اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139810024330010003

اسکین تگ

اسکین تگ یا زائده‌های گوشتی روی پوست چیست؟

کد: 139810024330010003

http://bit.ly/2ShpuMa

، تهران , (اخبار رسمی): اسکین تگ یا همان منگوله پوستی یا آکروکوردون، زائده‌های گوشتی تیره یا همرنگ پوست است که غیر قابل درد و بی آزار بوده و همانند یک آویز کوچک و بوسیله ساقه نازکی به نام پوستر روی پوست متصل هستند.

اسکین تگ یا زائده های گوشتی روی پوست چیست و چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد؟
اسکین تگ یا زائده‌های گوشتی روی پوست چیست؟

اسکین تگ از جمله مشکلات پوستی است که جای نگرانی ندارد، مانند خال، جوش و … ولی با این وجود آزار دهنده است. هم مردان و هم زنان در برهه‌ای از زندگی حداقل یک بار دچار آن می‌شوند. اما نکته بسیار مهم در مورد این زائده‌های پوستی این است که آکروکوردون‌ها بی خطر و غیرمسری هستند. یعنی با دست زدن به جای دیگر از بدن و یا فرد دیگری منتقل نمی‌شود. اگرچه این منگوله‌ها بی خطر هستند و نیاز به درمان ندارند چون بیشتر آنها بعد از مدتی خود به خود از بین می‌روند اما از لحاظ زیبایی و ظاهری مشکل ساز هستند که در این صورت می‌توان آنها را برداشت.

آکروکوردون‌ها معمولا در جاهایی که پوست چین خوردگی دارد مانند زیر بغل، کشاله ران، سینه، پلک و … ظاهر می‌شوند و به همین دلیل در افراد چاق و دارای چین بیشتر ظاهر می‌شود. چون در جاهایی که اصطکاک زیاد است بیشتر به وجود می‌آید. یک توصیه بسیار مهم این که هیچ گاه سعی نکنید خودتان زائده را بردارید و یا ببرید چون در این حالت احتمال خونریزی و الودگی وجود دارد علاوه بر آن ممکن است جای آن زخم شده و باقی بماند.

اسکین تگ ها معمولا بی رنگ و یا تیره هستند و در اولین مرحله پیدایش به صورت یک ناهمواری روی پوست به وجود می‌آید اما بعدا و با گذشت زمان ممکن است بزرگتر شوند اما اکثر آنها کوچک و قابل لمس هستند همچنین ممکن است گرد و صاف و یا گوشتی باشند.

علت ایجاد اسکین تگ‌ها

به طور دقیق علت اصلی ایجاد این زائده‌ها مشخص نیست اما از آنجا که رویش آنها بیشتر در نواحی چین خورده پوست است پس اصطکاک می‌تواند نقش مهمی در ایجاد آن داشته باشد. دیابت و مقاومت در برابر انسولین هم می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد.

اسکین تگ یکی از عوارض جانبی بارداری و افزایش وزن است. اگرچه زائده‌های پوستی مسری نیستند اما ممکن است یک رابطه ژنتیکی وجود داشته باشد و اعضای یک خانواده همگی آکروکوردون داشته باشند. 

یکی دیگر از دلایل ایجاد این زائده‌های پوستی ویروس اچ پی وی است که ممکن است روی آکروکوردون به وجود بیاید و در این حالت چون تشخیص این دو زائده و افتراق آنها از هم برای خود فرد سخت است، باید به متخصص پوست مراجعه شود.

برداشتن و درمان اسکین تگ

همان طور که گفته شد این منگوله‌های پوستی بی خطر بوده و در برخی موارد خود به خود از بین می‌روند پس درمان آن جنبه زیبایی دارد. اگر زائده‌های پوستی بیش از حد بزرگ باشد و خونریزی هم کند ممکن است در سایش با لباس مشکل ساز شود، در این حالت بهتر است که تگ‌ها برداشته شوند.برخی هم بدون اینکه مشکلی داشته باشند چون از ظاهر این زائده‌ها راضی نیستند اقدام به برداشتن می‌کنند.

درمان از طریق جراحی و کرایو Cryosurgery:  در این روش از طریق فریز کردن با نیتروژن مایع زائده را بر می‌دارند.

کاتری Cauterization : بافت زائده از طریق حرارت و انرژی الکتریکی با فرکانس بالا سوزانده و تخریب می‌شود.

جراحی: برداشتن زائده و یا تگ به وسیله تیغ و چاقوی جراحی و یا لیزر

بستن با نخ: در این روش انتهای زائده و اسکین تگ را با نخ می‌بندند تا خون رسانی به آن قطع شود و پس از مدتی خشک شده و می‌افتد.

امکان دارد شما خود وسوسه شوید که اسکین تگ را بردارید و یا با دست بکنید که به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، به خصوص اگر اسکین تگ در ناحیه پلک و چشم باشد، این کار به دلیل خونریزی و عفونت، آلودگی و خطر بسیاری دارد. در ضمن ممکن است زائده زخم شده و جای آن باقی بماند. پس بهتر است از درمان خودسرانه خودداری شود و اجازه داد پزشک متخصص پوست این کار را در مطب و با وسایل استریل و محیط کاملا بهداشتی انجام دهد.

در تمام مراحل برداشتن اسکین تگ بیهوشی لازم نیست و پزشک می‌تواند از بی حسی موضعی استفاده کند.

درمان طبیعی و خانگی برای برداشتن اسکین تگ

با اینکه قطعیت این روش‌ها اثبات نشده و صد در صد نتیجه بهبودی کامل نیست اما می‌توان از برخی روش‌ها و داروهای خانگی مانند سرکه سیب و آبلیمو و یا روغن درخت چای و … استفاده کرد و با پنبه روی موضع مالید. نکته مهم برای این که روش‌های خانگی موثر باشد و نتیجه دهد این است که درمان را به صورت مداوم و مستمر چند روز و یا چند هفته ادامه داد.

اسکین تگ و سرطان

مانند هر برجستگی دیگری که بی دلیل روی پوست ظاهر می‌شود خوب است که حواستان به آکروکوردون‌ها هم باشد. در برخی موارد نادر این زائده‌ها در واقع اسکین تگ نیستند و نشانه‌ای از سرطان هستند، اگر این ضایعه‌ها بعد از مدتی خود به خود از بین نرفت و تغییر رنگ داد و یا گاهی خونریزی داشت و رشد کرد، بهتر است که برای معاینه دقیق‌تر حتما به متخصص مراجعه شود.

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

در برخی موارد زگیل تناسلی روی اسکین تگ ظاهر می‌شود که در این حالت تشخیص این دو از هم برای فرد مشکل است. با این حال این ضایعه‌ها تیره‌تر از زگیل تناسلی هستند و معمولا دارای پایه هستند و به حالت آویزان به پوست متصل هستند. هم آکروکوردون و هم زگیل تناسلی ممکن است در هر جایی از بدن به وجود بیایند ولی این زائده‌های پوستی بیشتر در جاهایی که دارای چین خوردگی است ظاهر می شود و زگیل تناسلی عمدتا در نواحی تناسلی. تفاوت دیگر اینکه عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی است، ولی عامل آکروکوردون مشخص نیست.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت ونک لیزر به آدرس vanaklaser.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک ونک لیزر

درمان هموروئید بواسیر شقاق فیستول کیست مویی با لیزر

اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۸۸۸*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان