کد: 139810034334510280

قرص استامینوفن چیست؟

عوارض قرص، شربت و شیاف استامینوفن برای کودکان و بزرگسالان

کد: 139810034334510280

http://bit.ly/2sYA3ck

، تهران , (اخبار رسمی): استامینوفن (نام علمی پاراستامول) یکی از انواع داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی است و به عنوان یک تسکین دهنده درد برای کاهش درد ناشی از سردرد، دوره قاعدگی، درد دندان یا دردهای ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا به کار می‌رود.

عوارض قرص، شربت و شیاف استامینوفن برای کودکان و بزرگسالان
عوارض قرص، شربت و شیاف استامینوفن برای کودکان و بزرگسالان

شاید شما نیز جز افرادی هستید که به محض احساس کوچکترین دردی به سراغ قرص‌های مسکن می‌روید. یکی از معروف ترین این داروها قرص استامینوفن نام دارد. که در کشور ما آمار بسیار بالایی از مصرف آن وجود دارد. اغلب افراد شناخت دقیقی از آن نداشته و با عوارض جانبی این مسکن آشنایی ندارند. می‌توان برای کسب اطلاعات دقیق و جامع از این قرص پر مصرف اطلاعاتی که در ادامه آمده است را مطالعه کرد.

قرص استامینوفن چیست؟

استامینوفن (نام علمی پاراستامول) یکی از انواع داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی است و به عنوان یک تسکین دهنده درد برای کاهش درد ناشی از سردرد، دوره قاعدگی، درد دندان یا دردهای ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا به کار می‌رود. از دیگر کاربردهای این دارو می‌توان به کاهش دهنده تب و نیز ضد التهاب بودن اشاره کرد. معمولاً برای تسکین درمان درد متوسط ​​تا شدید، از تزریق این دارو با داروهای ضد درد استفاده می‌شود. همچنین تزریق این دارو ممکن است برای اهدافی دیگری انجام شود.

این دارو در اشکال تزریقی، شیاف، قطره، قرص، شربت و سوسپانسیون موجود است. همچنین از ترکیب این ماده با سایر داروها نیز استفاده می‌شود. یکی از این قرص‌های ترکیبی آنتی هیستامین نام دارد.

از مصرف همزمان چند داروی حاوی استامینوفن خودداری کنید. داروهای مانند سرما خوردگی دارای درصد کمی استامینوفن هستند و مصرف همزمان آنها ممکن است، باعث بروز عوارض شود.

مهمترین اطلاعاتی که باید درباره استامینوفن دانست

در صورت ابتلا به فشار خون بالا قبل از مصرف با پزشک مشورت کرد.

قبل از مصرف این قرص دستورالعمل روی جعبه را به طور کامل مطالعه کرد.

در صورت ابتلا به بیماری شدید کبدی، مثل سیروز نباید از این دارو استفاده شود.

مصرف بیش از مقدار توصیه شده از این دارو ممنوع است. زیرا مصرف بیش از حد، می‌تواند به کبد آسیب برساند و یا حتی باعث مرگ شود.

 اگر دچار حالت تهوع، درد در قسمت فوقانی معده، خارش، از بین رفتن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس یا زردی (زرد شدن پوست یا چشم) هستید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در موارد نادر، این مسکن ممکن است یک واکنش شدید پوستی ایجاد کند که می‌تواند کشنده باشد. در صورت وجود قرمزی پوست یا بثورات پوستی که گسترش می‌یابد و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می‌شود، از مصرف این قرص خودداری کنید و فوراً با پزشک تماس بگیرید.

در صورتی که اعتیاد به مصرف الکل دارید، قبل از مصرف این دارو پزشک خود را در جریان قرار دهید. 

مشخص نیست که مصرف قرص استامینوفن در بارداری بی خطر است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید با پزشک خود در میان بگذارید. این قرص می‌تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است برای نوزاد عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت شیردهی پزشک خود را مطلع کنید.

در صورت که تب بالا از 40 درجه سانتیگراد دارید، تنها با مصرف استامینوفن تب کاهش نیافته و نیاز است که با پزشک مشورت شود.

در بزرگسالان باید پس از 10 روز ادامه دار شدن تب و یا تشدید علائم مصرف دارو قطع شود.

این قرص را می‌توان قبل و بعد از صرف غذا مصرف کرد.

از مصرف همزمان چند داروی حاوی استامینوفن خودداری شود. داروهای مانند سرما خوردگی دارای درصد کمی از این ماده هستند و مصرف همزمان آنها ممکن است، باعث بروز عوارض شود.

در صورتی که قصد مراجعه به دندان پزشکی و یا عمل جراحی دارید، پزشک خود را در مورد مصرف این دارو مطلع سازید.

عوارض قرص استامینوفن

در صورتی که این قرص به موقع و مطابق با دستور پزشک مصرف شود، داروی موثری خواهد بود که حتی بدون نسخه پزشک نیز در دسترس است. اما در برخی افراد مصرف این قرص می‌تواند باعث بروز علائم واکنش آلرژیک شده و موجب کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شود. در موارد نادر، این قرص ممکن است یک واکنش شدید پوستی ایجاد کند که در این صورت می‌تواند کشنده باشد. این واکنش ممکن است، حتی پس از گذشت چندین روز از مصرف آن رخ دهد. در صورت مشاهده لکه‌های قرمز روی پوست یا بثورات پوستی که در حال گسترش است، از مصرف این دارو خودداری باید کرد و فوراً با پزشک تماس گرفت. بهتر است دیگر هرگز از داروهای استامینوفن استفاده نشود.

در صورت بروز علائم زیر مصرف این قرص را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، مشکلات کبدی، تهوع، درد معده، خارش، از بین رفتن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس، زردی (زرد شدن پوست یا چشم).

عوارض جانبی شایع این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفراغ، یبوست، احساس اضطراب، خارش، سردرد، مشکلات خواب (بی خوابی).

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت بیچشک مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان