اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809274317913955

کراس فیت یا بدنسازی؟ چگونه تصمیم بگیرید

کد: 139809274317913955

http://bit.ly/35KoXpH

، تهران , (اخبار رسمی): کراس فیت یا بدنسازی؟ مقایسه نتایج تمرینی حاصل از آن‌ها ردر ادامه آمده است.

کراس فیت یا بدنسازی؟ چگونه تصمیم بگیرید
کراسفیت24 تجهیز کننده انواع باکس کراسفیت و باشگاه های ورزشی

کراس فیت یا بدنسازی

تمرینات کراس فیت یا بدنسازی و پاسخ این سوال که کدام متد و رشته ورزشی مناسب‌تر است چیست؟ باید گفت که پاسخ این سوال و سوالاتی شبیه به آن همگی به خود فرد و خواسته‌های آن از تمرین وابسته است.

قطعا افراد با شروع تمرینات سنتی و قدیمی مثل وزنه برداری و بدنسازی فواید خیلی زیاد و تغییرات مهمی را تجربه خواهند کرد. اما تغییرات در لایف استایل, عضله سازی و ترکیب بدنی همانند بدنسازی از نتایج مهم شروع تمرینات مدرن و بسیار قدرتی کراس فیت نیز است.

دانشمندان تحقیقات زیادی بین انجام تمرینات کراس فیت یا بدنسازی به شکل تفریحی برای کسب اطلاعات کامل از نتایج تمرینات انجام داده‌اند. محققان برخی از علوم را با استدلال تقسیم بندی کردند و مطالعه‌ای را برای مقایسه تفاوت در محدودیت‌ها و توانایی‌های جسمی مانند قدرت انفجاری، قدرت پویا و آمادگی هوازی بین تمرینات کراس فیت یا بدنسازی انجام داده‌اند.

تحقیقات علمی مقایسه تمرینات

از آنجا که تمرینات CrossFit آموزش مقاومت و استقامت را با هم ترکیب می‌کند، این پتانسیل را دارد که بر توسعه قدرت تأثیر منفی بگذارد.

تمرینات کراس فیت کم و بیش بعضی موارد را از تعادل دور می‌کند بنابراین می‌توان مقدار بیشتری از مقاومت انفجاری را در مقابل حداکثر قدرت بدست آوید. به این موضوع اثر مداخله گفته می‌شود.

در روند تحقیقاتی که در مجله فیزیولوژی ورزشی منتشر شد، 26 مرد در رنج سنی از 20 تا 32 ساله که حداقل یک سال سابقه تمرینی داشتند مورد مطالعه قرار گرفتند.

نصف این افراد شروع به تمرینات کراس فیت و مابقی تمرینات بدنسازی را به شکل 2 تا 3 جلسه در هفته آغاز کردند. این مطالعه به شکل قانونی و میان افراد علاقه مند به این موضوع صورت گرفت.

وزنه برداران باید مطابق با قوانین و علوم کالج پزشکی ورزشی آمریکا آموزش می‌دیدند و تمرین می‌کردند. به این معنی که رژیم آنها کاملا مطابق با علم تغذیه ورزشی، تمرینات به شکل دوره‌ای با 1 تا 12 تکرار حداکثر با تاکید بر سنگین سازی تمرینات و با استراحت دوره‌ای 3 تا 5 دقیقه بین هر ست صورت گرفت.

تکرار آنها نیز باید با استفاده از یک فاز متحرک 1-2 ثانیه و یک مرحله پایین آمدن 2/1 ثانیه انجام می‌شد. در همین حال، CrossFitters باید تحت نظر یک مربی معتبر در یک آکادمی معتبر آموزش می‌دیدند و تمرین می‌کردند.

توده، قد و ترکیب بدن شرکت کنندگان (چین‌های پوستی) یک هفته قبل از ارزیابی‌ها اندازه گیری شد.

از نظر چربی بدن، 23.1 درصد از مردان به عنوان متوسط ، 34.6٪ خوب ، 2/19٪ بسیار خوب و 23.1٪ عالی طبقه بندی شدند که باید گفت از نظر جسمی، هیچ اختلاف عمده‌ای بین گروه‌ها وجود ندارد.

تمام آقایان تست‌های مربوط به تناسب اندام (fitness tests) را به صورت تصادفی با حداقل 48 ساعت زمان صرف شده برای ریکاوری انجام دادند:

حرکت پول آپس (Pullups): برای اندازه گیری مقاومت نسبی قسمت بالای بدن

آزمون شاتل ران (Shuttle Run): برای اندازه گیری استقامت و تخمین VO2 حداکثر ورزشکاران باید بیش از 40 متر — بین دو خط 20 متری، سریعتر و تا زمان خستگی دو را تکرار کنند.

آزمون کانتر موومنت جامپ (Countermovement Jump): پس از ایستان زانوها را خم کنید و در حالی که دستان را روی باسن نگه داشتید با قدرت بپرید. در واقع این تست قدرت انقباض در اجرای پرش عمودی را نشان می‌دهد.

حتما قبل از شروع آزمون باید تمامی ورزشکاران 15 دقیقه زمان برای گرم کردن، 10 دقیقه تمرینات هوازی با شدت متوسط و 5 دقیقه تمرینات کلستنیستیک را قبل از شروع کشش و پرش انجام دهند.

نتیجه گیری

در اکثر موارد ، مردان از نظر قدرت عضلات تفاوت معنی داری نداشتند. بدنسازان موفق شدند تا در تست کانتر موومنت جامپ 7 سانتی متر و CrossFitters  موفق به ثبت نتیجه 7.7 سانتی متر شدند.

در اجرای حرکت پول آپس ورزشکاران تمرینات مقاومتی و بدنسازی توانستند حرکت را تا 11 تکرار و در 3 ست و کراسفیترها حرکت را با 9 تکرار و در 6 ست انجام دادند.

اما اختلافات قابل توجهی در VO2 max وجود داشت یعنی CrossFitters نتیجه بسیار عالی را در این مورد ثبت کردند. با استفاده از دستورالعمل‌های پزشکی کالج آمریکایی نتیجه به این صورت بود که حدود 31 درصد وزنه برداران دارای درجه بندی منظمVO2 max ، 61.5٪ نمره خوب و 7.7٪ نمره عالی داشتند. این در حالی بود که 46 درصد از CrossFitters طبقه بندی شده‌اند در درجه خوب و 53.8٪ آن‌ها در درجه عالی قرار گرفتند.

کراس فیت یا بدنسازی؟ چگونه تصمیم بگیرید

کراسفیترها توانستند در فاکتورهای قدرت و تست پرش نتایج چشمگیرتری ثبت کنند و دیگر نتایج حاکی از این موضوع بود که وزنه برداران آموزش دیده در بخش فوقانی اندام‌ها دارای قدرت و مقاومت بیشتری هستند.

باید گفت که تصمیم گیری در این قسمت کاملا به اهداف شما که نیاز به بهبود کدام یک از فاکتورها دارید، بستگی خواهد داشت.

اگر قصد دارید قدرت انفجاری و پویایی بیشتری داشته باشید، تمرین ‌ای سنتی‌تر و جزئی‌تر برای اجزای مختلف از بدن را امتحان کنید. اما اگر می‌خواهید خود را از نظر هوازی بهتر کنید بهتر است تا به تمرینات CrossFit بیشتر بپردازید. محققان می‌گویند که تقویت VO2 max باعث ترکیب بهتر بدن و بهبود ظرفیت هوازی می‌شود.

علاقه مندان که قصد شروع تمرینات ورزشی یا راه اندازی باشگاه دارند، می‌توانند برای فروش لوازم ورزشی یا تجهیز باشگاه ورزشی کراس فیت، تی آر ایکس، بدنسازی، پیلاتس، باشگاه خانگی یا سالن‌های ورزشی به سایت کراسفیت24 به آدرس crossfit24.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کراسفیت24

مجموعه کراس فیت24 ، آماده ارائه خدمات در زمینه تجهیز باشگاه ورزشی و فروش لوازم ورزشی است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی