کد: 139810074346910280

بررسی علل خونریزی بعد از یائسگی

کد: 139810074346910280

http://bit.ly/36bCPJZ

، تهران , (اخبار رسمی): نمونه‌هایی از خونریزی که نیاز به مشورت با پزشک دارد، شامل خونریزی بعد از رابطه جنسی یا خونریزی بسیار سنگین و بیشتر از لکه بینی است. معمولاً این خونریزی‌ها با مسئله قاعدگی ارتباطی ندارند و ممکن است علت‌های دیگری داشته باشد که باید شناسایی شوند.

خونریزی بعد از یائسگی (PMB): علامت قابل اعتماد سرطان آندومتر(رحم)؟
بررسی علل خونریزی بعد از یائسگی

یائسگی پایان قاعدگی است. از نظر بالینی، هنگامی که یک زن بعد از مدت 12 ماه پریود نشده باشد، به یائسگی می‌رسد. این اتفاق نتیجه کاهش طبیعی هورمون‌ها است که یک خانم معمولاً در دهه 40 یا 50 زندگی خود تجربه خواهد کرد.

وقتی یک زن یائسگی را پشت سر گذاشته باشد، به طور معمول انتظار خونریزی نمی‌رود. با این وجود، بعضی اوقات زنان خونریزی از واژن را تجربه می‌کنند.

پزشکان این خونریزی را غیر طبیعی می‌دانند و تاکید دارند، که زنان باید برای ارزیابی این شرایط به پزشک مراجعه کنند.

نمونه‌هایی از خونریزی بعد از یائسگی که نیاز به مشورت با پزشک دارد، شامل خونریزی بعد از رابطه جنسی یا خونریزی بسیار سنگین و بیشتر از لکه بینی است. معمولاً این خونریزی‌ها با مسئله قاعدگی ارتباطی ندارند و ممکن است علت‌های دیگری داشته باشد که باید شناسایی شوند. 

علت خونریزی بعد از یائسگی

خونریزی واژن پس از یائسگی می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

سرطان رحم از جمله سرطان آندومتر و سارکوم رحم : این سرطان بر روی آستر آندومتر ایجاد می‌شود. تخمین زده می‌شود که 10 درصد از زنان یائسه با خونریزی رحم مبتلا به سرطان آندومتر هستند.

نازک شدن بافت‌های پوشاننده رحم (آتروفی آندومتر) یا واژن (آتروفی واژن) : هنگامی که تولید هورمون استروژن به دلیل یائسگی متوقف می‌شود، لایه آندومتر نازک‌تر شده و در نتیجه، ممکن است این لایه خونریزی کند.

پولیپ رحم : پولیپ‌ها زائده‌هایی هستند که می‌توانند در آستر رحم ایجاد شوند. آنها معمولاً غیر سرطانی هستند اما می‌توانند خونریزی غیر معمول یا سنگین ایجاد کنند. پولیپ‌ها گاهی اوقات می‌توانند در داخل کانال گردن رحم رشد کنند. در این شرایط ممکن است یک زن هنگام رابطه جنسی دچار خونریزی شود.

داروهای هورمون درمانی مثل تاموکسیفن: مصرف داروهای هورمونی مانند تاموکسیفن نیز ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث خونریزی پس از یائسگی شود.

رشد بیش از حد سلول‌هایی که لایه رحم را تشکیل می‌دهند (هایپرپلازی آندومتر) : این حالت باعث می‌شود که دیواره رحم به جای نازک تر شدن، ضخیم تر شود و خونریزی سنگین یا نامنظم ایجاد کند. علت این بیماری بیشتر استروژن اضافی بدون هورمون پروژسترون برای جبران آن است. هایپرپلازی آندومتر بعضی اوقات می‌تواند منجر به بروز سرطان آندومتر یا همان سرطان رحم شود.

از سایر علل این اختلال می‌توانیم به این موارد اشاره کرد:

  • ترومای لگن
  • خونریزی از مجاری ادراری یا روده بزرگ
  • فیبروئید رحم
  • عفونت پوشش رحم (اندومتریت)
  • سرطان دهانه رحم یا مهبل
  • اختلالات تیروئید (تیروئید پرکار با تروئید کم کار)

علت خونریزی ممکن است کاملاً بی ضرر باشد. با این حال، خونریزی پس از یائسگی می‌تواند ناشی از مشکلات جدی نیز باشد، بنابراین لازم است، سریعاً برای بررسی به پزشک مراجعه شود.

PMB در اغلب موارد ناشی از شرایط خوش خیم است و کمتر از 1 نفر از هر 10 زن مبتلا به PMB به سرطان آندومتر مبتلا است.

تشخیص

پزشک با پرسیدن سؤالاتی از بیمار درباره علائمی که تجربه کرده است، تشخیص این اختلال را آغاز می‌کند. پزشک احتمالاً سؤالات زیر را می‌پرسد، پس بهتر است خود را برای پاسخگویی به آنها آماده کرد.

  • چه زمانی برای اولین بار متوجه این علائم شده‌اید؟
  • مقدار خونریزی چه مقدار است؟
  • آیا سابقه خانوادگی خونریزی بعد از یائسگی داشته اید یا خیر؟

سپس بسته به علائم، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را توصیه کند. نمونه‌هایی از آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص علت خونریزی پس از یائسگی عبارتند از:

اتساع و کورتاژ (D&C): این روش شامل اتساع یا بزرگ کردن دهانه رحم برای بدست آوردن نمونه بافت بزرگتر از آن است. همچنین شامل استفاده از ابزار ویژه‌ای به نام هیستروسکوپ برای مشاهده داخل رحم و شناسایی رشد هرگونه بافت غیر طبیعی احتمالی است.

بیوپسی آندومتر: این روش شامل قرار دادن یک لوله کوچک و نازک در مهبل (واژن) برای رسیدن به دهانه رحم برای گرفتن نمونه‌ای از لایه‌های بافتی از رحم است. سپس این بافت از نظر وجود سلول‌های غیر طبیعی مانند سلول‌های سرطانی آزمایش می‌شوند.

هیستروسکوپی: این روش شامل استفاده از ابزاری با یک دوربین نازک و همراه با چراغی در قسمت انتهایی آن است که برای بررسی داخلی رحم و دیواره آن به کار می‌رود. این روش می‌تواند به پزشک کمک کند تا پولیپ‌ها یا بافت‌های غیر طبیعی را تشخیص دهد.

سونوهیستروگرافی: این روش شامل تزریق مایعات از طریق واژن به داخل رحم است. سپس پزشک از یک دستگاه سونوگرافی که از امواج صوتی برای شناسایی تغییرات در بافت‌ها و تجسم رحم به کار می‌رود، استفاده می‌کند. 

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت بیچشک مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیچشک

بیچشک مجله الکترونیکی است در حوزه سلامت ، زیبایی و موفقیت افراد که با رویکرد بالا بردن سطح اطلاعات عموم جامعه در حوزه سلامت جسمی و روحی تلاش می کند و هر روزه مطالب مفیدی را از منابع معتبر ذکر شده در انتهای مطالب به مخاطبان خود عرضه می کند.

منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی