نداشته باشد نمی‌تواند به محصول اعتماد کند.

کارشناسان و متخصصان حوزه تبلیغات و بازاریابی بر اساس جامعه هدف، اقدام به تهیه و تولید محتواهای تبلیغی در قالب‌های مختلف از جمله ویدئو، متن، عکس و.... می‌کنند و همچنین جامعه مخاطبان خود را براساس سن، تخصص، گروه‌های کاری و ... طبقه بندی می‌کنند.

تبلیغات ویژه کودکان به تخصص، مهارت و ظرافت ویژه‌‍ای نیاز دارد چرا که اگر نوع تبلیغ با رنج سنی تناسب نداشته باشد قطعا نتیجه عکس خواهد داد.

نگارندهء این محتوا در مورد تجربه شخصی در یک تبلیغ خاص گروه کودکان می‌گوید: « اگر تبلیغی در کودکان به نحو درستی اثر گذار باشد خواه ناخواه جامعه بزرگسالان را نیز به همان نسبت درگیر می‌کند. یکی از برندهای بیسکویت را که کیفیت خوبی داشت سال گذشته تجربه کرده بودم و فقط شکل و کیفیت آن به خاطرم مانده بود، حدود یک ماه پیش از رسانه ملی تبلیغ این برند بیسکویت شروع شد و بلافاصله متوجه شدم تمام بچه‌های اقوام، والدین را مجبور کرده‌اند که آن برند بیسکویت را تهیه کنند.»

کار مهمی که در بحث تبلیغات کودکان قابل انجام است استفاده از نمادهای تصویری کودکانه و صداسازی و صوت است، استفاده از تصویر و صدا بیشترین تاثیر و ماندگاری را در جایگاه سازی بر روی ذهن کودکان دارد.

استفاده از ایده‌های خلاقانه و جذاب در عین سادگی در بخش تبلیغات کودکان، علاوه بر جلب توجه آنان به نسبت سایر گروه‌های خاص تبلیغاتی، می‌توان گفت وفادارترین گروه نسبت به محصول محسوب می‌شوند. با این وجود باید به جنبه‌های مختلف تاثیراتی که تبلیغات بر کودکان می‌گذارند اشاره کرد.

براساس بررسی‌های انجام‌ شده، ساخت تبلیغات با محوریت کودکان و مخاطب قراردادن آنان گرچه موجب به دست‌آوردن سهم بیشتری از بازار برای دست‌اندرکاران تبلیغات می‌شود، اما بر رشد روانی و اجتماعی کودکان تأثیر منفی می‌گذارد.

صاحبان برند و کسب و کارها هدف جدید را برای رونق کسب و کار خود پیدا کرده‌اند، آنها تمرکز خود را بر روی کودکان و نوجوانان گذاشته و در سال‌های اخیر فضای حاکم بر رسانه‌ها برای کودکان و نوجوانان بسیار تغییرکرده است، این تغییر در آگهی‌های تبلیغاتی بسیار ملموس‌تر شده است، در گذشته تبلیغات محدود به تلویزیون و بیشتر در حد ۳۰ ثانیه بود ولی امروزه تبیلغات کودکان در تمامی رسانه‌ها جای خود را باز کرده است.

تبلیغات تاثیر بسیار بالایی بر کودکان و نوجوانان دارد، تاثیر آگهی‌های تلویزیونی بر الگوهای رفتاری و نگرش کودکان به عوامل مختلفی از جمله سن کودک، طبقه اجتماعی و اقتصادی، نحوه ارائه پیام، ساحت خانواده و روابط حاکم بر آن بستگی دارد. کودکان بنابر دلایل متعدد و استفاده زیاد از رسانه تلوزیون، همواره بیشترین تاثیر را از این رسانه تصویری می‌ پذیرند. 

آگهی‌های تبلیغاتی خصوصاً تبلیغات تلویزیونی از منابع مهم اطلاع رسانی در امور فرهنگی و اجتماعی جامعه به شمار می‌‌رود و تاثیر بسزایی در شکل گیری الگوهای فکری، احساسی و رفتاری مخاطبان دارد در این میان تاثیر آگهی‌های تلویزیونی بر رفتار کودکان بارزتر است. 

تبلیغ کنندگان عمدتاً کودکان و نوجوانان را با قرار دادن تبلیغ در بین فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، همراه کردن تبلیغ با رستوران‌های غذای فوری، همراه کردن تبلیغ با اسباب بازی‌ها یا فیلم‌های مورد علاقه کودکان و نشان دادن ستاره‌های محبوب آنها به همراه تبلیغ، مورد هدف قرار می‌دهند.

کودکان قادر به تشخیص برنامه از تبلیغ نیستند و متوجه نمی‌شوند که هدف از یک آگهی بازرگانی فقط فروش کالای مورد نظر است و به این دلیل به سرعت تحت تأثیر تبلیغات تلویزیونی قرار می‌گیرند، بر تصمیم والدین خود بسیار تأثیر می‌گذارند.

طی تحقیقی راجع به تاثیر برنامه‌های تلویزیونی و تبلیغات بر رفتارهای کودکان، نقش بسزای تبلیغات در تغییر الگوهای رفتاری کودکان بیش از پیش روشن شد تاجایی که طبق این تحقیقات کودکانی که در معرض تبلیغات بودند بیش از همسالان خود به رفتارهایی مانند لجاجت و پافشاری برای خرید محصول مورد نظر خود به طمع و پرخاشگری دچار بودند.

تحول فکری و رفتاری کودکان در سال‌های کودکی و نوجوانی بیش از سایر گروه‌های سنی است بنابراین این موضوع را نباید نادیده و بی اهمیت شمرد، چرا که بییندگان این گروه سنی مهارت‌های شناختی کافی ندارند تا بتوانند خود را در برابر پیام‌های بسیار جذاب و با زبان فریبنده و قانع کننده حفظ کنند.

همچنین تبلیغات به طور مستقیم بر مخاطبان اثر می‌گذارد، با این وجود می‌تواند نقش مهمی در جامعه پذیری خرید کودکان ایفا کند، کودکان با دیدن آگهی‌های تبلیغاتی تمایل بیشتری به داشتن محصولات تبلیغ شده نشان می‌دهند از آن جا که کودکان خردسال در تشخیص واقعیت از غیر واقعیت هنوز به مهارت‌های شناختی لازم دست پیدا نکرده‌اند، لذا استفاده از شخصیت‌های مشهور برنامه‌های کودکان و کارتون‌ها، کودکان خردسال را در تمایز واقعیت از خیال به اشتباه می‌اندازد و سبب ادراک نادرست آن‌ها از آگهی‌های تبلیغاتی می‌شود، در نتیجه با شدت بیشتری تحت تاثیر این آگهی‌ها قرار می‌گیرند.

کودکانی که در سن پایین‌تر هستند به لحاظ محدود بودن توانایی‌های شناختی، هر آن چه را از تلویزیون مشاهده می‌کنند واقعیت می‌پندارند و هر اندازه که کودکان برنامه تلویزیونی را به واقعیت نزدیک‌تر بداند از محتوای آن بیشتر متاثر می‌شوند، بر این اساس، تاثیر پذیری کودکان کم سن و سال از آگهی‌های تلویزیونی، بیشتر از کودکانی است که سن و سال بالایی دارند.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که هر چند کسب و کارها به دنبال فروش بیشتر محصولات و یا خدمات خود هستند اما برای رده‌های سنی کودکان و نوجوانان برای سازندگان تبلیغات و کانون‌های تبلیغاتی باید به اصل صداقت پایبند باشند و این گروه سنی را مورد طعمه قرار ندهند چرا که تاثیر پذیرترین گروه سنی از تبلیغات محسوب می‌شوند بنابراین باید محصولی را به آنها معرفی کرد که مناسب انها باشد و از غلو و بزرگ نمایی به دور باشد چرا که طیف وسیعی از مخاطبان وفادار کودکان هستند که نباید مورد سوء استفاده قرار گیرند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آژانس تبلیغاتی باروک

آژانس بازاریابی و ارتباطات باروک، به عنوان یک سازمان یادگیرنده تلاش می کند بر مبنای دانش و تجارب کارکنان ، به تمامی مشتریان خود خدمات خلاقانه و سودمندی را ارایه دهد. باروک با بهره گیری از تیم های حرفه ای و خلاق و ایجاد ارزش افزوده برای کسب و کارها از طریق دنبال کردن روندهای جدید و فناوری های مدرن بازاریابی و ارتباطات، بهترین خدمات این حوزه را در اختیار صاحبان برند قرار می دهد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]