اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139809294322012020

مباحث مهم فلسفه به روش حکمت متعالیه ملاصدرا در کتاب اصول المعارف فیض کاشانی

کد: 139809294322012020

http://bit.ly/2Q31BFm

، قم , (اخبار رسمی): اصول المعارف یک دوره مباحث مهم فلسفه به روش حکمت متعالیه ملاصدرا و در واقع تلخیص کتاب عین الیقین خود مؤلف است و مشتمل است بر مباحث تحقیقى در وجود و عدم، معرفت ذات بارى تعالى و صفات اسماء الهى، حرکات و تجدد طبیعت، معرفت نفوس و ملائکه و شیاطین، تفصیل وجوه فرق بین دنیا و آخرت و نحوه وجود جسمانى و ...

مباحث مهم فلسفه به روش حکمت متعالیه ملاصدرا در کتاب اصول المعارف فیض کاشانی
اصول المعارف تلخیص کتاب عین الیقین و یک دوره مباحث مهم فلسفه به روش حکمت متعالیه ملاصدرا می‌باشد.

این رساله مشتمل است بر مباحث تحقیقى و عالمانه‌اى در وجود و عدم و معرفت ذات بارى تعالى، و صفات اسماء الهى، علم و جهل، ماهیات و تعینات آن، علت و معلول و معرفت غایات، و بیان آنکه خداوند غایت جمیع اشیاء است و فاعل تام در دار وجود اوست، حرکات و تجدد طبیعت و حدوث عالم از طریق حرکت جوهر، بیان حرکت و زمان و معناى ازل و ابد، و تنزه خداوند از حدوث و حرکت، سماوات و ارض و برزخ و بین این دو، معرفت نفوس و عقول و ملائکه و شیاطین، و بیان معانى خیر و شر و لذت و الم، و معرفت ثواب و عقاب و نار، و بیان انقطاع عذاب از اهل نار، اقسام جنت و نار و بیان اصول نشأت و حقایق موجودات و ارواح، تفصیل وجوه فرق بین دنیا و آخرت و نحوه وجود جسمانى.

مؤلف یکى از اساتید بزرگ علوم عقلى و نقلى (فلسفه و حکمت مشایى و اشراقى، عرفان و تصوف نظرى و عملى، فقه و حدیث و رجال و تفسیر و علم اخلاق به سبک عرفا و حکما) به شمار مى‌رود و در جامعیت و تبحر در علوم مختلف و تخصّص در دو رشته عقلى و نقلى یکى از نوادر دانشمندان ایرانی، در دوران اسلامى محسوب مى‌شود.

اصول المعارف تلخیص کتاب عین الیقین است. وى در این کتاب از نقل کلمات مشهور و اقوال و آرایى که مسلم نیست و مورد نقض و ابرام و متحمل شکوک و مناقشات و منشأ مردود و مناقضات است، احتراز جسته، فقط به ذکر طریق حق و نقل مطالب و تحقیق در آرایى که مورد تأیید بلکه مختار و اهل توحید و سالکان مسلک ایقان است، اکتفا کرده است.

فیض کاشانی در این کتاب خواننده را گام به گام به نحوی پیش می‌برد که بر او رازهایی از حکمت متعالیه آشکار شود. او تنها به همین مساله اکتفاء نمی‌کند، بلکه شناخت فلسفی مبنی بر حکمت متعالیه را با معرفت قرآنی درهم می‌آمیزد و آمیزه‌ای هم‌ساز و راه‌گشا را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد.

کتاب حاضر گرچه چکیدۀ مصنفات فلسفی سابق فیض کاشانی است، لکن او در این کتاب سعی کرده نکته‌هایی بدیع را بگنجاند و بیان واضحی را اختیار کند؛ او با این کار به دنبال گشودن بابی برای ورود به جهان فلسفی خود است.

اصول المعارف از مسائل اساسی چون وجود و زمان و حرکت و چیستان عالم به سخن ‌می‌آورد، یعنی پرسش‌هایی که همواره ذهن آدمی را به خود مشغول داشته است. با این حال، فیض کاشانی به دور از درازگویی تمامی این پرسش‌ها را مطرح می‌کند.

نوشتار حاضر، هم مناسب حال محققان و دانشجویان است و هم می‌تواند به مخاطبان دیگر در فهم فلسفی خود و جهان اطراف کمک شایانی بکند. استدلال‌های این کتاب بسیار روشن است و با اندکی تأمل می‌توان به فهم آن نائل شد، در عین حال مصنف به هیچ روی از غنای بحث‌ها نکاسته و کوشیده عمق راستین مطالب را حفظ کند و در عین حال راهی باشد برای فتح باب نگرش فلسفی به قرآن.

عناوین ابواب دهگانه و خاتمه کتاب اصول المَعارف:

 • باب اوّل دربارۀ وجود و عدم که در آن معرفت ذات نهفته است؛
 • باب دوّم دربارۀ علم و جهل و مقصود از آن‌ها که در شناختِ صفات نهفته است؛
 • باب سوّم دربارۀ معرفت به اسماء؛
 • باب چهارم دربارۀ ماهیت‌ها و تعیّن‌های آن که مربوط به معرفت ماسوای الله است؛
 • باب پنجم دربارۀ سبب و مسبب که در آن معرفت غایت‌ها نفهته است؛
 • باب ششم دربارۀ طبایع، تجدد و ارواح آن و در دانش معرفت به حدوث عالم و تسبیح آن نهفته است؛
 • باب هفتم دربارۀ حرکت، زمان، مکان و توابع آن‌ها؛ در این باب شناخت به ازل و ابد و اینکه الله سبحانه، و نیز عالم از این حیث که مجموع است، از حرکت و زمان مبرّاء هستند، نهفته است؛
 • باب هشتم دربارۀ آسمان‌ها و زمین و آن‌چه میان آن‌هاست و در آن شناخت نفوس و عقول و قوا و ملائکه و اجنّه و شیاطین است؛
 • باب نهم دربارۀ خیر و شرّ و لذّت و رنج که در آن شناختِ ثواب و عِقاب و بهشت و آتش نهفته است؛
 • باب دهم دربارۀ اصول جهان‌ها و حقایق موجودات و ارواح و صور و قالب‌های آن‌ها و در آن شناخت تأویلِ امر متشابه و تعبیر خواب‌ها نهفته است؛
 • خاتمه دربارۀ توسعۀ وجوه تمایز میان دنیا و آخرت و دربارۀ چگونگی وجود جسمانی.

کتاب اصول المعارف فیض کاشانی، اثر مولی محسن فیض کاشانی با ترجمه و تحقیق ابراهیم رنجبر و در 235 صفحه به همت انتشارات آیت اشراق به چاپ رسیده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب ترجمه اصول المعارف فیض کاشانی می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | نشریات و کتاب