اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809284321014001

چاپ کتاب با نشر متخصصان

چگونه کتاب بنویسیم و مراحل چاپ کتاب چیست؟

کد: 139809284321014001

http://bit.ly/35JrOPO

، (اخبار رسمی): انتخاب بهترین نشر برای چاپ کتاب موضوعی است که باید به آن توجه کرد. با انخاب یک نشر خوب و معتبر جهت چاپ کتاب، نگرانی‌ها به حداقل میزان ممکن می‌رسد و روند چاپ کتاب به خوبی و با کیفیت پیش خواهد رفت. نشر متخصصان در این زمینه افراد را کمک خواهد کرد.

چاپ کتاب با نشر متخصصان
چگونه کتاب بنویسیم و مراحل چاپ کتاب چیست؟

قبل از هر توضیحی، سپردن  چاپ کتاب به انتشارات امن ترین حالت ممکن برای چاپ کتاب است. در ایران انتشاراتی‌های زیادی وجود دارد که می‌توان چاپ را به آن‌ها سپارد. اما مناسب ترین حالت این است که کتاب خود را به انتشاراتی مناسب حوزه‌ی موضوع کتاب سپارد. مثلا انتشاراتی که در حوزه‌ی چاپ کتاب‌های مدرسه فعالیت دارد می‌تواند رمان هم چاپ کند اما چون حوزه‌ی اصلی چاپ متفاوت است شاید در انتشار کتاب موفق نباشد.

برای پیدا کردن انتشارات مناسب زمینه‌ی کاری، می‌توان در کتاب‌های مشابه خود یا اینترنت تحقیق کرد. شماره تلفن انتشاراتی‌ها در صفحه‌ی شناسنامه‌ی کتاب وجود دارد. روش دیگر هم پرس و جو از کارشناسان است.

اولین گام برای کسانی که می‌پرسند چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ تعیین هدف از نگارش کتاب است. کتاب می‌تواند تالیفی از تفکرات، اعتقادات و گردآوری مطلب باشد. در این حالت مولف، اطلاعات مورد نیاز و ضروری را برای یک موضوع خاص جمع آوری می‌کند و نکات جالب و مفیدی را به زبان کشور خود ترجمه می‌کند تا هموطنان از این اطلاعات بهره ببرند. در مرحله ی بعدی چگونه کتاب را چاپ کنیم؟، نگارش بر اساس مشخص شدن هدف انجام می‌شود.

مرحله‌ی بعد، ویراستاری کتاب است. ترس از نادرست بودن مطالب و داشتن مشکلات ویرایشی برای همه‌ی مولفان و نویسندگان وجود دارد. این ترس در بیشتر مواقع مانع اقدام برای به چاپ رسیدن کتاب می‌شود. همین موضوعات باعث می‌شود خلاقیت و استعدادها دیده نشود. اما نباید نگران این موارد بود زیرا با یک بازبینی دقیق و ساده می‌توان خطاها را به حداقل رساند.

گرفتن مجوز‌ها کار ساده‌ای نیست و زمان بر است. بهتر است اخذ مجوزها به انتشارات سپرده شود. این مجوزها شامل دریافت شابک، فیپا، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

این یک روند طبیعی و زمان بر است. یعنی باید زمان مشخص طی شود تا مجوز صادر شود. زمان هم به نوع موضوع وابسته است. وزارت فرهنگ و ارشاد باید نسخه‌ی پی دی اف شده را به طور کامل بررسی کند و بعد تایید نهایی را ارسال کند.

توجه کنید که بعد از گرفتن مجوز و چاپ کتاب هم باید چند نسخه را برای وزارت فرهنگ و ارشاد جهت اعلام وصول ارسال کرد. در مورد روند اجرایی هم بعد از اخذ مجوزها، متن و جلد کتاب به مرحله‌ی آماده سازی می‌رسد. سپس باید فیلم، زینک متن و جلد، چاپ متن و جلد، سلفون کشی برای جلد و صحافی هم انجام شود.

در اخر باید به چاپ و صحافی کتاب توجه کرد. بعد از گرفتن مجوزها، صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب باید تیراژ را انتخاب کرد. در مورد تیراژهای بالاتر از ۱۰۰۰ جلد معمولا از افست استفاده می‌شود. در تیراژهای کمتر از ۱۰۰۰ جلد، نوع چاپ دیجیتال است. بعد از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن هم انجام می‌شود.

در تنظیم قرارداد به مسئله‌ی امتیاز کتاب توجه باید کرد که حتما صاحب امتیاز شخص شما باشید. قرارداد بین نویسنده/مولف و ناشر انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع نیاز، یکی از آنها انتخاب می‌شود. 

نویسنده برای چاپ کتاب می‌تواند بخشی از مراحل را خودش انجام دهد و بخش دیگر که نیاز به حرفه و تجربه دارد (مانند اخذ مجوز، طراحی جلد و…) را به عهده‌ی ناشر بگذارد. یکی از مهم ترین مراحل در چاپ کتاب، انتخاب عنوان مناسب برای کتاب است.

متاسفانه به این موضوع کمتر توجه می‌شود اما نام کتاب تاثیر فوق العاده‌ای در انتخاب خواننده برای خرید آن دارد. زیرا می‌تواند تمامی حس و هدف آن کتاب را در قالب یک کلمه به مخاطب القا کند. بنابراین به انتخاب نام کتاب دقت باید کرد. مورد بعدی که اهمیت دارد، طراحی جلد کتاب است. پیشنهاد می‌شود طراحی جلد کتاب را طراحان حرفه‌ای سپارد. زیرا مخاطب با دیدن عکس روی کتاب، تصمیم به خریدن می‌گیرد.

طراحی جلد و صفحه آرایی

در نهایت با دریافت اعلام وصول، پروسه اداری چاپ یک کتاب به پایان می‌رسد. اگر کتابی اعلام وصول نشود، یعنی چاپ نشده است و هیچ ارزشی ندارد. زیرا کتاب در کتابخانه ملی و ارشاد ثبت نشده است بنابراین حق مالکیت و پیگرد قانونی در آن وجود ندارد. می‌توان بین ۶ ماه تا ۱ سال پس از چاپ کتاب، وارد سایت کتابخانه ملی شد و اسم کتاب را سرچ کرد.

هرچقدر که دنیای تکنولوژی پیشرفت می‌کند، بازهم هیچ چیزی جای کتاب را نمی‌گیرد. کتاب به انسان حسی را منتقل می‌کند که بهترین پی‌دی‌اف‌ها و بهترین موبایل‌ها منتقل نمی‌کند. به همین دلیل کتاب مخاطب خاص و همیشگی خود را داد. اگر فردی تصمیم دارد که احساسات و تفکر خود را بر روی کاغذ پیاده کند و آن را تبدیل به کتاب کند باید تبریک گفت.

یکی از مسائلی که ممکن است برای کسی که قصد چاپ کتاب دارد مهم باشد، تیراژ کتاب است. شمارگان واژه‌ای است پارسی که در برابر واژه «تیراژ» که واژه‌‌ای فرانسوی است استفاده می‌شود. این واژه جمع «شماره» است و منظور از آن تعداد نسخه‌هایی از یک مجله، کتاب، لوح فشرده (سی‌دی)، نوار کاست، روزنامه یا فیلم است که در یک بار تکثیر و منتشر می‌شود.

تیراژ کتاب از اهمیت بالایی برخورد دار است. ممکن است مخاطبان کتاب صد هزار نفر باشند ولی تیراژ کتاب بیست هزار باشد. در این صورت نصفی از این کتاب‌ها به فروش نمی‌رسد.  تیراژ کتاب باید با هدف انتخاب شود.

بدین معنی که متناسب با تعداد مخاطب خود تعداد تیراژ کتاب خود را حساب کرد. گاهی اوقات ممکن است فقط برای سنجش مزاج مخاطب خود فقط تعداد بسیار اندکی کتاب چاپ شود.

صفحه آرایی چیست و صفحه آرا باید چه کاری انجام بدهد؟

شاخصه دیگری که باعث می‌شود چاپ کتاب موفقیت آمیز باشد و به فروش خوبی برسد صفحه آرایی است. به مجموعه تکنیک‌های غالباً بصری که باعث جذب مخاطب و تداوم مطالعه است اصول صفحه آرایی می‌گویند. برای مثال صفحه آرایی مانند تبلیغات است. بدین معنی که همواره تلاش می‌کند تا با جلوه‌های بصری به جذب مخاطب بپردازد.

در واقع ظاهر مکوبات مانند مجلات و کتاب‌ها تأثیر بسیار زیادی بر روی فروش آن‌ها دارد. زیرا جلوه‌های ظاهری باید به گونه‌ای باشد که مخاطب بدون هیچ گونه تبلیغات پیشینی و بدون هیچ پیش قضاوتی به سمت کتاب بیاید. این روش فقط از طریق صفحه آرایی خوب، مناسب به دست می‌آید.

اگر هدف اصلی از صفحه آرایی جذب مخاطب باشد، باید دقت کرد که به قدری صفحه آرایی و طراحی گرافیک قدرتمند و جذاب باشد که مخاطب با یک نگاه جذب کتاب شود.

هدف دیگری که در صفحه آرایی دنبال می‌شود تداوم مطالعه مخاطب است. باید در صفحه آرایی کتاب و یا مجله‌ دقت داشت که چشم و ذهن مخاطب از خواندن کتاب خسته نشود و کتاب را تا آخر بخواند.

صفحه آرا و طراح همیشه در صدد این هستند که به این هدف به ظاهر کوچک ولی مهم دست پیدا کنند. در واقع تنها چیزی که خواننده را در زمان اولیه در دست گرفتن کتاب جذب می‌کند و باعث موفقیت چاپ کتاب می‌شود همین فاکتورهای ذکر شده است.

صفحه آرایی کتاب کمی متفاوت‌تر از صفحه آرایی روزنامه و مجله است. اغلب هدف مخاطب صرفاً مطالعه کتاب و طراحی‌های جذاب در کتاب باعث حواس پرتی مخاطب می‌شود. به همین دلیل بهتر است از کتاب در شکل ساده طراحی شود. به همین دلیل صفحه آرایی کتاب بیشتر به معنای حروف چینی است.

برای طراحی کتاب باید چه کاری انجام دهیم؟

طراحی یک جلد کتاب را می‌توان جزو مهم‌ترین و آخرین مرحله چاپ کتاب دانست زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب، رنگ کاغذها، تعداد صفحات و ویرایش نهایی نوشته است.

همان‌طوری که در گذشته بیان شد، مخاطب کتاب عامل تاثیر گذاری در محتوا و همینطور در صفحه آرایی و طراحی است. در طراحی کتاب باید به این دقت شود که مخاطب در چه رنج سنی قرار دارد. مخاطب چه کسانی هستند؟

چند درصد از مخاطبان مرد و چند درصد زن هستند. پاسخ دادن به این سوالات باعث می‌شود که دید کلی و خوبی نسبت به انتقال پیام به مخاطب خود داشت.

قبل از طراحی کتاب بهتر است که چندین کتاب مختلف در حوزه مربوط به موضوع مورد بررسی قرار گیرد. نکاتی که باید به آن دقت شود، اندازه فونت، طیف رنگی، مدل طراحی، حروف چینی و … است.

جلد کتاب معمولا از چند سطر و تصویر تشکیل شده است. جلد کتاب باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. به این دلیل که جلد کتاب هویت شما است و نقش بسیا مهمی در فروش کتاب شما دارد. نوع فونت، سایز فونت، طیف رنگ و … همه جزو مسائل مهمی است که دست در دست هم خواهد داد تا هویت کتاب را شکل دهند.

ویراستاری چیست و ویراستار چه کاری انجام می‌دهد؟

امروزه می‌توان یکی از هنرهای نویسندگی را ویراستاری دانست که نقش بسیار مهمی در چاپ کتاب دارد. از این جهت ویراستاری نوعی هنر به حساب می‌آید که  ویراستار با مهارت خود در نگارش و تسلطی که بر متون و دستور زبان دارد می‌تواند هر نوشته‌ای را مرتب کرده و  خطاهای آن را تصحیح و به آن نظم دهد.

به عبارت دیگر، ویرایش شامل بررسی دقیق یک سند کتبی است. ویراستار با ایجاد تغییرات، حذف و یا اضافه کردن  برای مطابقت با یک استاندارد خاص و توافق شده به منظور آماده ‌سازی برای یک موضوع خاص یک سند را اصلاح می‌کند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل چاپ کتاب می‌توانند به سایت نشر متخصصان به آدرس www.motekhassesan.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نشر متخصصان

تیم حرفه ای انتشارات متخصصان دارای افراد با تجربه در زمینه چاپ کتاب، انتشارات کتاب، مقاله و ترجمه می باشد. تالیف یا ترجمه ی کتاب های مرتبط با حوزه ی کاری شما، یکی از مهم ترین نقاط قوت در رزومه ی کاری می باشد. چاپ و انتشارات کتاب امتیازات بالایی در زمینه ی موفقیت دانشجویان دکترا و اساتید دارد. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که قصد تالیف و چاپ کتاب خود را دارید، ما آمادگی همکاری با شما را داریم. شما میتوانید صفر تا صد امور چاپ کتاب خود را با خیالی آسوده و اطمینان خاطر به تیم انتشارات متخصصان بسپارید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | نشریات و کتاب